فخر السادات محتشمی پور: تاجزاده در انفرادی است/بازداشت او به دلیل انتقاداتی که مطرح کرده است

روزنامه اعتماد با فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر تاجزاده درباره وضعیت پرونده وی گفتگو کرده است.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ براساس قانون و با توجه به اینکه دادگاه آقای تاجزاده در روز شنبه برگزار شده بود و ایشان به‌ طور طبیعی می‌بایست بعد از دادگاه به زندان عمومی منتقل می‌شدند به زندان مراجعه کردم. با دادیار ناظر زندانیان امنیتی مستقر در زندان اوین ملاقات کردم تا پیگیر پرونده و ملاقات با آقای تاجزاده شوم. البته تاجزاده زندانی سیاسی است اما به هر حال مسوولان پیگیری پرونده را به این بخش محول کرده‌اند. در این دیدار اعلام کردم که قصد ملاقات با مصطفی تاجزاده را دارم. برگه‌ای در اختیار من قرار دادند تا درخواستم را در آن ثبت کنم. با توجه به اینکه به ‌طور طبیعی بعد از دادگاه، افراد به زندان عمومی منتقل می‌شوند، فکر می‌کردم که نهایتا موفق به ملاقات با آقای تاجزاده شوم.

  آیا موفق به دیدار با آقای تاجزاده شدید؟

نه متاسفانه به من اعلام شد که ایشان همچنان در بخش ۲الف هستند و ما باید این برگه درخواست را بعد از تایید به ۲الف ارسال کنیم تا آنها بررسی کنند و امکان ملاقات فراهم شود. من خوشحال شدم، چراکه به هر حال، ما ارتباطی که با سپاه نداریم، فکر می‌کردیم شاید از این طریق بتوانیم اطلاعاتی از پرونده به دست آوریم. به هر حال ۲الف، زندانِ در زندان است و این بخش خود را زیرمجموعه سازمان زندان‌ها نمی‌داند.

  فکر می‌کنید دلیل این برخوردها چه بوده است؟

فکر می‌کنم این آقای دادیار یا شناختی از تاجزاده و پرونده ندارد یا شناخت دارد و قصد بی‌اهمیت جلوه دادن آن را داشته است. به هر حال انتظار من این بود که امروز آقای تاجزاده را ملاقات کنم، این اصرار من هم ناشی از مشکلات جسمی است که ایشان دارند و خطراتی که ایشان را تهدید می‌کند. در برگه درخواست ثبت شده هم قید کردم که به دلیل مشکل بیماری ایشان بعد از استرس وارد شده، باید حتما ایشان را ببینم. اما متاسفانه این امکان فراهم نشد، انتظارم این بود پس از دادگاه همسرم آزاد شود، نه اینکه امکان ملاقات هم منوط به اجازه بازجو شود. حتی اگر قرار باشد حکمی علیه ایشان صادر شود تا زمان اجرای حکم دلیلی برای حضور ایشان در زندان با این شرایط جسمی وجود ندارد.

 آیا مشخص شد، آقای تاجزاده به صورت انفرادی حضور دارند یا نه؟

تا امروز که به صورت انفرادی حضور داشتند. باتوجه به تجربیاتی که از بازداشت سال ۸۸ ایشان داشتیم و اینکه اجازه حضور ایشان در زندان عمومی داده نمی‌شد، فکر می‌کنم، هنوز در انفرادی باشند. منتظریم آقایان با ما تماس بگیرند و امکان ملاقات من و دخترانم را با ایشان فراهم سازند و از سلامتی ایشان نیز با خبر شویم.

 یکی از ابهامات مهم پرونده که اثر فراوانی در رای نهایی پرونده نیز دارد مرتبط با دسته‌بندی اتهامات ایشان است. شما متوجه شدید که اتهامات ایشان سیاسی است یا امنیتی؟

همه می‌دانیم که داور نهایی خداست. برای همه مردم ایران محرز است که آقای تاجزاده به دلیل انتقاداتی که مطرح کرده‌اند، بازداشت شده‌اند. ابزار ایشان قلم و زبانش بود و در راستای اصلاح وضع موجود تلاش می‌کردند. اتفاقا ایشان مشکلات بنیادین جامعه را تحلیل می‌کردند و راهکارهای مصلحانه برای بهبود وضعیت ارایه می‌کردند. در شرایطی که ابزارهای نوین ارتباطی شکل گرفته ایشان از ظرفیت فضای مجازی بهره می‌بردند تا مردم و مسوولان را متوجه مشکلات و راه‌های برون‌رفت از بحران‌ها کنند. رشته ایشان علوم سیاسی است و تجربه فراوانی در این زمینه داشته‌اند. ایشان معاون سیاسی وزیر کشور بوده‌اند. یعنی هم تجربه، هم تخصص و هم تمرکز ایشان در حوزه مسائل سیاسی بوده است. غیر از مسائل سیاسی و ارائه راهکار برای برون‌رفت از مشکلات  کاری انجام نداده‌اند. طی همه این سال‌ها، تحلیل کرده‌اند، ریشه‌یابی کرده‌اند و دیدگاه‌های خود را استادانه و مصلحانه ارایه کرده‌اند. خاطرم هست در زمانی به عنوان دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه تهران درس می‌خواندند، ارتباطات عالی با اساتیدشان داشتند و بسیاری از اساتید با ایشان مشورت می‌کردند. با یک کارشناس، متخصص و صاحب‌نظر در امور سیاسی چه نوع برخوردی باید شود؟ فعالیت‌های ایشان کاملا سیاسی و فرهنگی بوده و در راستای رویکردهای مصلحانه بوده است. همین رویکردهای مصلحانه، منطقی و دلسوزانه بود که باعث افزایش اقبال عمومی به دیدگاه‌های ایشان می‌شد. نمی‌توان گفت ایشان پرونده امنیتی دارد.

مطمئنم، اطلاق عنوان امنیتی در یک پرونده سیاسی، صرفا برای این است که برخی اقدامات خارج از قانون توجیه شود. ممکن است برخی از افراد و جریانات به دنبال این باشند که خطاب به افکار عمومی اعلام کنند، دلیل بازداشت و دادگاهی کردن آقای تاجزاده به این دلیل است که ایشان امنیت کشور را به مخاطره افکنده بودند. به هر حال باید ببینیم که محتوای این پرونده و اتهامات ایشان چیست. خوشحال می‌شویم این اتهامات منتشر شود تا حقوقدانان کشور، پرونده را بررسی کرده و ابعاد و زوایای گوناگون پرونده را بررسی کنند.