کد خبر : 216005
انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۸ - 14:47
دسته‌بندی : سیاسی، اسلاید
چاپ

خطیب نماز جمعه تهران: اخلاق سیاسی در افزایش سرمایه اجتماعی بسیار تعیین کننده است

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به نقش اخلاق سیاسی و رعایت آن از سوی مدیران و مسئولان کشور، گفت: مدیران و مسئولان باید به این موضوع توجه کنند که اعتماد آفرینی اخلاق حتی فراتر از قوانین است و در همین چارچوب باید مدیران و مسئولان در تمام سطوح رعایت اخلاق، ادب و احترام به انسان‌ها را به عنوان یک تکلیف مد نظر قرار داده و آن را اجرا کنند.

خطیب نماز جمعه تهران: اخلاق سیاسی در افزایش سرمایه اجتماعی بسیار تعیین کننده است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد ظهر روز جمعه هجدهم آذر ماه در بخشی از صحبت‌های خود در خطبه اول نماز جمعه با بیان اینکه طبق اصل ۳ قانون اساسی تمام قوانین و مقررات کشور باید در چارچوب موازین اسلامی باشد، گفت: در همین چارچوب عملکرد مسئولان نیز باید منطبق با ارزش‌ها، قواعد و اصول اخلاق اسلامی و ارزش‌های اسلامی باشد.

به نوشته ایسنا، وی با تاکید بر اهمیت موضوع اخلاق تصریح کرد: اخلاق سیاسی در افزایش سرمایه اجتماعی در یک جامعه نقش تعیین کننده‌ای دارد. در واقع باید گفت;I نقش اخلاق سیاسی در ارتقاء مدیریت عمومی جامعه سرنوشت ساز است و مدیران و مسئولان باید توجه داشته باشند که اعتماد آفرینی اخلاق حتی فراتر از قوانین است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید مجدد مبنی بر اینکه اخلاق اعتماد آفرین است، تصریح کرد: باید مدیران، مقامات و مسئولان کشور در تمام سطوح مختلف اخلاق، ادب و احترام به انسان‌ها را به عنوان یک تکلیف مد نظر قرار دهند و در این راستا حرکت کنیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به دیدار اخیر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با مقام رهبری، گفت: در این دیدار مقام معظم رهبری بر ارتقاء نقش این نهاد در زمینه فرهنگ تاکید کردند و در صحبت‌های خود به برخی از موضوعات فرهنگی در جامعه از جمله مسئله اسراف اشاره کردند. متاسفانه فرهنگ اسراف در خصوص مصرف حامل‌های انرژی، برق و آب در کشور ما نهادینه شده است و این یکی از مهمترین چالش‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور است و باید این فرهنگ اصلاح شود.

ابوترابی فرد با بیان اینکه مقام معظم رهبری چند سال پیش سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف را ابلاغ کردند تا قوای سه گانه این سیاست‌ها را اجرا کنندt نه اینکه فقط آن را چاپ و توزیع کنند، گفت: ضروری است قوای سه گانه و دیگر دستگاه‌ها به وظایف خود در اجرای این سیاست‌های کلی عمل کنند و اقدامات عملی و جدی در این زمینه بردارند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در نماز جمعه تهران به موضوع سرمایه اجتماعی اشاره کرد و گفت: سرمایه اجتماعی در برگیرنده سه عنصر کلیدی از جمله سطح آگاهی، سطح اعتماد و سطح مشارکت است.

ابوترابی فرد با تاکید بر اینکه اعتماد اجتماعی و مشارکت اجتماعی دو شاخص اصلی سرمایه اجتماعی است ادامه داد: در موضوع دامنه اعتماد و گستره آن باید به سه حوزه خانواده، جامعه و اعتماد نهادی توجه داشت.

وی با بیان اینکه اعتماد نهادی ناظر بر سطح اعتماد افراد جامعه به نهادهای تخصصی و حرفه‌ای مختلف و بخش‌های گوناگون اداری، دولتی و حکومتی است، گفت: سطح اعتماد حکایت از سطح مشارکت دارد و سطح مشارکت تبیین کننده سرمایه اجتماعی است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه نخستین حوزه‌ای که باید اعتمادسازی در آن تقویت شود و نقش تعیین کننده‌ای در افزایش سرمایه اجتماعی دارد، نهاد خانواده است، گفت: در همین ارتباط باید سطح اعتماد در نهاد خانواده و وابستگان و فامیل ارتقاء بخشیده شود و در این حوزه پدران، مادران و فرزندان همه مسئول هستند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران به موضوع اهمیت ارتقای سطح اعتماد در بین افراد جامعه اشاره کرد و تصریح کرد: در همین چهارچوب باید همگی به تعهدات خود وفادار باشیم. اصناف و گروه‌های مرجع در عمل و رفتار و گفتار خود اصول ارزشی و اخلاقی را رعایت کنند و وفای به عهد داشته باشند تا سطح اعتماد در جامعه افزایش پیدا کند. متاسفانه ما در این حوزه‌ها آسیب دیده‌ایم و افراد جامعه اعتمادشان به یکدیگر کاهش یافته است. در همین چارچوب باید در تعامل با یکدیگر رعایت تقوا و اصلاح خویش را مورد توجه جدی قرار دهیم.

وی همچنین در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به سفر اخیر رییس جمهور به سنندج از حضور وی در استان کردستان و همچنین دیگر استانها و شهرهای کشور از جمله حضور اخیر رییسی در قطب صنعتی استان تهران، شهرستان رباط کریم تشکر و تقدیر کرد.

اخبار مرتبط:
دستور سرلشگر باقری برای بررسی علل سانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور
دستور سرلشگر باقری برای بررسی علل سانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور

رئیس ستادکل نیروهای مسلح هیئت عالی رتبه‌ای به ریاست سردار عبدالهی را مامور بررسی ابعاد و علل موضوع سانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور کرد که در محل وقوع حادثه در آذربایجان‌شرقی حاضر شده‌اند.

گمانه‌ها در مورد زمان بندی انتخاب رئیس جمهور جدید چه می‌گوید؟
گمانه‌ها در مورد زمان بندی انتخاب رئیس جمهور جدید چه می‌گوید؟

پس از حادثه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور و شهادت سید ابراهیم رئیسی و هیئت همراه وی، گمانه‌زنی‌ها در خصوص زمان برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری شده است.

دادستان کل کشور: در پی شهادت رئیسی با افرادی که در فضای مجازی نشر اکاذیب و توهین می‌کنند برخورد سریع و بازدارنده صورت گیرد
دادستان کل کشور: در پی شهادت رئیسی با افرادی که در فضای مجازی نشر اکاذیب و توهین می‌کنند برخورد سریع و بازدارنده صورت گیرد

دادستان کل کشور در پی شهادت رئیسی و همراهان ایشان و به منظور برخورد قاطعانه و فوری با تشویش‌کنندگان امنیت روانی جامعه در بخشنامه‌ای بر برخورد بازدارنده با منتشرکنندگان محتوای خلاف واقع تاکید کرد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است