توجیهات عجیب روزنامه شهرداری تهران برای کمبود دارو/از افزایش جراحی‌ها تا گرمای هوا

روزنامه همشهری نوشت: گفته می‌شود که افزایش جراحی‌ها و مصرف داروهای بیهوشی، گرمای هوا و بیماری‌های گرمسیری، افزایش سرم‌تراپی، تغییر در الگوی درمان، شیوع بیماری‌های فصلی و گوارشی و حتی اصرار به تزریق سرم از سوی برخی پزشکان افزایش‌ مصرف سرم را تقویت کرد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛در حالی که حتی نمایندگان مجلس و برخی از مسئولان وزارت بهداشت هم بی‌تدبیری و اجرای ناقص طرح دارویار را دلیل کمبود دارو و سرم در کشور دانسته‌اند اما روزنامه همشهری در گزارشی آسمان و ریسمان را به هم بافت تا علت کمبود سرم در کشور را به پای مردم بنویسد و حرفی از عملکرد ضعیف دولت ننویسد.

به نوشته روزنامه همشهری، اواسط شهریور بود که زمزمه‌های کمبود سرم بیشتر از هر زمان دیگری به گوش رسید، کمبودهایی که البته در ۲٫۵سال شیوع کرونا، اتفاق جدیدی هم نبود. در پیک چهارم و پنجم کرونا میزان مصرف به‌دلیل تزریق برخی داروها همراه با سرم افزایش یافت و بیماران را با مشکلات متعددی مواجه کرد.

نویسنده در ادامه مدعی شده است: گفته می‌شود که افزایش جراحی‌ها و مصرف داروهای بیهوشی، گرمای هوا و بیماری‌های گرمسیری، افزایش سرم‌تراپی، تغییر در الگوی درمان، شیوع بیماری‌های فصلی و گوارشی و حتی اصرار به تزریق سرم از سوی برخی پزشکان افزایش‌ مصرف سرم را تقویت کرد. پیگیری‌های همشهری هم نشان می‌دهد در برخی درمانگاه‌ها هم بیماران را به تزریق سرم تشویق و به بهانه ضعف جسمانی پس از کرونا و بیماری‌های فصلی، انواع ویتامین‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و کورتون‌ها را همراه با سرم به آنها تزریق می‌کنند. هر چند که به‌گفته متخصصان تزریق پیوسته سرم بدون نیاز و تجویز پزشک می‌تواند عوارضی هم داشته باشد.