آیت الله مسعودی خمینی: برخی مردان آرایش زنانه می‌کنند/ خانم‌های چادری با آرایش غلیظ در جامعه خودنمایی نکنند

آیت الله مسعودی خمینی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در انتقاد به بخشنامه ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای برخورد با زنان بدحجاب به سایت دیده‌بان ایران گفت: هیچکدام از مسئولان ستاد امر به معروف و نهی از منکر حق ندارند به بهانه مقابله با افراد بد حجاب موجبات اخراج بانوان از محل کار را فراهم کنند. وی گفت: آمران به معروف نیز باید در انتخاب کلمات خود در قبال افراد بد حجاب دقت کافی را داشته باشند تا خدای نکرده به مقام انسانی بانوان تعرضی صورت نگیرد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ موضوع حجاب در ایران مسأله‌ای مختص به انقلاب اسلامی نیست و در مقاطع مختلف این موضوع تبدیل به یک چالش اجتماعی شده است که شاید اوج آن در دوران حکومت رضاخان و قانون «کشف حجاب» شکل گرفت.

نوع مواجهه حاکمیت و همچنین برخی گروه‌های مردمی با افراد بدحجاب همواره موجب ایجاد چالش در جامعه ایرانی در عصر حاضر شده است. استقرار گشت‌های ارشاد در سال‌های اخیر و همچنین اقدامات نیروهای خودسر به بهانه امر به معروف و نهی از منکر کار را به جایی رسانده که حتی برخی از اتفاقات ناخوشایند در مسأله مبارزه با بدحجابی در سالهای اخیر تبدیل به یک بحران اجتماعی مقطعی در کشور شود.

در همین رابطه یک استاد برجسته حوزه علمیه با انتقاد شدید از افرادی که به صورت خودسر با پدیده بدحجابی در جامعه برخورد می‌کنند، تأکید می‌کند؛ هیچ فرد و یا گروهی حق ندارد به بهانه تذکر حجاب، به بانوان کشور تعرض کند.

او می‌گوید؛ هرچند که با بانوان وظیفه دارند حدود شرعی حجاب در جامعه اسلامی را رعایت کنند، اما حتی مسئولان اجرایی نیز نمی‌توانند به بهانه مقابله با بدحجابی برای بانوان جامعه محدودیت ایجاد کنند.

برخورد قهری با افراد بد حجاب ممنوع است

آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در خصوص نوع برخورد با افراد بدحجاب در جامعه، اظهار داشت: کسانی که قصد تذکر به افراد بدحجاب را دارند نباید از شیوه برخورد ثابت، و خدای نکرده قهری با تمامی مخاطبان خود استفاده کنند.

وی ادامه داد: گاهی لازم است با یک دختر خانم جوان که از نظر حجاب در وضعیت نامناسبی قرار دارد با زبان نرم و در یک پیشنهاد برای حفظ حجاب صحبت کرد و هیچگونه اجباری در کلام برای فرد موردنظر ایجاد نکرد.

این استاد برجسته حوزه علمیه با انتقاد از برخی رفتارها در قبال افراد بد حجاب، عنوان داشت: متاسفانه برخی افراد با زبان تند با خانم‌هایی که وضعیت حجاب مناسب ندارند صحبت می‌کنند که این کار به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

آمران به معروف تنها به تذکر زبانی نرم بسنده کنند

مسعودی خمینی تأکید کرد: باید در موضوع «امر به معروف» از مسیر مهربانی و با زبان نرم وارد شد، زیرا این نوع برخورد در مخاطب سخن ما تاثیر بسیار بهتری می‌گذارد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: اسلام مخالف برخورد نامناسب در موضوع امر به معروف است و افراد باید همواره با رأفت و مهربانی و از طریق کلمات محبت آمیز با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند.

واکنش شدید به اظهارات یکی از اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر

مسعودی خمینی در پاسخ به این پرسش خبرنگار دیده بان ایران که چرا برخی از مسئولان ستاد امر به معروف و نهی از منکر موضوع اخراج کارکنان بدحجاب را از دستگاه‌های مختلف مطرح می‌کنند، بیان داشت: این تفکر و برخورد بسیار نامناسب است و به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

وی تصریح کرد: مواردی که از سوی برخی افراد برای اخراج افراد «بد حجاب» از محل کار مطرح می‌شود کاملا مغایر با اسلام است. تعلیمات دین اسلام تأکید دارد که با افراد باید بر اساس مقام انسانی آنها برخورد شود و در این مسیر نباید زبان تند و یا رفتارهای قهری شکل بگیرد.

این استاد حوزه علمیه با یادآوری حدود شرعی حجاب برای بانوان در جامعه، خاطرنشان کرد: بانوان باید توجه کنند که بر اساس شریعت اسلام لازم است مو و اندام آنها پوشیده باشد.

وی تأکید کرد: نباید بانوان به نوعی لباس بپوشند و یا آرایش کنند که موجب ایجاد گناه در بین جوانان جامعه شوند.

خانم‌های چادری با آرایش غلیظ در جامعه خودنمایی نکنند

مسعودی خمینی با انتقاد شدید از شکل‌گیری موج «حجاب استایل‌ها» در فضای مجازی، اظهار داشت: اقداماتی که برخی از بانوان به نام حجاب استایل در فضای مجازی انجام می‌دهند، مصداق بارز «وهن چادر» است.

این استاد حوزه علمیه گفت: خانم‌هایی که به بهانه حجاب استایل اقدام به آرایش و خودنمایی می‌کنند باید متوجه باشند که برخی از جنایات و درگیری در جامعه به دلیل تحریک آنی افراد شکل می‌گیرد.

مردان جامعه باید عفت عمومی را حفظ کنند

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتقاد از رفتار برخی مردان در جامعه، به دیده بان ایران گفت: مردان علاوه بر اینکه باید نگاه خود را در جامعه حفظ کنند و از ایجاد مزاحمت برای بانوان پرهیز کنند، لازم است از برخی اعمال که مختص بانوان است نیز دوری کنند.

مسعودی خمینی در پایان گفت: متاسفانه شاهد هستیم برخی آقایان اقدام به آرایش زنانه می‌کنند و با برداشتن ابروهای خود و برخی اقدامات دیگر اعمالی را انجام می‌دهند که شایسته شخصیت یک آقا نیست.