امام جمعه شیراز: رسانه‌های داخلی باید اخبار و تیترهایی بزنند که امنیت روانی جامعه لطمه نخورد

آیت‌الله لطف‌الله دژکام با تاکید بر اینکه ویژگی اصلی رسانه صدق است، گفت: راستگویی‌ باید رعایت شود، اما برای جلب مراجعه‌کننده و مخاطب کسی دروغ به مردم نگوید؛ بارها این را تذکر دادم که رسانه باید نقشش این باشد که پیام صحیح و سالم و راست را به مردم بگوید و امیدآفرینی کند.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ امام جمعه شیراز گفت: امروز مهم‌ترین مسئله در مدیریت فضای روانی کشور این است که دستگاه‌های مختلف با هم و هماهنگ عمل کنند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به اینکه ۱۳ مهرماه روز نیروی انتظامی است، به تشریح امنیت و احساس امنیت در جامعه پرداخت و اظهار داشت: نیروی انتظامی حافظ امنیت است اما امنیت ابعادی دارد در برخی از آنها ممکن است نیروی انتظامی نقش آفرین باشد، اما دیگران نیز باید کمک دهند.

وی با بیان اینکه بعد فیزیکی امنیت این است که جان و مال مردم در امان باشد، گفت: در این زمینه نیروی انتظامی تلاش‌های بسیار خوبی کرده و کشفیات نیروی انتظامی در ابعاد مختلف نشان از همین بعد است‌.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه مسئله دیگر امنیت روانی است، افزود: یعنی یک نفر همان طور که در حد مطلوب در کوچه و خیابان امنیتش از حیث اینکه کسی تعرض نکند باید تامین باشد، ممکن است از نظر روحی نیز نباید مردم لطمه بخورند.

دژکام با بیان اینکه ممکن است برخی اقدامات ایجاد ترس کند و این خیلی ناامیدکننده است، عنوان کرد: امنیت روانی خیلی اهمیت دارد؛ براساس حکم شرع اگر کسی اسلحه کشید یا وسیله ترساندن مردم دست گرفت و مردم را ترساند و اثبات شد که چنین کرده است محارب و مفسد فی‌الارض است که حکم باید برایش اجرا شود، چون مردم را ترسانده است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه وظیفه دستگاه قضایی این است که با مصادیق محارب برخورد جدی کند، تصریح کرد: این موضوع از آنجا مهم است که امنیت روانی جامعه به خطر افتاده و باید جدی گرفته شود.

وی با بیان اینکه هرج و مرج و اغتشاش و ترساندن مردم را هیچ دولت و حکومتی بر نمی‌تابد و حکومت اسلامی نیز برنمی‌تابد، افزود: در این راستا اقشار مختلف وظایفی دارند یک گوشه وظیفه نیروی انتظامی است که به وظایفشان عمل کرده و می‌کنند، اما وظیفه بقیه مسئولان باید مشخص شود.

دژکام با اشاره به وظیفه رسانه‌ها در این زمینه گفت: موضع رسانه‌های دشمن که مشخص است و می‌خواهند مردم را بترسانند، اما رسانه‌های داخلی که با امکانات این کشود دارند کار می‌کنند باید اخبار و تیترهایی بزنند که امنیت روانی جامعه لطمه نخورد.

وی با تاکید بر اینکه ویژگی اصلی رسانه صدق است، گفت: راستگویی‌ باید رعایت شود، اما برای جلب مراجعه‌کننده و مخاطب کسی دروغ به مردم نگوید؛ بارها این را تذکر دادم که رسانه باید نقشش این باشد که پیام صحیح و سالم و راست را به مردم بگوید و امیدآفرینی کند.

امام جمعه شیراز با اشاره به وظیفه مردم از آنان درخواست کرد هر خبری را نپذیرند و گفت: هر خبری معلوم نیست راست باشد؛ این وظیفه عموم مردم است.

وی با اشاره به وظیفه دولت و مسئولان تاکید کرد: مقام معظم رهبری به دولت فرمودند که با جنگ روانی دشمن مقابله کند؛ همین طور که به ابعاد دیگر توجه می‌کند در زمینه مقابله با جنگ روانی باید دولت به صورت ویژه برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کند.

امام جمعه شیراز با اشاره به وظیفه دستگاه قضایی نیز گفت: دستگاه قضا برای کسانی که مجرم هستند در عرصه امنیت روانی به صورت ویژه ورود کند نمی‌شود که عده‌ای رسما دروغ به مردم تحویل دهند و هیچ کاری نکنیم، اما امروز مهم‌ترین مسئله در مدیریت فضای روانی کشور این است که دستگاه‌های مختلف با هم و هماهنگ عمل کنند.