کد خبر : 215812
انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۷ - 21:39
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

نگرانی واشنگتن از گسترش همکاری میان ایران و روسیه

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با تکیه بر ادعاها درخصوص‌ تحویل پهپادهای ساخت ایران به روسیه گفت: ما نسبت به انتقال تکنولوژی پهپادی میان تهران و مسکو به شدت نگران هستیم.

نگرانی واشنگتن از گسترش همکاری میان ایران و روسیه

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود ادعاهایی مبنی بر انتقال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین را تکرار کرد و گفت: این نگرانی جدیدی نیست، ما از تابستان آن را اعلام کرده‌ایم. ما همچنین نسبت به این‌که ممکن است روسیه به دنبال دریافت فن‌آوری موشک‌های بالستیک ایران باشد نیز ابراز نگرانی کرده‌ایم. ما نگرانی‌های خود را درخصوص اینکه همکاری ایران و روسیه می‌تواند به حوزه‌های دیگر هم گسترش یابد، ابراز کرده‌ایم.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه آمریکا، پرایس ادامه داد: ما نگرانیم که همکاری ایران و روسیه ممکن است به اشتراک‌گذاری دانش و مهارت گسترش یابد. تردید دارم این همکاری درباره بهترین‌ عملکردها باشد، بلکه شاید در زمینه بدترین آن‌ها در اعمال برخورد با معترضان باشد.

به نوشته ایسنا؛ وی مدعی شد: اینها موضوعاتی است که ما نگران آن‌ها هستیم. ما بسیار آشکارا در مورد این همکاری‌ها صحبت کرده‌ایم زیرا معتقدیم که این، نه تنها برای منطقه بلکه باید برای جامعه بین‌الملل نیر نگران‌کننده باشد. به همین دلیل است که ما در یک نشست سازمان ملل در تابستان برای بحث در مورد برنامه پهپادی ایران شرکت کردیم. ما به همکاری با شرکا و متحدان‌مان در سرتاسر جهان، از جمله استفاده از مقامات خود برای پیگیری این شبکه‌های اشاعه‌ ادامه خواهیم داد.

این مقام آمریکایی همچنین در پاسخ به ادعای ارسال موشک‌های بالستیک کوتاه برد ایران به روسیه اظهار کرد: همان‌طور که همکارم در کاخ سفید گفت، ما در حال حاضر هیچ اطلاعاتی درخصوص عرضه فعلی موشک‌های بالستیک نداریم اما ما می‌دانیم حمله روسیه به اوکراین این کشور را مجبور کرده است که تسلیحات خود، ازجمله موشک‌های بالستیکش را افزایش دهد؛ بنابراین این نگرانی وجود دارد که روسیه به‌دنبال دریافت کمک از کشورهای دیگر همچون ایران برای تأمین ذخایر موشک‌های بالستیک خود باشد. ما به‌علاوه نگرانیم که روسیه همچنان به‌دنبال کمک از کره شمالی باشد.

ند پرایس در پاسخ به این سوال که “باتوجه به سال‌ها اعمال تحریم‌های سخت علیه ایران، این کشور چگونه توانسته است تا این اندازه پهپاد و احتمالا موشک بالستیک در اختیار روسیه قرار دهد و توازن جنگ را برهم بزند؟” گفت: ما این ارزیابی را قبول نداریم که توازن جنگ برهم خورده است اما آنچه می‌توانم بگویم این است که ما از اختیارات تحریمی خود علیه اهداف ایران و اهداف روس استفاده کرده‌ایم و آمادگی داریم علیه هرگونه هدف دیگری در جهان که بخشی از این شبکه اشاعه است و به ایران اجازه ارسال این فن‌آوری مرگبار به روسیه را می‌دهد، استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری همچون سایر مقامات آمریکایی از ناآرامی‌ها در ایران حمایت کرد و با اشاره به فرارسیدن روز دانشجو در کشور مدعی برخورد خشونت‌آمیز شد و تکرار کرد که ایالات متحده در کنار مردم ایران ایستاده است.

ادعای انتقال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین در حالی به‌طور مکرر از سوی مقامات غربی و به‌ویژه آمریکایی‌ها تکرار می‌شود که جمهوری اسلامی ایران و روسیه قویا آن را رد می‌کنند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه با اشاره به اینکه واشنگتن توانایی تایید ارسال موشک‌های بالستیک از ایران به روسیه را ندارد، مدعی شد که روند ارائه پهپادهای ایرانی به مسکو همچنان ادامه دارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان پیش از این در پاسخ به این ادعاهای اثبات نشده مقامات غربی و آمریکایی تصریح کرد: اظهارات آنها در مورد بخش موشکی کاملا غلط است و بخش پهپاد درست است. ما تعداد معدودی پهپاد ماه‌های قبل و پیش از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.

وی با اشاره به موضع ایران در ارتباط با جنگ روسیه و اوکراین و با تاکید بر اینکه “ما یک طرف جنگ در اوکراین نیستیم و این موضوع را به مقامات اوکراین نیز اعلام کرده‌ایم” افزود: به مقامات اوکراینی تاکید کرده‌ایم که اگر مستنداتی در مورد استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد در اختیار ما قرار بدهند. در همین چارچوب، هیات دفاعی ما برای بررسی این موضوع و برگزاری یک نشست مشترک با اوکراینی‌ها در این زمینه به یک کشور اروپایی رفت ولی در دقیقه ۹۰ طرف اوکراینی‌ در جلسه حضور پیدا نکرد و علت آن نیز فشار آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی به خصوص آلمان بود. آنها به طرف اوکراینی گفته بودند که ما می‌خواهیم ایران را به خاطر موضوع پهپادها تحریم کنیم و حالا شما می خواهید در یک نشست مشترک با ایرانی‌ها حضور پیدا کنید و با آنها قهوه بخورید.

وی با اشاره به تماس تلفنی اخیر خود با وزیر امورخارجه اوکراین تصریح کرد: در این گفت‌وگوی تلفنی نیز تاکید کردیم که اگر طرف اوکراینی مستنداتی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین توسط روسیه وجود دارد به ما ارائه کند و در این زمینه توافق کردیم که آنها مستنداتشان را در اختیار ما بگذارند و قرار است چنانچه طرف اوکراینی بر عهدش پایبند بماند طی روزهای آینده بتوانیم این موضوع را بررسی کنیم و مستندات آنها مورد توجه ماست.

این دیپلمات عالی‌رتبه ایرانی گفت: اگر برای ما ثابت شود که روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده کرده است ما نسبت به این مسئله بی تفاوت نخواهیم بود.

اخبار مرتبط:
بشار اسد: در اولین فرصت برای عرض تسلیت به ایران خواهم آمد
بشار اسد: در اولین فرصت برای عرض تسلیت به ایران خواهم آمد

رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با مخبر گفت: بسیار مشتاق بودم در این روزها در کنار ملت ایران باشم و به دیدار رهبری معظم انقلاب اسلامی برسم و مراتب تعزیت خود را شخصا اعلام کنم لذا در اولین فرصت برای عرض تسلیت به ایران سفر خواهم کرد.

امیر قطر وارد تهران شد
امیر قطر وارد تهران شد

امیر قطر برای شرکت در مراسم ادای احترام به شهیدان خدمت وارد تهران شد.

گروسی: امیدوارم وقفه در تعامل با ایران موقت باشد و ظرف چند روز آینده به پایان برسد
گروسی: امیدوارم وقفه در تعامل با ایران موقت باشد و ظرف چند روز آینده به پایان برسد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی امروز چهارشنبه در اشاره به شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران در سانحه هوایی یکشنبه اظهار داشت «آن‌ها (ایرانی‌ها) در دوره سوگواری هستند که من باید به آن احترام بگذارم. اما زمانی که (این دوره) تمام شود، دوباره تعامل خواهیم کرد».

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است