اتحادیه اروپا ابر آروان را تحریم کرد

اتحادیه اروپا شرکت ابر آروان را به اتهام قطع اینترنت در ایران تحریم کرد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ اتحادیه اروپا امروز ۳۲ شخص و شرکت را در لیست تحریم خود قرار داد که نام ابرآروان⁩ نیز در این لیست دیده می‌شود. ⁩ در بخش دلایل این تحریم، اتحادیه اروپا عنوان کرده است که ابر آروان از سال ۲۰۲۰ یک بازیگر جدی در پروژه‌های دولتی و وزارت ارتباطات برای تهیه نسخه‌ای جداگانه و ایرانی (ملی) از اینترنت بوده است؛ موضوعی که ابر آروان تکذیب می‌کند.

ابر آروان در آخرین رویداد سوار ابرها که ۲۸ فروردین برگزار شد، به شکل عمومی تمام اتهام‌هایی که به این شرکت وارد شده بود را رد و اعلام کرد میزبانی از کسب‌وکارها در ایران یا خارج ایران تفاوتی در تصمیم حاکمیت برای قطع اینترنت ایجاد نمی‌کند. ابر آروان همچنین در این رویداد، از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری تاریخ ایران در حوزه‌ دیتاسنتر ابری در این شرکت خبر داده بود. در آن تاریخ ابرآروان همچنین از سوی فناپ، ۱۵۰۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شد.

محصول اصلی ابر آروان، CDN است. پویا پیرحسین‌لو مدیرعامل این شرکت مهر ۱۴۰۰ در مصاحبه‌ای به دیجیاتو گفت در ایران سهم کلودفلر از بازار CDN حدود ۷۰ درصد و سهم ابر آروان ۲۵ درصد است. او همچنین گفته بود ۹۵ درصد بازار ایران در اختیار کلودفلر و ابر آروان است.

در فروردین ۱۴۰۱ نیز آمارهای رسمی ابر آروان روی کدال منتشر شد. بررسی صورت‌های مالی یک سال گذشته ابر آروان حکایت از درآمد عملیاتی ۷۲ میلیارد تومانی و سود خالص ۲۱ میلیارد تومانی برای این شرکت داشت. دارایی‌های نامشهود این استارتاپ نیز حدود ۹۷ میلیارد تومان برآورد شده بود.

ابر آروان هنوز واکنشی به قرار گرفتن خود در لیست تحریم اتحادیه اروپا نداشته است.