کد خبر : 222568
انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ - 10:20
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

وزارت خارجه آمریکا: ایران به توافقی که از جهات مختلف نهایی شده بود پشت کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: آنها در ماه سپتامبر به توافقی که از جهت مختلف نهایی شده بود پشت کردند.

وزارت خارجه آمریکا: ایران به توافقی که از جهات مختلف نهایی شده بود پشت کرد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه به وقت محلی در نخستین نشست خبری در سال ۲۰۲۳ با تداوم سیاست و رویکرد دوگانه دولت بایدن مدعی شد ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است اما گزینه ها را از روی میز حذف نخواهیم کرد و با شرکای خود از جمله رژیم صهیونیستی گفتگو خواهیم کرد.

به نوشته ایرنا،سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره همکاری واشنگتن با رژیم صهیونیستی علیه پهپادهای ایرانی از جمله پهپادهای ادعایی در اوکراین گفت که ما از اختیارات خود برای ایجاد اختلال در شبکه صادرات تسلیحات ایران از جمله پهپادهای این کشور استفاده و مقامات و نهادهای ایرانی را در این راستا تحریم کرده ایم.

پرایس تصریح کرد: ما همچنان به دنبال اهدافی هستیم که می توانیم از اختیارات خود علیه آنها استفاده کنیم. ما با شرکا و همکاران خود در سراسر جهان برای اختلال در این شبکه صادرات تسلیحات از ایران به روسیه و سایر عاملان مخرب همکاری خواهیم کرد.

پرایس در پاسخ به سوالی مبنی بر این ادعا که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در تماس با الی کوهن وزیر خارجه رژیم صهیونیستی گفته است، واشنگتن احتمالا تلاش خواهد کرد تا اتحادیه اروپا را برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران با خود همراه کند؟ گفت که کشورهای اروپایی خود دارای اختیاراتی هستند.

وی در عین حال گفت: ما به همراه شرکای اروپایی از اختیارات خود علیه طیف وسیعی از اقدامات ایران از جمله صادرات پهپاد، حمایت از تروریسم ، نقض حقوق بشر و جلوگیری از دستیابی مردم ایران به اینترنت آزاد استفاده کرده ایم و ما به استفاده از این اختیارات ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تداوم دخالت در امور داخلی ایران گفت: ما شاهد رویدادهای مهمی در اعتراضات ایران بوده ایم. در این اعتراضات، زنان و دختران ایرانی نقش زیادی داشتند.

این مقام آمریکایی مدعی شد: اعتراضات ایران خودجوش بوده و از مرزهای قومی و جغرافیایی فراتر رفته و به نوعی رهبر ندارد. همین باعث شده معترضان بتوانند تلاش خود را به گونه‌ای پیش ببرند که در اعتراضات قبلی ممکن نبود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در تدوام ادعاها و دخالت در امور ایران گفت که مردم ایران باید تصمیم بگیرند که چگونه خود را سازماندهی و هدف نهایی خود را مشخص کنند.

این مقام آمریکایی در عین حال مدعی شد: نقش و وظیفه ایالات متحده این‌ است که از آزادی بیان، آزادی تجمع، و دیگر حقوق مردم ایران حمایت کنیم.

پرایس در پاسخ به سوالی درباره لفاظی های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اقدام برای جلوگیری از شکل گیری مجدد توافق هسته ای اشاره کرد و همسو بودن یا نبودن دولت بایدن با این رژیم با توجه به روند مذاکرات گفت: ما همیشه در خصوص ایران و مسایل مهم دیگر از جمله برنامه هسته ای ایران با اسرائیل ارتباط مستمر داشته ایم .

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل قاطع است.

این مقام آمریکایی با تکرار ادعاها و بدون اشاره به زیاده خواهی های واشنگتن در مذاکرات و عدم اراده دولت بایدن برای تصمیم سیاسی مدعی شد: ایرانی ها فرصت بازگشت سریع به پایبندی متقابل به برجام را از بین بردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: آنها در ماه سپتامبر به توافقی که از جهت مختلف نهایی شده بود پشت کردند.

وی با بیان اینکه از آن زمان تاکنون، برجام در تمرکز ما نبوده است، بار دیگر مدعی حمایت از آزادی بیان مردم ایران شد و گفت که واشنگتن بر این موضوع و مقابله با روابط نظامی درحال گسترش ایران و روسیه متمرکز بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال تصریح کرد: اگرچه برجام ماهها در دستور کار نبوده است اما تعهد جو بایدن به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای همچنان زنده است.

پرایس در ادامه ادعاهایش افزود: ما همچنان معتقدیم که دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف است اما ما گزینه ها را از روی میز حذف نخواهیم کرد و در خصوص همه گزینه ها با شرکای خود از جمله اسرائیل گفتگو خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر ایران را در خصوص وضعیت کنونی مذاکرات متهم دانست و مدعی شد که نشانه ای از تغییر رویکرد ایران ندیده ایم و به این اظهارات شک داریم و هرگونه اظهارنظری در خصوص تلاش دوباره ما برای احیای برجام نادرست است.

این مقام آمریکایی همچنین از اقدامات ضد ایرانی و تحریم های انگلیس و اروپا علیه ایران به بهانه های حقوق بشری حمایت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین با بیان اینکه الی کوهن وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی با وزیر خارجه روسیه گفتگو کرده است، گفت که اگر رژیم صهیونیستی بتواند به پایان حملات روسیه به اوکراین کمک کند، آمریکا از آن استقبال خواهد کرد به شرطی که شرایط این تلاش برای شرکای اوکراینی ما قابل قبول باشد.

ند پرایس در خصوص تمهیدات آمریکا برای جلوگیری از انتشار مجدد کرونا در این کشور و کنترل بیشتر مسافرانی که به چین سفر کرده اند گفت: با توجه به افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین و عدم انتشار داده های کافی و شفاف از سوی چین در خصوص ویروس کرونا، آمریکا “اقدامات عمدی و پیشگیرانه” را برای کاهش سرعت گسترش این ویروس و ظهور سویه های آن انجام می دهد.

اخبار مرتبط:
حماس: بدون آتش‌بس دائمی، هیچ طرحی را برای تبادل اسرا نمی‌پذیریم
حماس: بدون آتش‌بس دائمی، هیچ طرحی را برای تبادل اسرا نمی‌پذیریم

رئیس بخش روابط ملی جنبش حماس در خارج از فلسطین با تأکید بر لزوم گنجاندن آتش‌بس دائمی در هر طرحی برای تبادل اسرا، تأکید کرد که به خاطر موفقیتهای میدانی، از موضع قدرت مذاکره خواهند کرد. وی تأکید کرد که این جنبش به واسطه‌ها گفته است که در خصوص توافق با اسرائیل، باید آتش‌بس دائم گنجانده شود.

اسپانیا: ۲ روز دیگر کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم
اسپانیا: ۲ روز دیگر کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسیم

وزیر خارجه اسپانیا در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین بار دیگر اعلام کرد که کشورش ۲۸ ماه جاری میلادی کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

بشار اسد: در اولین فرصت برای عرض تسلیت به ایران خواهم آمد
بشار اسد: در اولین فرصت برای عرض تسلیت به ایران خواهم آمد

رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با مخبر گفت: بسیار مشتاق بودم در این روزها در کنار ملت ایران باشم و به دیدار رهبری معظم انقلاب اسلامی برسم و مراتب تعزیت خود را شخصا اعلام کنم لذا در اولین فرصت برای عرض تسلیت به ایران سفر خواهم کرد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است