کد خبر : 203109
انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۱۲ - 19:49
دسته‌بندی : اجتماعی
چاپ

سلاجقه: حرکت برخی شهرها به سمت وضعیت جوی خطرناک/دستگاه‌های اجرایی به تکالیف خود عمل کنند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پیش بینی ۱۷۴ تکلیف برای دستگاه‌های اجرایی در قانون هوای پاک، گفت: بعضی از شهرهای کشور به سمت وضعیت جوی خطرناک در حال حرکتند و دستگاه‌های اجرایی باید با عمل به تکالیف خود مانع از این اتفاق شوند.

سلاجقه: حرکت برخی شهرها به سمت وضعیت جوی خطرناک/دستگاه‌های اجرایی به تکالیف خود عمل کنند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ علی سلاجقه در دیدار با بازرس قضایی و کارشناسان دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور که در خصوص بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون هوای پاک برگزار شد، با تشکر از همراهی قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور در اجرایی کردن این قانون، اظهار کرد: در حال حاضر ۹ کلانشهر ما با مشکل آلودگی هوا مواجهند و بسیاری از بیماری‌ها نیز در اثر همین معضل به وجود می‌آید.

وی با اشاره به چالش تامین اعتبارات در بحث اجرای قانون هوای پاک، گفت: متاسفانه مردم ما در حال سازگاری با مشکل آلودگی هوا هستند و این موضوع پیامدهای زیانباری دارد.

معاون رییس جمهور با تاکید بر ضرورت همکاری قوای سه‌گانه در بحث کاهش آلودگی هوا در کشور، تصریح کرد: در حال حاضر صندوق ملی محیط زیست در خدمت محیط زیست کشور قرار گرفته است و سوای بحث اعطای تسهیلات به پروژه‌های کاهش آلودگی هوا، در مسائل آموزشی محیط زیست هم ورود پیدا کرده است.

انتظار از مجلس برای اختصاص ۲۰ درصد از عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست

سلاجقه ادامه داد: وقتی دولت در بحث اصلاحیه قانون ساماندهی صنعت خودرو پذیرفت که یک درصد قیمت روز خودروهایی که تولید می‌شود به صندوق ملی محیط زیست واریز شود، ما از مجلس محترم انتظار داشتیم در قانون بودجه ۱۴۰۱ حداقل ۲۰ درصد از عوارض آلایندگی پیش‌بینی شده در قانون هوای پاک را به صندوق ملی محیط زیست اختصاص دهد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش این سازمان در جلوگیری از تخلفات دستگاه‌های اجرایی در مباحث محیط زیستی، از دستگاه‌های تقنینی و نظارتی خواست در این زمینه به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنند.

وی افزود: ما از تمام ظرفیت‌های قانونی در این زمینه استفاده می‌کنیم ولی باید راهکارهایی اتخاذ شود که اثر آن‌ها در کاهش آلودگی هوا دیده شود.

معاون رییس جمهور با اشاره به پیش بینی ۱۷۴ تکلیف برای دستگاه‌های اجرایی در قانون هوای پاک، گفت: بعضی از شهرهای کشور به سمت وضعیت جوی خطرناک در حال حرکتند و دستگاه‌های اجرایی باید با عمل به تکالیف خود مانع از این اتفاق شوند.

مازوت سوزی به اعتماد سوزی منجر می شود!

سلاجقه یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم را عدم قطعی برق با وجود تغییرات اقلیمی و کاهش بارش‌ها برشمرد و متذکر شد: با وزارت نفت پیمان بسته‌ایم که امسال خیلی از مازوت سوزی‌ها را حذف کند چراکه مازوت سوزی باعث اعتمادسوزی در جامعه می‌شود.

وی در ادامه از برگزاری جلساتی با ۶ وزارتخانه برای کاهش آلودگی هوا در فصول سرد سال خبر داد.

دستگاه های مختلف بحث تغییر اقلیم را جدی نگرفته‌اند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بروز مهاجرت‌های محیط زیستی در کشور، گفت: در بحث تغییرات اقلیمی، کشور ما در حد آستانه‌هاست و بارگذاری جمعیت تاثیرات خود را می‌گذارد.

سلاجقه تصریح کرد: تغییر اقلیم واقعیتی است که اتفاق افتاده و تمام ارکان حیات را تحت تاثیر قرار داده است اما هنوز دستگاه‌های مختلف آن را جدی نگرفته‌اند و باید در این زمینه کار کرد.

وی از قوه قضاییه و سازمان بازرسی کل کشور خواست در این زمینه نیز به کمک سازمان حفاظت محیط زیست بیایند.

امنیت جانی و روانی جامعه در گروی حفظ محیط زیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در ادامه این دیدار، سعید بابازاده – بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور و مسئول بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مکلف در قانون هوای پاک با اشاره به جایگاه والای محیط زیست در آیات، روایات و احادیث اسلامی، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست سازمانی مظلوم است که با امکانات کم، پهنه مسئولیت گسترده‌ای در سراسر کشور دارد.

وی افزود: ما حتما در گزارش‌های کارشناسی خود به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

بابازاده تصریح کرد: اگر از بحث حفظ محیط زیست غفلت کنیم، امنیت جانی و روانی ما به مخاطره می‌افتد.

سازمان حفاظت محیط زیست فراتر از دستگاه‌های دیگر است

بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه دستگاه‌های حاکمیتی باید محیط زیست را فراتر از دستگاه‌های دیگر بدانند، گفت: سازمان محیط زیست باید دارای تجهیزات پهبادی و نظارت بر حوزه مسوولیت خود باشد.

وی، نقش سازمان بازرسی کل کشور را شناسایی گلوگاه‌های فساد و هدفگذاری عنوان و خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی جنبه اصلاحی و پیشگیرانه از بروز تخلفات دارد.

برگزاری جلسات متعدد با دستگاه‌های مسئول در اجرای قانون هوای پاک

بابازاده در ادامه متذکر شد: ما تاکنون جلسات متعددی با دستگاه‌های مسئول در قانون هوای پاک برگزار کردیم و تکالیف آن‌ها و انتظارات خود را تشریح کردیم و امیدواریم شاهد اقدامات موثر و چشمگیری در این زمینه باشیم.

بازرس قضایی دفتر امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه گزارش جامع و کاملی در این خصوص تهیه و به ریاست عالی سازمان بازرسی کل کشور ارائه شده است، تاکید کرد: اگرچه ما با مدیرانی که ترک فعل کرده‌اند و در انجام وظایف خود اهمال می‌کنند، تعارف نداریم و با آن‌ها برخورد می‌کنیم اما هدف ما در وهله اول اصلاح امور است.

وی با تاکید بر جایگاه ویژه صندوق ملی محیط زیست در اجرای پروژه های زیست محیطی در کشور،  خاطرنشان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست برای آنکه بتواند به وظایف خود به نحو شایسته ای عمل کند، باید بودجه لازم را دریافت کند.

قوه قضاییه در کنار سازمان حفاظت محیط زیست ایستاده است

بابازاده در پایان خطاب به معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کل قوه قضاییه در بحث حفاظت و صیانت از محیط زیست در کنار شما ایستاده است و امیدواریم در جلسات بعدی شاهد راستی آزمایی عملکرد دستگاه‌های مختلف باشیم.

برخورد با صنایع آلاینده با استفاده از ظرفیت‌های قانونی

همچنین ایرج حشمتی – معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بحث وارونگی هوا در شش ماهه دوم سال، از برگزاری کارگروهی برای کاهش آلودگی هوا و نیز ساماندهی صنایع آلاینده کشور خبر داد و از سازمان بازرسی کل کشور خواست در این زمینه همکاری‌های لازم را به عمل آورد.

وی افزود: اگرچه بنای ما بستن صنایع نیست اما ظرفیت‌های قانونی این اجازه را می‌دهد که با صنایعی که به تکالیف خود عمل نمی‌کنند، برخورد شود.

لازم به ذکر است، قانون هوای پاک که در سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید مشتمل بر ۳۴ ماده، ۱۳ آیین نامه اجرایی و چندین دستورالعمل است. در این قانون ۱۷۴ تکلیف دستگاه احصا شده و ۲۳ دستگاه اجرایی در آن مسئولیت دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، به استناد ماده ۲ قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست ناظر بر حسن اجرای این قانون است.

 

اخبار مرتبط:
پاسخ عجیب چمران به کاهش آلودگی هوا با ورود ناوگان برقی؛ من اندازه نگرفتم!
پاسخ عجیب چمران به کاهش آلودگی هوا با ورود ناوگان برقی؛ من اندازه نگرفتم!

رئیس شورای شهر تهران  در خصوص کاهش آلودگی هوا با ورود ناوگان برقی، گفت: من اندازه نگرفتم باید محیط زیست انجام دهد. اما وقتی خودروی برقی وارد شود مثل کشور‌های دیگر می‌تواند موثر باشد.

خواهرکشی هولناک در زابل / نامادری افشا کرد
خواهرکشی هولناک در زابل / نامادری افشا کرد

دختر جوان پس از رفتن به خانه پدری‌اش در زابل مورد اصابت شلیک برادرش قرار می‌گیرد.

دادستان کل کشور: برای بانوان در عفاف و حجاب پرونده قضایی تشکیل نمی‌شود
دادستان کل کشور: برای بانوان در عفاف و حجاب پرونده قضایی تشکیل نمی‌شود

حجت‌الاسلام محمدکاظم موحدی‌آزاد در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بی‌حجابی جرم مشهود است اظهار داشت: از این نظر نیروی فداکار فراجا در راستای اجرای قانون عفاف و حجاب انجام وظیفه می‌کند؛ لذا به نیرو‌های فراجا تاکید می‌کنم که در اصلاح وضعیت عفاف و حجاب بکوشند، ولی در این موضوع مراعات حد و حدود و حریم‌ها را داشته باشند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است