ابوذر ندیمی: حذف ارز۴۲۰۰ تومانی باعث ایجاد تورم شد/ ۷ هزار صفحه برنامه رئیسی فقط در حد سخنرانی بود

مشاور رئیس برنامه بودجه در دولت حسن روحانی گفت: «ما وقتی به رئیسی رای دادیم صحبت از هزاران برگ برنامه بود و فرض می کردیم وقتی همه کاندیداها که به دولت آمدند به دولت کم کنند یا حداقل برنامه آنها عملی شود یا تلفیقی صورت گیرد اما تا الان معلوم شد این حرف‌ها فقط سخنرانی بود و قابلیت اجرا نداشت که هیچ اجرایی ندیده‌ایم آقای جلیلی هم که به دولت نیامد نیروهایش در دولت هستند و اگر برنامه داشت باید نظرات او اجرا می شد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ابوذر ندیمی، نماینده سابق مجلس، در آغاز درباره رفتار اقتصادی دولت در یکسال اخیر گفت: «دولت اقای رئیسی در موضوع توجه به بودجه و یا رویکرد های برنامه ششم یا ارائه استراتژی چهار ساله اقدام لازمی انجام نداده است و از باب اینکه فرمایشات ایشان سخنرانی است یا برنامه درک مشخصی نداریم.در مسئله کوپن نیز دولت در مسیر آزمون است و بخشی از ارائه این نظرات صرفا برای جمع آوری نظرات مخالف و موافق است دولت اگر می خواهد واقعا کاری انجام دهد باید مصوبه صادر کند و در مصوبه نیز همه چیز پیش بینی شده باشد از این جهت هیچ طرح بخصوص و مشخصی از سوی دولت ندیده ایم».

او ادامه داد: «متأسفانه صحبت دولتمردان نیز فقط بازار را تحت تاثیر قرار می دهد. توقع ما از دولتی که به آن رأی دادیم این است که در مسائل اجرایی متفاوت از قوه قضاییه عمل کند چون اجرا آثار خود را دارد و ادبیات خود را می‌طلبد؛ به تعبیر دیگر اگر قرار است پروژه‌ای اجرا شود روش باید در یک مرجع قانونی به تصویب برسد اگر قرار بر اصلاح قانون نیز نباشد حداقل باید در ستاد هماهنگی سران یا کمیسیون های دولت یا شورا های فرادست به تصویب برسد».

این تحلیلگر مسائل اقتصادی درباره ادعاهای دولت مبنی بر داشتن برنامه بیان کرد: «به‌هرحال بنظر می‌رسد ما با یک دولت با برنامه مواجه نیستیم و بسیاری از وضعیت اقتصادی در حوزه گرانی و افزایش قیمت و یا تعدیل قیمت علی‌رغم ادعاها مشکلاتی است که در دولت ایجاد شده است و تناقضات زیادی بین وعده و عمل در دولت وجود دارد و جامعه این برداشت را می‌کند که انگار دولت حرف خود را نیز قبول ندارد و این رفتار نتایج بدی در جامعه به همراه خواهد داشت».

ندیمی در پایان درباره فقدان های دولت در حوزه اقتصاد گفت: «ما وقتی به رئیسی رای دادیم صحبت از هزاران برگ برنامه بود و فرض می کردیم وقتی همه کاندیداها که به دولت آمدند به دولت کم کنند یا حداقل برنامه آنها عملی شود یا تلفیقی صورت گیرد اما تا الان معلوم شد این حرف‌ها فقط سخنرانی بود و قابلیت اجرا نداشت که هیچ اجرایی ندیده‌ایم آقای جلیلی هم که به دولت نیامد نیروهایش در دولت هستند و اگر برنامه داشت باید نظرات او اجرا می شد. در رفتار انتخاباتی نیز عملکرد دولت قبل منفی‌گرایی شد و با مهندسی معکوس در تبلیغات به‌جای ارائه برنامه فقط حرف زدند؛ مثلا گفتند ارز۴۲۰۰ تومانی منجر به رانت می‌شود اما هنوز هم امکان حذف مطلق آن را ایجاد نکرده‌اند و سراغ افراد فاسد در این زمینه نرفته اند و فقط گرانی ایجاد کرده اند. از این رو دولت باید مقید باشد که مسائل خود را با سه معیار ارزیابی کند اولین معیار قانون است معیار دوم برنامه هاییست که در زمان تبلیغات توسط کاندیدا گفته شده است سومین معیار انتظار متناسب با شرایط است چون فقدان این سه عامل هزینه های سنگینی به نظام وارد می کند».