کد خبر : 192798
انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۳ - 18:43
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

امام جمعه تهران: در حادثه متروپل آبادان مقامات مسئول کجا بودند؟/خوزستان قلب تپنده ایران است

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با یادآوری اینکه آبادان شهری است که مردم قهرمان و هزاران زن و مرد و کودک، ۳۴۹ روز در محاصره بودند، اما آبادان را ترک نکردند، تاکید کرد:ما در قبال حادثه ابادان مسوولیم.

امام جمعه تهران: در حادثه متروپل آبادان مقامات مسئول کجا بودند؟/خوزستان قلب تپنده ایران است

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران گفت: در مدرسه قران و اهل بیت ، عدالت و آزادی  با هم پیوندی ناگسستنی دارند. تجربه حاکمیت ۵ ساله امیرالمومنین علی(ع) که مهمترین پشتوانه تئوری سازی و نظریه پردازی در حوزه حکمرانی دینی است، عدالت و آزادی و ارزش های اخلاقی، خصایص و ویژگی های حکمرانان و قانونمنداری و حقوق ملت و دفاع از مظلوم از جایگاه ممتازی برخوردار است.‌

وی افزود: از نگاه امیرالمومنین(ع) حکمرانی بدون دانش و قانونمنداری و عدالت بی معناست و اخلاق و تمدن با هم پیوندی ناگسستنی دارند.

ابوترابی فرد تصریح کرد: باید مراقب باشیم براساس موازین دینی و شرعی و قرانی و واجبات و محرمات حرکت کنیم و این مسیر، مسیر عزت و سعادت است؛ یعنی دغدغه اصلاح خویش را داشتن. اگر حقیر دغدغه اصلاح خود را نداشته باشم نمی توانم با سخن و گفتار در جهت اصلاح جامعه قدم بردارم و باید خود را اصلاح کرد.

وی در خطبه های دوم نماز جمعه نیز با تبریک فرا رسیدن دهه کرامت و با اشاره به اختصاص سفر استانی هفته گذشته رییس جمهور به استان تهران گفت: امیدوارم این گام ها راه را برای فهم دقیق مشکلات و چالش ها و راهکارهای برون رفت از تنگناها هموار کند.  در ۵ شنبه گذشته شورای اداری تهران با حضور رییس جمهور ایران به همراه هیات وزیران تشکیل شد و تصمیمات مهمی برای این استان که قلب تپنده ایران است، اتخاذ شد. تهران اختصاص به مردم تهران ندارد و تهران یعنی مرکز ارایه کننده خدمت به ملت ایران. در این اجلاس حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات عمومی برای ۱۴۷ طرح یا پروزه زیر ساختی در حوزه های آموزشی، فرهنگی و بهداشتی در نظر گرفته شد و همچنین بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای طرح های اشتغالزا تخصیص داده شد.

ابوترابی فرد ادامه داد: امیدوارم با رصد چالش هایی که مردم با آن روبرو هستند و بخصوص در بحث قیمت ها با برنامه های میان مدت و بلندمدت تلاش کنیم.‌ اگر بنده  تصمیمی اتخاذ کردم که شما چند ساعت بعد آثار آن را دیدید این تصمیم در حوزه های اقتصادی راهگشا نیست. ما در حوزه اقتصادی نیازمند برنامه های بلندمدت و میان مدت هستیم. جوانان عزیز و ملت اسلام که در سایه امنیت و اقتدار ایران دست استکبار را کوتاه می‌بینید این اقتدار ثمره ۸ سال مدیریت و فرماندهی و تلاش مردانی است که در دفاع مقدس تربیت شدند.

وی تاکید کرد: اصلاحات سطحی و روزمره چالش ها را دشوارتر می‌کند. باید نگاه ما ملت عزیز و نگاه دولتمردان نگاه میان مدت و بلندمدت باشد.

وی با اشاره به حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان گفت: باید عظمت آبادان را برای درک جامعه جهانی را تکرار کنیم. آبادان شهری است که مردم قهرمان و  هزاران زن و مرد و کودک،  ۳۴۹ روز در محاصره بودند، اما آبادان را ترک نکردند. خرمشهر و خوزستان قلب تپنده ایران است.

ابوترابی فرد تاکید کرد: فاجعه تاسف بار ریزش ساختمان متروپل برای ملت عزیز و خصوصا مردم قهرمان آبادان فاجعه جانکاه و سخت است و باید محضر این مردم شریف که دلهای آنان مصیبت زده است، از عمق جان عرض تسلیت داشته باشیم.ما در برابر این حادثه مسوولیم.

وی افزود: در سایه حرکت علمی جمهوری اسلامی  ایران، امروز مهندسی کشور به اذعان همه صاحبنظران در جامعه از جایگاه فاخر برخوردار است و چهره های تربیت شده و نیروی انسانی جامعه مهندسی کشور یک ظرفیت بی بدیل است و ما از این ظرفیت در زمینه های هسته ای و … استفاده کردیم؛ لذا نظام ملی ساخت و ساز عمر طولانی دارد و قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در سال ۱۳۷۴ تصویب شد و شهرداری ها مسولیت نظارت بر احداث هر ساختمان دارند و مسوولند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران افزود: وزارت مسکن براساس قانون، نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی و مقررات ملی ساختمان دارد و مسوول است و در سطح عالی باید نظارت کند؛ لذا بدون تردید اگر ضابطه و قوانین بدرستی حاکم باشد با مدیریت توانمند این گونه  حوادث اتفاق نخواهد افتاد.

وی تاکید کرد: از دولت محترم و مقامات مسول می خواهیم قانونمندی و نظارت براجرای حسن قانون را بطور جدی در دستور کار خویش داشته باشند. در حادثه آبادان مقامات مسئول کجا بودند؟ مقامات مسئول حوزه نظام مهندسی می‌گویند هیچ ضابطه ای  در متروپل رعایت نشده است. همانطور که مقام معظم رهبری تاکید دارند با رصد کسانی که کوتاهی  و تخلف کردند باید برخورد کرد و ریشه این تخلفات را از بن برکند. شهرداری آبادان کجا بوده است؟ یکی دیگر از مشکلات در حادثه آبادان، عدم توجه سازندگان و شهرداری آبادان به هشدارهای لازم بوده است.

وی در پایان  سالروز رحلت امام (ره) و قیام ۱۵ خرداد را تسلیت گفت.

اخبار مرتبط:
مجتبی ذوالنوری: مجلس یک سال تعطیل شود هیچ کسی ککش هم نمی‌گزد
مجتبی ذوالنوری: مجلس یک سال تعطیل شود هیچ کسی ککش هم نمی‌گزد

نامزد ریاست مجلس دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مجالس گذشته کارهای خوبی کردند. مجلس یازدهم لقب مجلس انقلاب را از رهبری گرفت ایا نمی‌تواند مجلس بهتری باشد و آیا مجلس دوازدهم می‌تواند بهتر از مجلس گذشته باشد؟ اگر قرار باشد ریل گذاری همان ریل گذاری گذشته باشد و همان کادر پروازی رئیس باشد کارهای مجلس پیش نخواهد رفت. باید تغییر ایجاد کرد. مجلس باید وارد مسیر ریل گذاری جدید شود.

آذر منصوری: جبهه اصلاحات هنوز هیچ تصمیمی درباره انتخابات نگرفته است
آذر منصوری: جبهه اصلاحات هنوز هیچ تصمیمی درباره انتخابات نگرفته است

آذر منصوری، رییس جبهه اصلاحات در توئیتی نوشت: جبهه اصلاحات ایران هنوز هیچ مصوبه‌ای در مورد انتخابات ریاست جمهوری نداشته است. گفتگو‌ها ادامه دارد و مواضع جبهه در این ارتباط از طریق بیانیه، اطلاعیه‌ها و سخنگوی این تشکیلات اعلام می‌شود. ‏کلیه اخبار یا نقل قول‌های دیگری که در این زمینه منتشر می‌شود، فاقد اعتبار است.

مهمانان مراسم افتتاحیه مجلس چه کسانی هستند؟ / از ناطق‌نوری تا سیدحسن خمینی
مهمانان مراسم افتتاحیه مجلس چه کسانی هستند؟ / از ناطق‌نوری تا سیدحسن خمینی

جمعی از مقامات کشوری و لشکری به همراه مهمانان خارجی در مراسم افتتاحیه مجلس دوازدهم حضور پیدا کردند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است