کد خبر : 204638
انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۲۱ - 09:08
دسته‌بندی : ورزشی
چاپ

ورزشگاه بی تماشاگر حساسیت فیفا را تحریک می کند

رقابت‌های هفته نهم لیگ برتر ایران در شرایطی از عصر امروز قرار است پیگیری شود که برای چندمین هفته متوالی، این بازی‌ها بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد.

ورزشگاه بی تماشاگر حساسیت فیفا را تحریک می کند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ رقابت‌های هفته نهم لیگ برتر ایران در شرایطی از عصر امروز قرار است پیگیری شود که برای چندمین هفته متوالی، این بازی‌ها بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد.

نیاز به جست‌وجو یا کنکاش زیادی برای چرایی بی‌تماشاگربودن بازی‌های فوتبال نیست و دلیل آن در این روزها کاملا روشن است. با این حال مسئله‌ای که هضمش تا حدودی سخت شده این است که چرا حضور در ورزشگاه‌های فوتبال ایران، سریع‌ترین محرومیت را شامل می‌شود؟البته با توجه به اتفاقات اخیری که رخ داده، این بازی‌ها دوباره بدون تماشاگر شده و مشخص نیست چه زمانی قرار است دوباره درهای ورزشگاه به روی تماشاگران گشوده شود.

این موضوع و همچنین مسئله عجیب ضبط پاسپورت چهره‌ای بین‌المللی مثل علی دایی، سوژه‌ای برای کنفرانس خبری مجید میراحمدی معاون امنیتی وزیر کشور شد تا درباره آن توضیحاتی دهد.

معاون امنیتی وزیر که تقریبا گفت‌وگوی بسیار مفصلی درباره مرگ مهسا امینی و اعتراضات در ایران داشته، در انتهای صحبت‌هایش اشاره‌ای هم به ضبط پاسپورت علی دایی کرد و گفت: «آن رفتار اصلاح و گذرنامه علی دایی به او تحویل داده شده است. او سرمایه کشور ماست و عزت ایران را می‌خواهد. دوستان خودشان رفتند و گذرنامه را به علی دایی تحویل دادند». معاون امنیتی وزیر البته توضیحی تکمیلی در این مورد نداده که چرا پاسپورت علی دایی باید ضبط شده و به او برگه‌ای برای رفتن به دادگاه انقلاب داده شود؟ او حتی نگفت که منظورش از «اصلاح آن رفتار» با جریمه‌ای برای فرد یا ارگانی که چنین رفتاری با علی دایی داشته‌اند همراه شده است یا نه.

این مورد البته چندان مربوط به بحث کنونی نیست چون دلیلی که مجید میراحمدی برای بدون تماشاگر شدن بازی‌های لیگ برتر عنوان می‌کند، موضوع مهمی است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. «علاقه‌مندیم بازی‌های باشگاهی در شرایط مناسب و با حضور تماشاگران برگزار شود، اما به دلیل سناریوی کشته‌سازی، نگرانی امنیتی داریم».

شاید معاون امنیتی وزیر، بخشی از واقعیت درباره عدم ورود تماشاگران فوتبال به ورزشگاه را بیان کرده باشد ولی مسئله اینجاست که آیا طرح چنین مواردی برای ورزشگاه‌های فوتبال ضروری است؟ «نگرانی امنیتی» در کنار موضوع حساسیت‌برانگیز دیگری همچون «سناریو کشته‌سازی» مواردی است که خیلی ساده و راحت می‌تواند به تحریک مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا و همچنین فیفا بینجامد.

این موضوع وقتی بیشتر پررنگ می‌شود که ماجرای قبلی محرومیت تیم‌های ایرانی از میزبانی در رقابت‌های آسیایی مرور شود. پیش‌تر و پس از اتفاقات سال ۹۸، مسئولان فدراسیون فوتبال مجبور شدند چند هفته بازی‌های لیگ برتر فوتبال ایران را به تعویق بیندازند و به نوعی آن را تعطیل کنند. ابراز نگرانی یکی از مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون در همان روزها کافی بود تا بهانه‌ای دست نهادهای بین‌المللی داده شود و میزبانی از ایران گرفته شود.

آن روزها خبری از اظهارنظرهای امنیتی این‌چنینی یا هشدار درباره سناریو کشته‌سازی هم نبود و تیم‌های ایرانی از میزبانی در رقابت‌های مهم محروم شدند. حالا هم به قراری، بدون بررسی اتفاقات گذشته، نه‌تنها دوباره فوتبال و دیگر رشته‌های ورزشی به دلیل مسائل امنیتی بدون تماشاگر شده‌اند، بلکه موارد دلهره‌آوری هم کنار آن مطرح شده که سختی کار را بیشتر کند. ضمن اینکه در این همین زمینه هم پرسش‌ها فراوان است و نمی‌توان پذیرفت وقتی حتی اجازه بردن یک بطری آب‌معدنی ساده به داخل ورزشگاه داده نمی‌شود، چطور باید نگران سناریوی خطرناک‌تر بود؟ آیا از چنین اظهاراتی تعبیر به وجود مشکل در برقراری تأمین امنیت برای رقابت‌های ورزشی نخواهد شد؟ اصولا بیان این جملات با اینکه عده‌ای از مسئولان دلخوش به میزبانی از تماشاگران جام جهانی فوتبال در ایران هستند، در تضاد نیست؟

اخبار مرتبط:
مایلی کهن: رامین رضاییان کار بَدی نکرد که به استقلال رفت
مایلی کهن: رامین رضاییان کار بَدی نکرد که به استقلال رفت

سرمربی پیشین تیم ملی کشورمان گفت: به نظرم رامین رضاییان حتی اگر برای چنین انتقالی صرفاً مسائل مالی و اقتصادی را هم در نظر گرفته باشد، کار بدی نکرده است. همانطور که گفتم فوتبال حرفه‌ای شده است.

فرشاد احمدزاده: فحش خانواده را به تشویق غربیه ترجیح می‌دهم؛ بچه پرسپولیسم
فرشاد احمدزاده: فحش خانواده را به تشویق غربیه ترجیح می‌دهم؛ بچه پرسپولیسم

فرشاد احمدزاده بعد از بستن قرارداد با پرسپولیس گفت که به خانه خودم برگشتم و همه هواداران می‌دانند من بچه این باشگاه هستم.

استقلال دیگر تمایلی به خرید فرشاد احمدزاده ندارد
استقلال دیگر تمایلی به خرید فرشاد احمدزاده ندارد

بازیکن پرسپولیسی سپاهان در مکالمه تلفنی با سرمربی خودش در فولاد، از جواد نکونام عذرخواهی کرد و گفت به دلیل سابقه حضورش در پرسپولیس، نمی‌تواند پیراهن استقلال را بپوشد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است