دفاع نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس از حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه شریف/موحد: احتمالا در دانشگاه شریف اتفاقی افتاده که نیروهای امنیتی وارد شدند/چرا ۱۰ روز پیش وارد دانشگاه نشدند!

سیدمحمد موحد نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به ورود نیروهای امنیتی و لباس شخصی به دانشگاه شریف می‌گوید: سوال من این است که چرا نیرو‌های امنیتی ۱۰ یا ۲۰ روز پیش وارد دانشگاه شریف نشدند؟ پس باید بررسی شود انگیزه ورود نیرو‌های امنیتی به دانشگاه چه بوده است.

به گزارش سایت خبری مدارا؛یکشنبه شب، ۱۰ مهرماه نیرو‌های امنیتی وارد دانشگاه صنعتی شریف شدند که این اتفاق با درگیری‌هایی همراه و در ادامه منجر به زخمی و بازداشت‌شدن برخی دانشجویان هم شد. با گذشت چند روز از این ماجرا، گفته می‌شود برخی از دانشجویان بازداشتی آزاد و برخی دیگر، همچنان تعیین تکلیف نشدند. در همین رابطه، سیدحاجی محمدموحد نماینده کهگیلویه و عضو کمیسیون قضایی مجلس گفت‌وگو کردیم و از او پرسیدیم نیروهای امنیتی به چه مجوزی وارد دانشگاه شده‌اند؟ او می‌گوید: ابتدا بگویم که رهبر معظم انقلاب در فرمایش چند روز گذشته خود، ابعاد مختلف جریان‌های اخیر را مطرح کردند و دستگاه‌های مختلف از قوه قضاییه، دولت و بقیه عواملی که در این رابطه مسئولیت دارند، وظیفه‌شان مشخص شد بنابراین ما هم باید در چهارچوب رهنمود‌های ایشان، مسائلی که در دانشگاه صنعتی شریف و چه در دانشگاه‌های دیگر و مابقی جا‌ها اتفاق افتاده را دنبال کنیم و سعی داشته باشیم دشمن نتواند از موقعیت‌های ایجادشده سوءاستفاده کند.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در واکنش به ویدئو‌های منتشر شده که حکایت از ورود نیرو‌های امنیتی به دانشگاه و برخورد با دانشجویان دارد، گفت؟ باید ببینیم انگیزه چه بوده و چه چیزی باعث شده نیرو‌های امنیتی وارد دانشگاه شوند و آیا بدون انگیزه و دلیل وارد دانشگاه شدند که این یک بحث است، اما اگر دلایلی وجود داشته و حوادثی و مسائلی اتفاق افتاده که باعث ورود نیرو‌های امنیتی به دانشگاه شده است، بحث دیگری است. هر دو موضوع مطرح شده باید بررسی شود و اگر مشخص شود بدون توجه به اینکه حادثه‌ای اتفاق افتاده باشد ورود نیرو‌های امنیتی انجام شده است، یک مسیری را باید دنبال کرد، اما اگر مسائلی اتفاق افتاده باشد که باعث ورود نیرو‌های امنیتی به دانشگاه شده است، باید مسیر دیگر مورد نظر قرار بگیرد.

او در پاسخ به اینکه پس ورود نیرو‌های امنیتی به دانشگاه می‌تواند مشروع هم باشد؟ گفت: اگر کسی ریخت در خانه شما و خواست یک حرکت ناهنجاری را انجام دهد، اشکالی ندارد؟ باز هم می‌گویم اگر در دانشگاه شریف حوادثی رخ داده باشد یا رخ نداده باشد باید موضوع بررسی شود و سپس تصمیم‌گیری کرد.

موحد می‌گوید: سوال من این است که چرا نیرو‌های امنیتی ۱۰ یا ۲۰ روز پیش وارد دانشگاه شریف نشدند؟ پس باید بررسی شود و اکنون نمی‌توان اظهارنظر کرد و باید مشخص شود انگیزه ورود نیرو‌های امنیتی به دانشگاه چه بوده است. اگر ادله و مدارکی وجود دارد مبنی بر ورود به دانشگاه، یک مسیر خاص دارد و اگر غیر از آن است، مسیر دیگری برای تصمیم‌گیری باید در پیش گرفته شود.