کشتی آرای: روند صعودی قیمت طلا و سکه را با «دستوالعمل» متوقف کردیم

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران: روند صعودی قیمت طلا و سکه به‌موجب دستورالعمل بانک مرکزی دچار توقف و با کاهش همراه شده است. از طرفی دیگر قیمت اونس جهانی طی هفته جاری کاهشی بود و این موضوع نیز توقف این روند را تشدید کرد. با توجه به روند صعودی قیمت‌ها در هفته‌های گذشته، حباب سکه نیز درحال افزایش بود.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ محمد کشتی آرای، نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درتشریح کاهش یک‌میلیون و ۲۰۰ هزارتومانی قیمت سکه عنوان کرد: قیمت سکه طرح جدید در ابتدای هفته تا ۱۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان افزایش قیمت پیداکرده بود و با کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومانی در روز چهارشنبه مورخ ۲۵ خردادماه ۱۴۰۱ به ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.
اقدامات بانک مرکزی موجب توقف روند صعودی قیمت طلا و سکه شد

محمد کشتی آرای، نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درتشریح کاهش یک‌میلیون و ۲۰۰ هزارتومانی قیمت سکه عنوان کرد: قیمت سکه طرح جدید در ابتدای هفته تا ۱۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان افزایش قیمت پیداکرده بود و با کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومانی در روز چهارشنبه مورخ ۲۵ خردادماه ۱۴۰۱ به ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: شاخص اصلی قیمت طلا و سکه اونس جهانی و قیمت ارز در بازار است. هنگامی‌که قیمت ارز دچار نوسان می‌گردد، به‌تبع بازار سکه نیز با تغییر مواجه می‌شود. طی هفته جاری اونس جهانی و نرخ ارز کاهشی شد و به سبب این موضوع قیمت سکه نیز کاهش یافت. کشتی آرای تصریح کرد: قیمت ارز به دلیل دستورالعمل بانک مرکزی و بخشنامه صادرشده مبنی بر اینکه ارز حاصل از صادرات از سوی صرافی‌ها به فروش برسد، کاهش یافت چراکه عرضه افزایش پیدا کرد و بر تقاضا پیشی گرفت.

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران همچنین خاطرنشان کرد: اقدامات بانک مرکزی برای کاهش نوسانات بازار ارز موجب توقف روند صعودی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شده است. او اضافه کرد: از روز چهارشنبه معاملات این بازار به حالت عادی بازگشته و فروشنده نیز بیش از خریدار شده است. این در حالی است که طی روزهای اخیر که نوسان قیمتی در بازار زیاد بود، دادوستدها به حداقل رسیده بود و معاملات بااحتیاط انجام می‌شد.

وی در پایان این گفت‌وگو گفت: روند صعودی قیمت طلا و سکه به‌موجب دستورالعمل بانک مرکزی دچار توقف و با کاهش همراه شده است. از طرفی دیگر قیمت اونس جهانی طی هفته جاری کاهشی بود و این موضوع نیز توقف این روند را تشدید کرد. با توجه به روند صعودی قیمت‌ها در هفته‌های گذشته، حباب سکه نیز درحال افزایش بود. قیمت سکه دچار حباب یک میلیون و ۶۰۰ هزارتومانی بود که در حال حاضر به محدوده یک‌میلیون تومان رسیده است.