وزیر ارتباطات: پیشرفت شبکه ملی اطلاعات به ۶۰ درصد رسیده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به پروژه شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از اولویت های مهم دولت اشاره کرد و گفت: پیشرفت این پروژه در یک سال گذشته به حدود ۶۰ درصد رسیده است.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به پروژه شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از اولویت های مهم دولت اشاره کرد و گفت: پیشرفت این پروژه در یک سال گذشته به حدود ۶۰ درصد رسیده است.

به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «عیسی زارع پور» وزیر ارتباطات میزبان «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو بود و در این دیدار درباره همکاری های مشترک بحث و تبادل نظر شد.

در این دیدار که با حضور معاونان این دو وزارتخانه برگزار شد، وزیر ارتباطات با تشریح ماموریت های وزارت ارتباطات در حوزه های مختلف، به پروژه شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از اولویت های مهم دولت اشاره کرد و گفت: در یک سال گذشته دولت سیزدهم پیشرفت این پروژه به حدود ۶۰ درصد رسیده است و با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات خدمات متنوع و با کیفیت در یک بستر امن و پر سرعت به مردم ارائه می شود.

وی به برنامه ریزی وزارت ارتباطات، به راه اندازی چهار قطب مرکز داده در کشور اشاره کرد و گفت: برای تامین برق این چهار مرکز به عنوان مراکز قطب داده کشور، همکاری وزارت نیرو نیاز است.

زارع پور، به پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها به عنوان یکی دیگر از اولویت های دولت برای سه سال آینده اشاره کرد و ادامه‌داد: این پروژه به عنوان یک پروژه راهبردی و ملی نیاز مردم به سرعت‌های بالای چند صد مگابیت بر ثانیه را تامین می کند، ضمن اینکه توسعه نسل‌های جدید تلفن همراه نیازمند تامین شبکه فبیرنوری است.

وزیر ارتباطات با تاکید به اینکه انجام این پروژه می‌تواند ارتباطات پایدار کشور را تا چند دهه آینده بیمه کند، از وزیر نیرو خواست تا زیرساخت‌های وزارت نیرو به کمک این پروژه بیایند.

زارع‌پور از وزارت نیرو به عنوان یکی از دستگاه های پیشرو در پیوستن به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند تقدیر کرد.

همکاری برای تسریع در پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها

وزیر نیرو نیز در این جلسه با اشاره به پیشرفت های شبکه ملی اطلاعات، این پیشرفت را امیدبخش دانست و تاکید کرد: برای آگاهی‌بخشی به مردم باید درباره این شبکه اطلاع رسانی بهتری شود.

وی با اعلام آمادگی کامل برای همکاری در پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها، افزود: هر امکانی که در اختیار وزارت نیرو است برای استفاده در این پروژه در اختیار قرار می گیرد.

محرابیان، با توجه به جهتگیری وزارت نیرو برای بهره گیری حداکثری از فناوری های جدید برای هوشمندسازی این وزارتخانه، قرائت کنتور، ارسال لحظه ای و فرمان پذیری را برای مدیریت مصرف مهم عنوان کرد و گفت: اولویت ما هوشمندسازی کنتور پنج میلیون مشترک پرمصرف است که می‌توانیم در این حوزه نیز با وزارت ارتباطات همکاری داشته باشیم.

در پایان این جلسه مقرر شد مدل همکاری برای پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها در چند روز آینده بین معاونان این دو وزارتخانه تفاهم شود.