کد خبر : 215830
انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۷ - 22:27
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

رئیس جمهور پرو برکنار و بازداشت شد

پارلمان پرو در واکنش به تصمیم «پدرو کاستیلو» رئیس جمهوری این کشور برای انحلال مجلس، وی را از قدرت برکنار و پلیس وی را بازداشت کرده است.

رئیس جمهور پرو برکنار و بازداشت شد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ پارلمان پرو در واکنش به تصمیم «پدرو کاستیلو» رئیس جمهوری این کشور برای انحلال مجلس، وی را از قدرت برکنار و پلیس وی را بازداشت کرده است.

به نوشته ایرنا؛ کاستیلو چهارشنبه شب ساعاتی پیش از آنکه پارلمان درباره استیضاح وی بحث و تصمیم‌گیری کند، مجلس را منحل کرد.

کاستیلو که پیشتر معلم مدرسه بود، از زمان آغاز ریاست جمهوری با بحران‌های متعددی از جمله ترمیم کابینه و تحقیقات درباره فساد و اعتراضات روبرو بوده است. در حال حاضر، ۶ پرونده فساد درباره خانواده و اطرافیانش جریان دارد.

اپوزیسیون پرو در تلاش است تا وی را بدلیل «عدم صلاحیت اخلاقی» استیضاح کند.

وی چهارشنبه در نطقی تلویزیونی با بیان اینکه «این وضعیت غیرقابل تحمل نباید ادامه پیدا کند» افزود: پارلمان موقتا منحل شده و یک دولت ویژه اضطراری منصوب می‌شود.

کاستیلو گفت: بزودی پارلمان جدیدی شروع به کار خواهد کرد تا ظرف مدت کمتر ۹ ماه قانون اساسی جدیدی بنویسد.

وی افزود: از امروز تا زمان روی کار آمدن دولت جدید، از ساعت ۱۰ شب تا ۴ بامداد مقررات منع آمد و شد در کشور برقرار می‌شود.

رئیس جمهوری پرو همچنین از تصمیم خود برای «بازسازی نظامی قضایی، وزارت عمومی قوه قضاییه، هیات ملی عدالت و دادگاه قانون اساسی خبر داد.

فرانسیسکو مورالس رئیس دادگاه قانون اساسی در واکنش به اقدام کاستیلو گفت: امروز یک کوتا به سبک قرن بیستتم رخ داد. پرو می‌خواهد دموکراسی باقی بماند. کودتا هیچ اساس و بنیان قانونی ندارد.

پاتریشیا بناویدس دادستان کل پرو نیز نسبت به این تصمیم ابراز تاسف کرد و «هر گونه نقض نظم قانون اساسی» را رد کرد و از کاستیلو خواست به قانون اساسی، حاکمیت قانون و دموکراسی احترام بگذارد.

اخبار مرتبط:
بشار اسد: در اولین فرصت برای عرض تسلیت به ایران خواهم آمد
بشار اسد: در اولین فرصت برای عرض تسلیت به ایران خواهم آمد

رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با مخبر گفت: بسیار مشتاق بودم در این روزها در کنار ملت ایران باشم و به دیدار رهبری معظم انقلاب اسلامی برسم و مراتب تعزیت خود را شخصا اعلام کنم لذا در اولین فرصت برای عرض تسلیت به ایران سفر خواهم کرد.

امیر قطر وارد تهران شد
امیر قطر وارد تهران شد

امیر قطر برای شرکت در مراسم ادای احترام به شهیدان خدمت وارد تهران شد.

گروسی: امیدوارم وقفه در تعامل با ایران موقت باشد و ظرف چند روز آینده به پایان برسد
گروسی: امیدوارم وقفه در تعامل با ایران موقت باشد و ظرف چند روز آینده به پایان برسد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی امروز چهارشنبه در اشاره به شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران در سانحه هوایی یکشنبه اظهار داشت «آن‌ها (ایرانی‌ها) در دوره سوگواری هستند که من باید به آن احترام بگذارم. اما زمانی که (این دوره) تمام شود، دوباره تعامل خواهیم کرد».

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است