کد خبر : 205153
انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۲۴ - 08:48
چاپ

آزاد ارمکی: دانشجویان از اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی ، تبری می‌جویند

تقی آزاد ارمکی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند دانشجویان منحرف شده‌اند و با گفتگو می‌توانند آن‌ها را به راه بازگردانند، اظهار کرد: آن‌ها برای تغییر آمده‌اند، خواسته‌های عقلانی آن‌ها را باید محقق کرد و مابقی را به گفتگو واگذار کرد. اگر این کار انجام نشود و دانشجویان سرکوب شوند، سرکوبگری آن‌ها به یک نقطه عطف برای حوادث بعدی تبدیل می‌شود.

آزاد ارمکی: دانشجویان از اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی ، تبری می‌جویند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ یک استاد دانشگاه تهران معتقد است: خواسته‌های عقلانی دانشجویان باید محقق شود و مابقی را به گفتگو واگذار کرد.

تقی آزاد ارمکی درباره وقایع اخیر رخ داده در دانشگاه‌ها و اعتراضات دانشجویان تصریح کرد: ما جامعه‌شناسان همواره نسبت به برخی از مسائل تذکر داده‌ایم. بارها تکرار کرده‌ایم، اجازه ندهید که یک مسئله حساس‌شود و جوانان نسبت به یک موضوع حساس‌شوند. اگرچه به این موضوع اشاره کرده‌ایم، اما این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه دانشجویان از اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی تقریباً تبری می‌جویند، اظهار کرد: دانشجویان دقیقا این مطلب را بیان می‌کنند که منتقد اصلاح‌طلبی و مخالف اصول‌گرایی هستند. علت این موضوع در باور آن‌ها است؛ چرا که معتقدند اصولگراها اساسا نظام‌فرهنگی جامعه را بسته‌اند و اصلاح‌طلبان روند تغییرات را به تاخیر می‌اندازند. دانشجویان مطرح می‌کنند که این مسائل سبب می‌شود که هیچکدام را قبول نداشته باشند.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: وقتی چنین شرایطی حاکم باشد، نمی‌توان نهادهایی مانند شورای صنفی و انجمن اسلامی را با دانشجویان مرتبط دانست و آن‌ها را کنترل کرد. در حال حاضر، دانشجویان از خلاء‌ها استفاده می‌کنند و برای خود فضا می‌سازند. این موضوع می‌تواند هم موجب تحول در دانشگاه شود و هم می‌تواند منشاء بحران، آشوب و خشونت باشد. اگرچه هر دو مورد می‌تواند در دانشگاه‌ها اتفاق بیفتد، اما بستگی به اساتید و نهادهای امنیتی دارد که چگونه با دانشجویان و این جریان برخورد کنند.

می‌توان با دانشجویان برخورد کرد و خشونت را با خشونت جواب داد و جریان دانشجویی در دانشگاه خشونت‌آمیز شود، در این شرایط، سرانجام آن مشخص نیست؛ همچنین می‌توان با دانشجویان وارد گفتگو شد و خواسته‌هایی که امکان‌پذیر است، محقق کرد و خواسته‌هایی که امکان‌پذیر نیست به بحث گذاشته شود.

آزاد ارمکی با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص راه‌اندازی “خانه‌ملی گفتگو” اظهار کرد: در گذشته، کرسی آزاداندیشی در دانشگاه‌ها ایجاد شد که چیزی از آن درنیامد. خانه گفتگو نیز تاثیری ندارد، بلکه با کسانی که وارد صحنه شده‌اند باید گفتگو کرد. پرسشی مطرح می‌کنم “چه گفتگویی باید با این افراد شود؟” باید گفتگو کرد، آنچه که امکان‌پذیر است محقق شود و آنچه که ممکن نیست به گفتگو گذاشته شود. باید در ارتباط با مشکلات و مسائلی که امکان‌پذیر نیست، گفتگو کرد نه درباره همه موارد؛ مگر دانشجو برای گفتگو آمده است؟ آن‌ها برای تغییرات آمده‌اند.

وی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند دانشجویان منحرف شده‌اند و با گفتگو می‌توانند آن‌ها را به راه بازگردانند، اظهار کرد: آن‌ها برای تغییر آمده‌اند، خواسته‌های عقلانی آن‌ها را باید محقق کرد و مابقی را به گفتگو واگذار کرد. اگر این کار انجام نشود و دانشجویان سرکوب شوند، سرکوبگری آن‌ها به یک نقطه عطف برای حوادث بعدی تبدیل می‌شود. اگر این موضوع رها شود، این احتمال وجود دارد که ماجرا دوباره شکل بگیرد و گرفتاری درست شود.

آزادارمکی با بیان اینکه این پرسش که “چرا دانشجویان نمی‌آیند فقط اعتراض کنند و بروند؟ ” مطرح می‌شود، تاکید کرد: آن‌ها معتقد هستند، اگر این کار را بکنند، هیچ چیزی پیش نمی‌رود و به همین دلیل روی برخی از مسائل دست می‌گذارند؛ به طور مثال، در کلاس‌های درس حاضر نمی‌شوند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کنش اجتماعی طی سال‌های گذشته به دانشجویان آموزش داده نشده است، تصریح کرد: هیچگاه به دانشجویان اجازه نداده‌ایم که درست رفتار کنند. هزاران نهاد داریم که بتوانیم دانشجویان را کنترل کنیم، اما نهادی وجود نداشته است که معاونت فرهنگی و دانشجویی باشد و به دانشجویان مدنیت را آموزش دهد و با دانشجویان همراه باشد. آموزش کنشگری مدنی کار ما است، اما این کار را نکرده‌ایم؛ به دانشجویان یاد داده‌ایم که به کلاس نروید و اعتصاب کنید.

اخبار مرتبط:
درگیری مسلحانه در خوزستان؛ ۵ نفر کشته شدند / دادستان خوزستان: تاکنون ۲۷ نفر بازداشت شده‌اند
درگیری مسلحانه در خوزستان؛ ۵ نفر کشته شدند / دادستان خوزستان: تاکنون ۲۷ نفر بازداشت شده‌اند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان از بازداشت ۲۷ نفر از عوامل درگیری روستای کبیره مدینات بخش غیزانیه اهواز خبر داد. جعفری چگنی گفت: متاسفانه تاکنون پنج نفر در این درگیری مسلحانه به قتل رسیده‌اند. تحقیقات قضایی توسط بازپرس ویژه در مجتمع جنایی دادسرای مرکز استان درحال انجام است.

عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد
عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد

مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران، درباره احتمال برکناری شهردار توسط اعضا شورا گفت: در ساختار قانونی کشور، به گونه‌ای پیش‌بینی شده که امور مدیریت شهری به اعضا شورای شهر که نمایندگان مردم هستند، واگذار شود. در حال حاضر آقای زاکانی که نماینده مردم نیست، خانم سلیمانی نماینده مردم است. در تهران نیز اعضا شورا طبق قانون وظیفه دارند که مصوبه‌های مرتبط با شهر را تصویب کنند و برعملکرد شهردار و شهرداری نظارت کنند. در نتیجه نظارت بر عملکرد شهردار و شهرداری، یک حق قانونی اعضا شوراست.

مجوز هیات کرجی لغو شد/ فرمانده نیروی انتظامی البرز: دختران بی حجاب در دسته عزاداری شناسایی و احضار شده اند
مجوز هیات کرجی لغو شد/ فرمانده نیروی انتظامی البرز: دختران بی حجاب در دسته عزاداری شناسایی و احضار شده اند

فرمانده انتظامی استان البرز از «شناسایی و احضار» دختران بی حجاب در یک مراسم عزاداری روز عاشورا خبر داد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است