قهرمان پیشین تیم ملی کشتی: «محمد بنا» نسل کشتی فرنگی را نابود کرد

عضو سابق تیم ملی کشتی فرنگی می‌گوید محمد بنا باید پیش از رفتن در مورد نتایج اخیر و نابود کردن نسل ورزشکاران این رشته پاسخگو می‌بود.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ مهدی محمدی در واکنش به استعفای حمید سوریان از نایب رئیسی فدراسیون کشتی اظهار داشت: حمید چند ماه قبل از رفتن تیم به صربستان به من گفته بود شاید بروم، گفته بود خسته شده و حتماً دلایل خودش را داشته است. او با دبیر رفیق است و بعید می‌دانم اختلافی باشد. بیشتر از این در جریان نیستم. حتماً صلاح دانسته که برود و شاید بعدها دلایلش مشخص شود.

بنا باید بابت نابود کردن نسل‌های کشتی فرنگی پاسخگو باشد

وی که پیش از این یکی از منتقدان شیوه انتخابی محمد بنا بود در مورد کناره‌گیری این مربی از تیم ملی تصریح کرد: بنا خیلی به کشتی فرنگی بد کرد، به تنهایی و با خودرأیی ۱۰ سال پشتوانه‌ها را سوزاند و نگذاشت انتخابی برگزار شود، الان هم رفته و جالب است شنیدم با بنا مشورت شده که حسن رنگرز انتخاب شود! محمد بنا باید جوابگوی اشتباهاتش باشد، باید بابت نابود کردن نسل‌ها و از بین بردن ارسلان‌ها پاسخگو باشد. علی ارسلان یک نمونه بود، در میان تمام آن کشتی‌گیرانی که صدای‌شان در میان مخالفت با برگزاری مسابقه انتخابی شنیده نشد، ۳۰۰-۲۰۰ کشتی‌گیر مثل او بودند. شاید ارسلان موقعیت رفتن را داشت که ثابت کند ولی خیلی‌ها این موقعیت برای‌شان ایجاد نشد. خیلی‌ها از شکم‌شان می‌زدند که بمانند و مبارزه کنند، برخی نتوانستند و مجبور شدند دنبال کارگری بروند، برخی هم به بیراهه کشیده شدند و سر از جاهایی درآوردند که جای‌شان نبود. امثال یاسین بهرامی‌ها و رضا زیدوندها کجا هستند؟

بنا بدون رزومه ۱۵ سال سرمربی بود

قهرمان پیشین تیم ملی فرنگی با اشاره به اینکه محمد بنا پیش از المپیک ۲۰۱۲ لندن قاسم رضایی و امید نوروزی را نمی‌خواست، تأکید کرد: از همان معجزه لندن، بنا؛ قاسم رضایی را نمی‌خواست، وقتی تست مرحوم بابک قربانی و امیر علی‌اکبری درآمد، مجبور شد دنبال قاسم برود. امید را هم نمی‌خواست ولی مجبور شد او را با خود به المپیک ببرد. او انتخابی نمی‌گذاشت که بچه‌ها خودشان را ثابت کنند، مگر کسی با زور مربی قهرمان می‌شود؟ تلاش مربیان سازنده که در این سال‌ها هرگز دیده نشد، کشتی فرنگی را به اینجا رساند، یکی مثل حسن یوسفی‌افشار ۲۵ سال قهرمانی کشورها رفته و قهرمانان بزرگ مثل فرشاد علیزاده، طالب نعمت‌پور، جاسم امیری، من و خیلی‌های دیگر را ساخته، الان هم چرخه انتخابی تیم ملی را او نوشته، علاوه بر سازندگی، طرح استعدادیابی و توسعه را او پایه‌گذاری کرده، یک آدم با این توانایی که کلی قهرمانی جهان و آسیا داده، مربی و سرمربی تیم ملی بوده خانه‌نشین شود و بنا که هیچ رزومه‌ای ندارد ۱۵ سال بدون انتخابی سرمربی تیم ملی باشد.

بنا انتخابی نمی‌گذاشت که بگوید من این کار را کردم

محمدی افزود: شما ببینید جمیعت کشتی فرنگی چقدر است. همه را فراری دادند. مسابقه انتخابی که از بین رفت، دیگر کسی انگیزه کار کردن ندارد، نه مربی و نه کشتی‌گیر و بنا باید پاسخگوی این اتفاق و باخت‌هایی که اتفاق افتاد، باشد. این تیم در بلگراد زمین خورده، بنا قبل از رفتن باید توضیح می‌داد چرا تیم ملی چند گروه و باند شده بود. شما یک فیلم ۳۰ ثانیه‌ای آموزشی از او دیده‌اید؟ کار فنی که ندارد، علم و دانش بدنسازی که نمی‌داند، می‌گفتند خوب مدیریت می‌کند که در نهایت اینگونه شد. فقط کاریزمای زوری داشت. او انتخابی نمی‌گذاشت تا خودش انتخاب کند و آخر سر بگوید من این کار را کردم. یعنی اگر انتخابی می‌گذاشت گرایی و ساروی انتخاب نمی‌شدند؟ طبیعتاً همین‌ها با نهایتاً یکی دو تغییر ملی‌پوش می‌شدند. کشتی نمی‌گذاشت که بگوید اینها کار من هستند.

 

کجای انتخابی محمد بنا عدالت محور بود؟

محمدی با اشاره به عدم پشتوانه‌سازی در این سال‌ها گفت: ادعا نمی‌کنم ولی کار تحقیقاتی کردم و براساس آن صحبت می‌کنم. بنا همیشه مفت‌بری می‌کرد، بقیه می‌ساختند و تیم خوب تحویلش می‌دادند و او هرگز پشتوانه‌سازی نمی‌کرد. این کار روح‌اله میکائیلی‌ها، هاشم و صابر میرزاده، مربیان خوزستانی و مازندرانی بوده، مگر نگفتند انتخابی تیم ملی باید عدالت محور و خدامحور باشد؟ کجای انتخابی محمد بنا اینطور بود؟ در تیمی که به مسابقات جهانی صربستان رفت، فقط امین میرزازاده انتخابی گرفت که او هم نتیجه‌اش را دید و نایب قهرمان جهان شد. اگر استراتژی مناسبی برایش در نظر گرفته می‌شد رضا کایالپ را هم در فینال می‌برد. این هم طراحی اشتباه کادرفنی بود. علیرضا نجاتی هم با کوچینگ اشتباه باخت. ۴ سال است می‌گویم خاک این بچه‌ها ضعیف است. از ۱۰ نفر ۸ نفر در خاک فن خوردند چه کاری برای برطرف شدن آن در اردوها کردند؟ جهانی اسلو، اصلاً جهانی نبود، خود سوریان هم اذعان داشت که جهانی ۲۰۲۱ یک پنجم جهانی‌های دیگر نبود، انگار آسیایی بود. امسال هم تازه و بلاروس و ستاره‌های کوبا نبودند که ما چهارم شدیم. او باید پاسخگو باشد و بعد از مسابقات جهانی نشست خبری می‌گذاشت.

از ۳ طلایی لندن بنا دو نفرشان را نمی‌خواست

قهرمان سابق تیم ملی فرنگی با تأکید بر اینکه با محمد بنا شکست‌های زیادی هم تجربه شده، عنوان کرد: چرا فقط آن دو تا برد را می‌بینند؟ همان المپیک ۲۰۱۲ که همه می‌دانند بنا از سه نفری که طلا گرفتند، دو نفرشان را نمی‌خواست. یکی را با مدال جهانی فرستاده بود خانه، سامان طهماسبی، صباح شریعتی و خیلی‌های دیگر را فراری داده بود. قاسم رضایی به آذربایجان رفت و برگشت. ارسلان‌ها و پاپی‌ها را فراری داد. الان معلوم می‌شود که ارسلان چقدر شایستگی داشت. او در همین جهانی که طلا گرفت، برنده مختاری را برد. از فدراسیون کشتی می‌خواهم که از محمد بنا بخواهد در مورد علت باخت صحبت کند، مگر خود بنا نگفته بود که دبیر بهترین امکانات را برای تیم ملی فراهم کرده، چرا پس نتیجه نگرفتید؟

اردوی تیم ملی شده کشتی‌گیر سالاری

محمدی گفت: نه تنها در مورد کشتی‌گیران، که در مورد مربیان هم باید چرخه انتخابی اجرا شود. الان مربی با نتیجه گرفتن شاگردش در یک مسابقه مربی سازنده شده و به اردوی تیم ملی دعوت می‎شود. چرا کیلویی مربی تیم ملی انتخاب می‌کردند؟ چند درصد مربیان تیم ملی سازندگی می‌کنند؟ مربیانی که به اسم سازنده به تیم ملی دعوت شدند چند قهرمان کشوری کُچ کردند؟ سازنده کسی است که ۱۰-۱۵ تا انتخابی تیم ملی برود و از نوجوانان تا بزرگسالان کار کرده باشد. یک زمانی مربیان کشتی‌گیر می‌ساختند و آنها را بالا می‌کشیدند الان کشتی‌گیر مربی‌اش را بالا می‌کشد! شده کشتی‌گیر سالاری. با مربیان سازنده واقعی می‌شود کشتی کشور را ارتقا داد.

محمدی گفت: نه تنها در مورد کشتی‌گیران، که در مورد مربیان هم باید چرخه انتخابی اجرا شود. الان مربی با نتیجه گرفتن شاگردش در یک مسابقه مربی سازنده شده و به اردوی تیم ملی دعوت می‎شود. چرا کیلویی مربی تیم ملی انتخاب می‌کردند؟ چند درصد مربیان تیم ملی سازندگی می‌کنند؟ مربیانی که به اسم سازنده به تیم ملی دعوت شدند چند قهرمان کشوری کُچ کردند؟ سازنده کسی است که ۱۰-۱۵ تا انتخابی تیم ملی برود و از نوجوانان تا بزرگسالان کار کرده باشد. یک زمانی مربیان کشتی‌گیر می‌ساختند و آنها را بالا می‌کشیدند الان کشتی‌گیر مربی‌اش را بالا می‌کشد! شده کشتی‌گیر سالاری. با مربیان سازنده واقعی می‌شود کشتی کشور را ارتقا داد.