کد خبر : 223148
انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ - 13:38
دسته‌بندی : اقتصادی، اخبار ویژه
چاپ

وزارت نفت: نفت می‌فروشیم و پولش را هم می‌‌گیریم اما نمی‌توانیم بگوییم چطور!

وزارت نفت اعلام کرد: وزارت نفت در شرایط جنگ اقتصادی در خصوص نحوه فروش و صادرات نفت کشور و وصول درآمدهای ارزی تحت شرایط خاص نمی‌تواند نحوه عملیات و تلاش‌های صورت‌گرفته را رسانه‌ای کند، اما نفت می‌فروشیم و پولش را هم می‌گیریم.

وزارت نفت: نفت می‌فروشیم و پولش را هم می‌‌گیریم اما نمی‌توانیم بگوییم چطور!

به گزارش سایت خبری مدارا؛ وزارت نفت در پاسخ به گزارش روز ۵ دی ماه امسال روزنامه اعتماد با عنوان «بالاخره نفت می‌فروشیم یا در جنگ اقتصادی هستیم؟» اعلام کرد: برخلاف نظر نویسنده گزارش، استناد به پدیده «جنگ اقتصادی» در هنگام نابسامانی‌های اقتصادی متعلق به دولت سیزدهم نیست و این مفهوم با عناوین مختلف و غلظت بیشتر با عناوینی مانند «جنگ تمام‌عیار اقتصادی» در دولت گذشته نیز استفاده می‌شد و در آن روزها روزنامه‌های همسو با دولت با روایتگری‌های متنوع به این موضوع می‌پرداختند و از همفکران خود در دولت قهرمان‌سازی می‌کردند.

وقوع «جنگ اقتصادی» علیه ایران عزیز که از سال ۱۳۹۷ وارد مراحل جدیدی شد واقعیتی غیر قابل انکار است و دولت سیزدهم نیز با مضایق این پدیده که روز به روز پیچیده‌تر می‌شود، دست و پنجه نرم می‌کند. اذعان بسیاری از کارشناسان این است که ابعاد این جنگ اقتصادی نسبت به سال‌های قبل به مراتب سخت و پیچیده‌تر شده است و در این حال دولت سیزدهم با جهاد همه‌جانبه تلاش می‌کند تا آثار این جنگ را در زندگی و معیشت مردم کنترل کند.

همچنین دشمن در دشمنی کردن خود کوچک‌ترین تردیدی ندارد و از سال‌ها قبل عنوان کرده بود که به دنبال به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. پرواضح است در چنین نبرد دایمی دشمن تک و پاتک مداوم دارد و به طور روشن به دنبال ضربه زدن به منافع کشور و کور کردن منافذ تنفس ارزی است. اما کارکنان خدوم صنعت نفت به‌رغم همه تحریم‌ها و گاه حتی مداخلات نظامی بیگانگان علیه نفتکش‌ها، کار صادرات و کسب درآمد ارزی برای کشور را به خوبی و بیشتر از گذشته انجام داده و به اذعان مقامات ارشد اقتصادی و گزارش‌های رسمی رقم قابل توجهی بیش از درآمدهای نفتی در دولت قبل را محقق ساخته و تحویل خزانه داده است.

صنعت نفت در همین روزهای سخت تحریم، تولید نفت را به کانال بیش از ۳ میلیون بشکه در روز رسانده است و به اتکای این تولید پایدار، رکوردهای تاریخی مصرف بنزین و گازوییل در کشور رقم خورده و کشور از نظر تامین سوخت در مضیقه و کمبود قرار ندارد.

وزارت نفت در شرایط جنگ اقتصادی نظام سلطه علیه ایران عزیز، در خصوص نحوه فروش و صادرات نفت کشور و وصول درآمدهای ارزی تحت شرایط خاص، با توجه به امکان سوءاستفاده دشمنان، نمی‌تواند نحوه عملیات و تلاش‌های صورت‌گرفته و در حال انجام در این زمینه را رسانه‌ای کند، اما قدر مسلم این است که آثار موفقیت این تلاش سبب شده است تا دولت سیزدهم در طول ۱۶ ماه فعالیت خود در تامین منابع ارزی مورد نیاز جهت اداره کشور دچار بحران نشود. بله، نفت می‌فروشیم و پولش را هم می‌گیریم؛ اما دشمن نیز بیکار نمی‌نشیند و دشمنی می‌کند.

در خصوص تلاطم اخیر بازار ارز که به صورت هدفمند طراحی شده و با هجمه رسانه‌ای، جنگ روانی و ترکیبی دشمن با هدف ایجاد نارضایتی در اقشار مختلف مردم به وقوع پیوست، بخشی از تلاش‌های دولت برای مدیریت بازار ارز آسیب دید که متقابلاً با تغییر آرایش و پاتک به موقع در بخش‌های مربوط به مدیریت کشور، این حمله دشمن دفع و مدیریت شده است. بله، بالاخره جنگ اقتصادی است، اما در این جنگ، دولت هم بی‌عمل نیست.

وزارت نفت به عنوان قلب تپنده نظام اقتصادی کشور تابستان امسال موفق شد سهم خود در رشد اقتصادی کشور را ۱۰ درصد ارتقا دهد. این مهم که در دشوارترین تحریم‌های ظالمانه به دست آمده سبب تاب‌آوری بیشتر کشور در مقابل دشمنان شده و خواب آنها را برای تضعیف «ایران قوی» آشفته ساخته است. این واقعیتی است که امیدواریم روزنامه اعتماد و سایر رسانه‌های همسو با آن چشم خود را به روی آن نبندند.

اخبار مرتبط:
انتحاری زارع پور در آخرین روزهای حضورش در پترو فرهنگ
انتحاری زارع پور در آخرین روزهای حضورش در پترو فرهنگ

صنعت پتروشیمی در سال های اخیر همواره با فراز و نشیب های متعددی مواجه بوده است. از تحریم های بین المللی که واردات منابع اولیه و تبادلات ارزی را مختل کرده گرفته تا تصمیمات غیر کارشناسی و غیر تخصصی. تصمیماتی که به دلیل اینکه مبتنی بر تخصص و خرد جمعی نیست در ابتدا به عنوان یک تصمیم پیش برنده قلمداد شده اما پس از مدتی پیامدهای منفی آن آشکار می شود و کلیت آن را زیر سوال می برد.

تسلیت ۱۰۶ فعال اقتصادی از ۲۵ کشور در پی شهادت رئیس جمهور
تسلیت ۱۰۶ فعال اقتصادی از ۲۵ کشور در پی شهادت رئیس جمهور

در پی شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور و هیات همراه، ۱۰۶ فعال اقتصادی از ۲۵ کشور مختلف جهان پیام‌های تسلیت صادر کردند.

بهرنگ نجاتی عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس شد
بهرنگ نجاتی عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس شد

با تصویب وزیران عضو شورای عالی مناطق تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، بهرنگ نجاتی به مدت سه سال به عنوان عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس تعیین شد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است