کد خبر : 192803
انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۳ - 18:49
دسته‌بندی : سیاسی، پیشنهاد سردبیر
چاپ

رئیس دفتر رهبری در قم: امام انتخاب رهبر ، رئیس جمهور و نمایندگان مجلس را حق مردم می دانستند

حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی عراقی گفت: مقام معظم رهبری فانی در امام هستند. مهم‌ترین، عمیق‌ترین و راهبردی‌ترین صحبت‌های ایشان در طول سال ، صحبت‌های ۱۴ خرداد در حرم امام است.

رئیس دفتر رهبری در قم: امام انتخاب رهبر ، رئیس جمهور و نمایندگان مجلس را حق مردم می دانستند

به گزارش سایت خبری مدارا؛حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی عراقی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم از نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید» در قم بازدید کرد.

خلاصه گفت و گو با وی که در حاشیه این بازدید انجام شد، در پی می آید:

– شما ببینید چند سال از تدریس اخلاق امام در فیضیه قم می‌گذرد که محصول مکتوبش که کتاب «چهل حدیث» است. شب قبل در دفتر حضرت آقا جلسه‌ای بود. یکی از شاگردانِ شاگردان امام با خواندن چهل حدیث، آن را از نگاه سیر و سلوک توضیح می داد که بر اساس آنچه در این کتاب آمده، اولین مرحله، مرحله تفکر است و اینکه تفکر در مسیر سیر و سلوک امام یعنی چه. مرحله دوم، مرحله‌ی تذکر است که در چهل حدیث یک سرفصلی را به این مرحله اختصاص داده اند و توضیح می داد که این واژه یک واژه قرآنی است.

-امام قبل از اینکه رهبر سیاسی باشند، یک عارف و معلم اخلاق بودند. به نظرم مهمترین درس امروز از مکتب امام که می توانیم بیاموزیم همین است. جامعه ما، امروز بیش از زمان دیگری به معنویت عرفان و اخلاق امام نیازمند است. مهم‌ترین رسالتی که ما بر عهده داریم این است که از خدا بخواهیم امام را آنگونه که هست به نسل جدیدی معرفی کند.

– من این‌طور می‌توانم تعبیر کنم که مقام معظم رهبری فانی در امام هستند. مهم‌ترین، عمیق‌ترین و راهبردی‌ترین صحبت‌های ایشان در طول سال صحبت‌های ۱۴ خرداد در حرم امام است. مواردی هست که من نمی توانم بگویم ایشان راجع به شخصیت منحصر به فرد امام چگونه فکر می کنند. و زیاد نمی‌توان گفت که ایشان در باب شخصیت امام چطور فکر می‌کنند؛ ایشان یک بار قریبه به این مضمون گفتند، «بعضی‌ها تعبیر می‌کنند امامین انقلاب؛ این خوب و درست نیست، بلکه این انقلاب تنها یک امام داشت».

– ما شخصیت‌های بزرگ دیگری هم داشتیم. بعضی‌ از این شخصیت‌ها بسیار زود شهید شدند مثل شهید بهشتی و شهید مطهری که تعابیر مختلفی نیز در مورد امام داشتند. امام در مورد شهید مطهری گفتند، حاصل عمر من بود؛ اما می‌بینیم برخی تعابیری که نسبت به آقا داشتند، در آینده معلوم شد. خدا رحمت کند مرحوم حاج احمد آقا را که بعد از رحلت امام در اجلاس خبرگان دیدگاه و نظر امام را افشا کردند که نشان داد این رابطه یک رابطه دو طرفه بوده است.

– ایشان همیشه خود را شاگرد مکتب امام می‌دانند. این برای ما درس بزرگی است که بدانیم مکتب انسان ساز امام چنین شاگردانی را تربیت کرده و الحمدالله امام زنده و ناظر است. ما امروز امام، شهید مطهری و شهید بهشتی را نداریم اما این معجزه ی باقیه ی امام در وجود مقام معظم رهبری هست و دقیقا با همان شیوه و رفتار ایشان است. در مسائل بین المللی، عظمت ایشان مانند امام است و با ارزش‌های انقلاب هم‌خوانی دارد و همان موضع امام را در برابر آمریکا و اسرائیل می‌بینیم. خدا را باید برای این نعمت شکر کنیم.

– شما می‌بینید در سرود سلام فرمانده مردم چه عظمتی را از خود نشان دادند؛ از بچه ۴ ساله تا پیرمرد و پیرزن؛ بچه‌ ها پدر بزرگ و مادربزرگشان را به استادیوم آزادی آوردند؛ حزب اللهی و غیر حزب اللهی حتی خانمی که از لحاظ پوشش مناسب نبود به عشق امام زمان(عج) آمدند. به نظرم همه این‌ها کرامات امام است.

– امام به نقش مردم به معنای واقعی باور داشتند و خود را خادم مردم می‌دانستند. وقتی که امام گفتند، به من خدمتگزار بگویید، نه رهبر؛ تعارف نبود، این موضوع از عمق جان امام سرچشمه می‌گیرد. بعضی از روحانیون و مقدسین به امام می گفتند که چرا امام به زن‌ها بهاء می‌دهد، امام گفتند ما با همین زن‌های لچک به سر شاه را بیرون کردیم، آن وقت شما می‌گویید من آن‌ها را بیرون کنم! امام به انتخابات واقعی و درست راضی بودند، انتخابات را امری تشریفاتی نمی‌دانستند. ایشان واقعا این را حق مردم می‌دانستند که بتوانند رییس جمهور و نماینده مجلس خود را و حتی رهبر را انتخاب کنند.

اخبار مرتبط:
حسین جلالی: پرویز فتاح، نامزد جریان انقلابی و شبیه‌ به رئیسی است / حضور قالیباف و لاریجانی در انتخابات مسجل شده است
حسین جلالی: پرویز فتاح، نامزد جریان انقلابی و شبیه‌ به رئیسی است / حضور قالیباف و لاریجانی در انتخابات مسجل شده است

نماینده دمجلس یازدهم در خصوص ریاست مجلس دوازدهم و گمانه‌زنی‌ها درباره کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری گفت: احتمال می‌دهم محمد باقر قالیباف با رای کمتری برای ریاست مجلس انتخاب شود. رای دهندگان مجلس از او می‌خواهند اگر به او رای دادند و رئیس مجلس شد، دیگر برای ریاست جمهوری ثبت نام نکند و این یک مانع مهمی جلو روی وی است.

مجتبی ذوالنوری: مجلس یک سال تعطیل شود هیچ کسی ککش هم نمی‌گزد
مجتبی ذوالنوری: مجلس یک سال تعطیل شود هیچ کسی ککش هم نمی‌گزد

نامزد ریاست مجلس دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مجالس گذشته کارهای خوبی کردند. مجلس یازدهم لقب مجلس انقلاب را از رهبری گرفت ایا نمی‌تواند مجلس بهتری باشد و آیا مجلس دوازدهم می‌تواند بهتر از مجلس گذشته باشد؟ اگر قرار باشد ریل گذاری همان ریل گذاری گذشته باشد و همان کادر پروازی رئیس باشد کارهای مجلس پیش نخواهد رفت. باید تغییر ایجاد کرد. مجلس باید وارد مسیر ریل گذاری جدید شود.

آذر منصوری: جبهه اصلاحات هنوز هیچ تصمیمی درباره انتخابات نگرفته است
آذر منصوری: جبهه اصلاحات هنوز هیچ تصمیمی درباره انتخابات نگرفته است

آذر منصوری، رییس جبهه اصلاحات در توئیتی نوشت: جبهه اصلاحات ایران هنوز هیچ مصوبه‌ای در مورد انتخابات ریاست جمهوری نداشته است. گفتگو‌ها ادامه دارد و مواضع جبهه در این ارتباط از طریق بیانیه، اطلاعیه‌ها و سخنگوی این تشکیلات اعلام می‌شود. ‏کلیه اخبار یا نقل قول‌های دیگری که در این زمینه منتشر می‌شود، فاقد اعتبار است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است