معاون اسبق وزیر جهادکشاورزی:

واقعاً نمی‌دانم هدف اصلی دولت از «کارتی شدن نان» چیست/ جلوی قاچاق آرد را می‌شد به راحتی گرفت

معاون اسبق وزیر جهادکشاورزی به اجرای طرح کارتی شدن نان در تهران واکنش نشان داد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ علی قنبری، معاون اسبق وزیر جهادکشاورزی در گفت‌وگویی ضمن اشاره به کارتی شدن نان در تهران گفت: دولت متاسفانه در بخش‌های مختلف دچار گرفتاری‌ها و مشکلات زیادی است و بی‌خود هم خود را وارد افزایش قیمت‌ها و دخالت در بازار و کنترل بازارها کرده است؛ در صورتی که دولت نمی‌تواند در چند جبهه بجنگد و در بازارهای مختلف دخالت کند؛ به خصوص این‌که نان که مصرف عمومی دارد، به اعتقاد من به این شکل ورود به مساله نان هزینه‌بر است و تشکیلات نظارتی قوی و سیستم الکترونیکی دقیق می‌خواهد.

به گفته او، من فکر می‌کنم دولت بی‌موقع وارد این قضایا شده؛ این در حالی است که باید مسایل اقتصادی و درآمد مردم و مشکل نقدینگی را حل کند. دولت باید سعی کند بخش سرمایه‌گذاری را تقویت کند؛ هم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و هم سرمایه‌گذاری خارجی.

قنبری تاکید کرد: ورود بی‌جهت به مسایل حاشیه‌ای، هم وقت دولت را می‌گیرد و هم مردم را سرگرم مسایل حاشیه‌ای می‌کند. این‌گونه اقتصاد کشور متزلزل می‌شود.

وی درباره تاثیر طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان روی مصرف مردم و نیز قاچاق عنوان کرد: من فکر می‌کنم تاکنون در رابطه با بحث آرد و نان مشکلی نداشتیم و جلوی قاچاق را هم می‌شود به راحتی گرفت. اما کنترل مصرف و قاچاق با این شیوه‌ای که دولت در پیش گرفته، در بلندمدت هزینه زیادی را برای اقتصاد کشور دارد و مشکلات را نیز نمی‌توانیم حل کنیم.

وی متذکر شد: ما واقعا نمی‌دانیم هدف اصلی از اجرای این طرح چیست و چرا وارد طرح‌های هزینه‌زا شده‌اند.