کد خبر : 195798
انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۲۱ - 10:17
دسته‌بندی : اجتماعی، اخبار ویژه
چاپ

انتقاد دوباره دبیر ستاد امر به معروف از «دینامیت» و «گشت ارشاد ۳»

هاشمی گلپایگانی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر طی نامه‌ای به رئیسی، نسبت به فیلم «دینامیت» و «گشت ارشاد 3» واکنش نشان داد. وی طی این نامه متذکر شده است که «فرآیند این فیلم‌ها، تخریب و تحقیر جایگاه آمران به معروف و ناهیان از منکر بوده است».

انتقاد دوباره دبیر ستاد امر به معروف از «دینامیت» و «گشت ارشاد ۳»

به گزارش سایت خبری مدارا, هاشمی گلپایگانی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر طی نامه‌ای به  ابراهیم رئیسی، نسبت به فیلم «دینامیت» و «گشت ارشاد ۳» واکنش نشان داد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر طی این نامه متذکر شده است که «فرآیند این فیلم‌ها، تخریب و تحقیر جایگاه آمران به معروف و ناهیان از منکر بوده است».

هاشمی گلپایگانی در بخش‌هایی از این نامه به  رئیسی، ضمن اعتراض به انفعال وزارت ارشاد درباره این دو فیلم می‌نویسد: کارگردان فیلم “دینامیت” با حضور در این ستاد ضمن پخش قسمتی از حذفیات فیلم، گفته بود حدودا ۲۷ دقیقه از فیلم به امر به معروف و نهی از منکر صحیح و جنبه‌های مؤثر این دو فریضه می‌پردازد، اما این قسمت‌ها توسط وزارت ارشاد دولت دوازدهم بدون ارائه هیچ گونه دلیلی حذف شده است. و بعد تأکید می‌کند «نمونه بارز گشت ارشاد مسئولین در این گام متوجه وزارت ارشاد است.»

متن این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

امام کاظم علیه السلام : باید امر به معروف و نهی از منکر کنید، وگرنه اشرار شما، به شما حکومت می‌کنند، آنگاه خوبان شما دعا می‌کنند، اما دعای‌شان مستجاب نمی‌شود.

حضور اقای ابراهیم رئیسی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای انقلاب فرهنگی

سلام علیکم

با صلوات بر محمد و آل محمد صلى الله علیه و آله و سلم

با احترام، همانگونه که مستحضرید گسترش فضایل اخلاقی و مبارزه با فساد و تباهی در جامعه از مهم‌ترین اهداف تشکیل حکومت اسلامی است که با اصل مترقی امر به معروف و نهی از منکر بقاء و استمرار آن‌ها تضمین می‌شود. حضرتعالی با تشخیص درست از این واقعیت که تضمین اهداف جمهوری اسلامی ایران از رهگذر بدون تنازل انجام همه وظایف دستگاه‌های دولتی محقق می‌شود شعار گشت ارشاد مسئولین را مطرح فرمودید.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر در راستای امر به معروف مسئولین شعار گشت ارشاد مسئولین را به عنوان یکی از راهبرد‌های محوری خود جهت پیگیری مطالبات مردمی قرار داده است.

تحقق این مهم در عرصه فیلم و سینما است؛ در این خصوص در دولت سیزدهم شاهد اکران پر فروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما با موضوع امر به معروف و نهی از منکر بوده‌ایم که متأسفانه فرآیند این فیلم‌ها، تخریب و تحقیر جایگاه آمران به معروف و ناهیان از منکر بوده است. دو فیلم «دینامیت» و «گشت ارشاد ۳» باعث ایجاد ذهنیت منفی با ابعاد گسترده در افکار مخاطبان نسبت به دو فریضه اصیل و پایه‌ای امر به معروف و نهی از منکر بوده است و متأسفانه هر دو فیلم در دولت سیزدهم اکران و عمومی پخش شده که در ابتدای اکران و پخش این دو فیلم، با مسئولین ذیربط مذاکرات و مکاتباتی به عمل آمد.

همچنین به وزارت ارشاد طی نامه‌ای به شماره ۲/۲۹۲۳ تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۳۰ مراتب متذکر شد (پیوست)، اما متأسفانه وزارت ارشاد هیچگونه اقدام و عکس العمل مؤثری از خود بروز نداد. کارگردان فیلم دینامیت با حضور در این ستاد ضمن پخش قسمتی از حذفیات فیلم اظهار کرد: در این فیلم حدودا ۲۷ دقیقه از فیلم به امر به معروف و نهی از منکر صحیح و جنبه‌های مؤثر این دو فریضه می‌پردازد، اما این قسمت‌ها توسط وزارت ارشاد دولت دوازدهم بدون ارائه هیچ گونه دلیلی حذف شده است و در دولت سیزدهم اکران شد، که کارکرد فیلم را در مجموع به جای ترویج و تبلیغ امر به معروف و نهی از منکر به وسیله استهزاء و تضعیف آمران به معروف و ناهیان از منکر تبدیل کرده است.

حال با توجه به وظیفه ذاتی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر و تخریب بی سابقه در فیلم‌های مذکور به منظور تحقق شعار حضرتعالی، انتظار می‌رود نمونه بارز گشت ارشاد مسئولین در این گام متوجه وزارت ارشاد شده و به خاطر اهمال، ترک فعل و عدم پاسخگویی مناسب به درخواست قانونی و به مطالبه مردمی ضمن توبیخ مسئولین، معادل مبلغ فروش فیلم‌های مذکور جریمه و مبلغ آن تماماً جهت ساخت فیلم‌های فاخر و جذاب با مضمون تقویت امر به معروف و نهی از منکر و حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر زیر نظر این ستاد صرف شود.

 

اخبار مرتبط:
اژه‌ای: چرا جلوی خانواده متهم به او دست‌بند و پابند می‌زنید؟
اژه‌ای: چرا جلوی خانواده متهم به او دست‌بند و پابند می‌زنید؟

رئیس قوه قضاییه گفت: با عنایت به حساسیت و اهتمامی که در هر سه قوه نسبت به پیگیری گزارش‌های مرتبط با مفاسد وجود دارد، کسانی فکر نکنند می‌توانند از پرونده‌ فساد چای دبش بهره‌برداری سیاسی و مغرضانه کنند.

دانش‌آموزان باید با لباس اسلامی آشنا شوند
دانش‌آموزان باید با لباس اسلامی آشنا شوند

پورثانی گفت: موضوع مد و لباس در آموزش و پرورش دنبال می‌شود، خروجی این حرکت باید موضوعی باشد که دانش آموزان با مد و لباس اسلامی ایرانی آشنا شوند و در عمل آن را مورد استفاده قرار دهند.

امانی، عضو شورای شهر: شاهد فامیل‌بازی در شهرداری تهران هستیم / برخی اعضای شورا حتی با سوال پرسیدن از زاکانی مخالف هستند، چه رسد به استیضاح!
امانی، عضو شورای شهر: شاهد فامیل‌بازی در شهرداری تهران هستیم / برخی اعضای شورا حتی با سوال پرسیدن از زاکانی مخالف هستند، چه رسد به استیضاح!

ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران می‌گوید برخی از اعضای شورا عملکرد زاکانی را مثبت ارزیابی می‌کنند و حتی مخالف سوال پرسیدن از شهردار هستند چه رسد به استیضاح. مشروح این گفت و گو را در ادامه می‌خوانید.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است