امام جمعه مشهد: پرداخت مالیات در دوره سلطنت حرام بود اما در جمهوری اسلامی حلال است/ پرداخت نکردن مالیات به دولت دزدی است

احمد علم الهدی و پدرزن رئیس جمهور گفت: در دوران ستم‌شاهی به این خاطر که نظام وقت، مالیات‌های عمومی را صرف میگساری و عیاشی‌های خود می‌کرد، علما و فقها پرداخت مالیات را حرام دانستند اما در حال حاضر که مالیات زیربنای توسعه کشور، عدم پرداخت مالیات نوعی دزدی محسوب می شود.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: هم‌اکنون فرآیند اخذ مالیات با مشکلات زیادی از نظر جریان ارتباطات مردمی همراه است، چراکه هنوز مسئله شرعی مالیات برای مردم حل نشده و برخورد ملت با مقوله مالیات همان برخورد در دوران ستم‌شاهی است.

وی در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور در مشهد افزود: حقیقت شرعی مالیات را نتوانستیم پس از پیروزی انقلاب برای مردم تبیین کنیم و اگرچه در برهه‌ای خاص از گذشته، تصمیمات پراکنده‌ای از طرف فقهای شورای نگهبان برای تبیین حقیقت مالیات به مردم گرفته شد اما جوسازی‌های سیاسی غیرمؤمنانه و فعالیت رسانه‌ای برخی جریان‌ها که دین را ملعبه قدرت‌طلبی‌ها و دنیاخواهی‌های خود می‌کردند، باعث شد تا تلاش فقهای شورای نگهبان بی‌فرجام بماند.

وی بیان کرد: امروزه بخش عمده‌ای از هزینه‌های اداره کشور از محل نفت، معادن و سایر منابع درآمدی به‌ جز مالیات تأمین می‌شود، اگر کسی مالیات پرداخت نکند، همچون کسی است که دست در جیب مردم کرده و دزدی می‌کند و در قیامت از آن حسابرسی خواهد شد.

علم الهدی افزود: در حوزه علمیه، فعالیت‌های پژوهشی بسیار شاخصی در حوزه اقتصاد اسلامی صورت گرفته و از طریق ارتباط‌گیری با معاونت علمی حوزه‌ها می‌توان به تبیین ابعاد شرعی پرداخت مالیات پرداخت تا با یک حرکت رسانه‌ای و خبری پردامنه و قوی، مردم آگاه شوند که پرداخت مالیات همچون یک دین بر عهده آحاد ملت است.

امام جمعه مشهد با تأکید بر اینکه هرگز نمی‌توان برای مالیات، قانون ثابتی وضع کرد، بیان کرد: مالیات محل تأمین مخارج کشور است و نمی‌توان در قالب یک قانون ثابت تعیین کرد که درصد مشخصی از درآمدها به بخش‌های هزینه‌ای تخصیص پیدا کند زیرا در هر سال، درآمدها و هزینه‌ها مقادیر متفاوتی دارد.

وی خاطر نشان کرد: مالیات جدا از خمس و زکات، خود به‌طور مستقل پشتوانه فقهی دارد. خمس، سهم امام است و زکات تعلق به فقرا و برخی پروژه‌های فوق‌ برنامه دارد اما مالیات به‌طور کامل در اختیار توسعه کشورهای اسلامی است و هرکس که در این جامعه زندگی می‌کند، از امنیتی بهره می‌برد که با پایمردی نیروهای مسلح تأمین شده و از راه‌ها و امکاناتی استفاده می‌کند که باید به ازای آن، مالیات بپردازد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه مقوله فرار مالیاتی متأسفانه یک عارضه فراگیر است، افزود: نه‌ فقط اقشار بسیار مرفه بلکه حتی در عموم مردم هم فرار مالیاتی مشاهده می‌شود. در دوران ستم‌شاهی به این خاطر که نظام وقت، مالیات‌های عمومی را صرف میگساری و عیاشی‌های خود می‌کرد، علما و فقها پرداخت مالیات را حرام دانستند اما در حال حاضر که مالیات زیربنای توسعه کشور، عدم پرداخت مالیات نوعی دزدی محسوب می شود.

وی تصریح کرد: از وزیر اقتصاد درخواست داریم که واحد کارشناسی فقهی عقود و معاملات را در وزارت اقتصاد راه‌اندازی کنند تا هم در حوزه مسائل بانکی و هم در عرصه مالیات، اقتصاد با سرعت بیشتری به سمت مبانی اسلامی حرکت کند و کام مردم به اقتصاد اسلامی شیرین شود.

علم‌الهدی گفت: مردمی که در دوران دفاع مقدس با تمام توان از جبهه‌ها حمایت کردند، نه به‌ عنوان انجام‌ وظیفه بلکه از روی عمل به تکلیف شرعی و ملی خود پشتیبان رزمندگان بودند، بر همین اساس می‌توان مالیات را هم به‌ عنوان یک تکلیف شرعی و ملی به صدقه جاریه‌ای برای کشور تبدیل کرد تا آحاد ملت با در نظر گرفتن تعهدات دینی خود در این عرصه وارد عمل شوند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: در تمام عالم تنها کشوری که انتساب به ساحت مقدس امام زمان (عج) دارد، ایران اسلامی است و در این شرایط که اقتصاد به آخرین نقطه امید دشمن برای ضربه زدن به نظام اسلامی تبدیل شده است، قائمه اقتدار این نظام در سایه مدیریت اقتصادی انقلابی و جهادی حاصل می‌شود. خوشبختانه دولت با اخلاصی تشکیل شده و می‌توان یقین داشت که هیچ جهاد و عمل خیری در این دولت بی‌نتیجه نخواهد ماند.