کد خبر : 204682
انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۲۱ - 11:16
چاپ

آیا لوگوی راه‌آهن «طاغوتی» است؟

شاید بارها هنگامی قصد سفر ریلی را داشته‌اید لوگوی راه‌آهن به چشم شما خورده است؟ با دیدن این لوگو چه چیزی در ذهنتان متصور می‌شود.

آیا لوگوی راه‌آهن «طاغوتی» است؟

به گزارش سایت خبری مدارا؛ شاید بارها هنگامی قصد سفر ریلی را داشته‌اید لوگوی راه‌آهن به چشم شما خورده است؟ با دیدن این لوگو چه چیزی در ذهنتان متصور می‌شود؛ اما اگر می‌خواهید معنای آن را بدانید بهتر است خواندن این مطلب را ادامه دهید.

لوگوی راه‌آهن از معدود آرم‌هایی که طی سالیان متمادی تغییری نداشته و همچنان به عنوان آرم شرکت راه‌آهن ایران استفاده می‌شود.

لوگوی راه‌آهن را فردی سوئدی به نام «فردریک تالبرگ» طراحی کرده است. وی در سال ۱۳۰۱ به ایران مهاجرت کرد و در سال ۱۳۱۴ تابعیت ایرانی خود را گرفت اما در زمان تصرف راه‌آهن در ایران در جنگ جهانی دوم به صورت ناشناس راه‌آهن را ترک کرد.

در لوگوی راه‌آهن چرخی که در وسط لوگو قرار گرفته چرخ‌های قطار است که بر روی ریل حرکت می‌کنند.

بال‌ها و طرز باز شدن و قرار گرفتن آن‌ها حس ایمنی و سرعت را به بیننده القا می‌کنند و فرم لوزی پس زمینه هم به دلیل اینکه اولین راه‌آهن سراسری ایران از شمال به جنوب کشیده شده، جهت شمال و جنوب را نشان می‌دهد.

چرا بعد از انقلاب لوگوی راه‌آهن تغییر نکرد

حمید صدیق پور از پیشکسوتان و مدیر روابط عمومی پیشین راه‌آهن دراین باره گفت: در اوایل انقلاب می‌گفتند لوگوی راه‌آهن طاغوتی است و باید عوض شود. یکی از کارهایی که ما کردیم این بود که از چند نفر طراح خواستیم برای راه‌آهن لوگوی جدید طراحی کنند. هم‌زمان نیز در مورد آنالیز این لوگو تحقیق کردیم. تحقیقات نشان داد که این آرم مشکلی ندارد و سال‌هاست که راه‌آهن با این آرم شناخته می‌شود.

وی افزود: این آرم از سه قسمت تشکیل شده است. یک قسمت آن چرخ است که نماد و نشانه قطار و راه‌آهن است. یک قسمت آن لوزی و شبکه داخل آن است که نمادی است از شبکه راه‌آهن و دو بال که نماد سرعت و حرکت هستند.

 

اخبار مرتبط:
آمریکا ماه گذشته به ایران درباره فعالیت‌های هسته‌ای‌اش هشدار داده است
آمریکا ماه گذشته به ایران درباره فعالیت‌های هسته‌ای‌اش هشدار داده است

اکسیوس به نقل از سه مقام آمریکایی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود افزود: «ایالات متحده در این پیغام نگرانی جدی خود از فعالیتهای توسعه اتمی جمهوری اسلامی و تلاشهایش برای تولید سلاح هسته‌ای را ابراز کرده و خواستار توقف این اقدامات شده است.»

یوسفیان‌ملا: برخی افراد هنوز باور ندارند که پزشکیان رئیس‌جمهور شده / دولت سایه با عداوت معنی ندارد
یوسفیان‌ملا: برخی افراد هنوز باور ندارند که پزشکیان رئیس‌جمهور شده / دولت سایه با عداوت معنی ندارد

نماینده ادوار مجلس گفت: بعضی از رقبایی که در میدان رقابت بودند، می‌خواهند رقابت را ادامه دهند و چون دیگر زمینه‌ای برای رقابت ندارند، سعی به عداوت می‌کنند.

عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد
عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد

مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران، درباره احتمال برکناری شهردار توسط اعضا شورا گفت: در ساختار قانونی کشور، به گونه‌ای پیش‌بینی شده که امور مدیریت شهری به اعضا شورای شهر که نمایندگان مردم هستند، واگذار شود. در حال حاضر آقای زاکانی که نماینده مردم نیست، خانم سلیمانی نماینده مردم است. در تهران نیز اعضا شورا طبق قانون وظیفه دارند که مصوبه‌های مرتبط با شهر را تصویب کنند و برعملکرد شهردار و شهرداری نظارت کنند. در نتیجه نظارت بر عملکرد شهردار و شهرداری، یک حق قانونی اعضا شوراست.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است