کد خبر : 188587
انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۳۱ - 01:46
دسته‌بندی : اخبار ویژه، اقتصادی، سیاسی
چاپ

چشم امید دولت سیزدهم به بازار کشورهای همسایه!

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر بهره گیری از ظرفیت اقتصادی کشورهای همسایه گفت: باید سیاست سرمایه‌گذاری و فاینانس متقابل در کشورهای همسایه دنبال شود چون این مهم به استحکام روابط سیاسی کشورها و همچنین اقتصاد پایدار شرکت‌های بزرگ منطقه‌ای منجر می‌شود.

چشم امید دولت سیزدهم به بازار کشورهای همسایه!

به گزارش مدارا، محمد مخبر در نشست “کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران” که عصر امروز برگزار شد با اشاره به نقش و اهمیت شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی که به عنوان پیشرانان پیشرفت اقتصاد کشور فعالیت می کنند، تأکید کرد: این شرکت های پیشران با ارائه کمک‌های حمایتی، سرمایه گذاری و مشاوره ای به بخش خصوصی و مردم می توانند به ایجاد یک بخش خصوصی سالم، مسلط و کارآمد کمک کنند.

 

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: ‌شرکت های بزرگ صنعتی معدنی که در این کارگروه فعالیت می کنند باید علاوه بر فعالیت های توسعه‌ای و بنگاه‌داری خود در راستای الگوسازی برای شرکت های کوچکتر و همچنین بخش خصوصی نیز گام بردارند.

 

مخبر خطاب به مدیران عامل شرکت های صنعتی معدنی بزرگ کشور گفت: پیشرانان پیشرفت ایران همانند خیمه‌ای هستند که هر بخش از اقتصاد کشور و مردم در کنار آنها فعالیت کنند و یا آموزش های لازم را ببیند، می‌توانند در آینده به عنوان یک حامی برای سایر بخش های کوچکتر از خود شوند که این رویکرد و نگاه می تواند به پیشرفت همه جانبه شرکت های بزرگ و بخش خصوصی منجر شود.

 

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر ضرورت فعالیت های فراسرزمینی، اظهار داشت: بازار یک میلیارد نفری از همسایگان جمهوری اسلامی ایران می‌تواند فرصتی بسیار مناسب برای پیشرانی فراسرزمینی مهیا کند و سیاست خارجی دولت سیزدهم آمادگی دارد همکاری‌ها و کمک‌های لازم را دراین زمینه در اختیار شرکت های صنعتی و معدنی بزرگ ایران قرار دهد.

 

وی با تأکید بر بهره گیری از ظرفیت اقتصادی کشورهای همسایه، افزود: باید سیاست سرمایه‌گذاری و فاینانس متقابل در کشورهای همسایه دنبال شود چون این مهم به استحکام روابط سیاسی کشورها و همچنین اقتصاد پایدار شرکت‌های بزرگ منطقه ای منجر می‌شود.

 

وی با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم درخصوص حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نیز گفت: جوانان تحصیلکرده ایرانی فعال در شرکت‌های دانش بنیان داخلی توانسته‌اند با تولید محصولات با تکنولوژی و کیفیت بالا و همچنین قیمت تمام شده پایین به اقتصاد کشور به ویژه در دوران تحریم کمک بزرگی کنند که باید از این سرمایه انسانی و علمی نیز به خوبی استفاده شود.

 

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: شرکت‌های بزرگ عضو این کارگروه علاوه بر کمک‌های حمایتی و سرمایه گذاری به بخش‌های خصوصی پایین دستی و کسب و کارهای نوین، باید با همکاری یکدیگر و سایر شرکت‌های بزرگ و تشکیل یک کنسرسیوم، به حل مشکلات بزرگ زیرساختی کشور مانند تأمین آب، توسعه حمل و نقل هم کمک کنند.

 

مخبر با اشاره به احیای کارخانه فولاد اردکان توسط یکی از شرکت‌ها پس از ۱۴ سال تعطیلی بر ضرورت احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل با کمک پیشرانان پیشرفت ایران و با محوریت کمک های سرمایه‌گذاری و مشاوره‌ای تأکید کرد.

 

معاون اول رییس جمهور همچنین از این کارگروه خواست تا مشکلات و موانع شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی کشور را هر چه سریعتر شناسایی و احصا کند تا در صورت نیاز در دولت بررسی و برای رفع آنها اقدام شود.

 

وی تأکید کرد: شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی باید به ملاحظات محیط زیستی و همچنین مسوولیت اجتماعی و رفع محرومیت از مناطقی که در آن فعالیت می‌کنند، توجه کافی داشته باشند.

 

در این نشست که با حضور اعضای اصلی کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران برگزار شد، دبیر کارگروه گزارشی از فعالیت پنج ماهه کارگروه با محوریت شرکت‌های پیشران بازار سرمایه ارائه و تأکید کرد که تاکنون عملیات اجرایی طرح های پیشرانان پیشرفت ایران با ۴۸ طرح در ۱۳ استان و ۲۷ شهرستان با سرمایه گذاری ۱۷,۳ میلیارد دلار در حوزه‌های معدنی، زنجیره فولاد، مس، پتروپالایشی، برق و زیرساختی آغاز شده است.

 

زنجیره فولاد با ۱۳,۸ میلیون تن، سنگ آهن، کنسانتره و گندله با ۲۵.۵ میلیون تن، مس ۸۰۰ هزار تن، پتروپالایشی ۱۴.۳ میلیون تن و تولید ۳.۱ هزار مگاواتی برق از جمله دستاوردها و محصولات این ۴۸ طرح است که به اشتغالزایی ۸۵ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم می‌انجامد.

 

همچنین در ادامه این نشست در خصوص فعالیت‌های فراسرزمینی، گزارشی ازآمار و ارقام کشورهای حوزه اقتصاد ایران و همچنین تجارت ایران با شرکای اصلی تجاری ارائه و عنوان شد که برای توسعه کسب و کارهای فراسرزمینی با کشورهایی که در حوزه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران هستند، باید یک کریدور تجاری بین شرکت های داخلی و خارجی در بحث فراسرزمینی طراحی شود.

 

اعضای اصلی کارگروه نیز پیشنهادات و راهکارهای خود را در زمینه احیای واحدهای غیرفعال، احیای منابع معطل مانده، نظارت و مانع زدایی و همچنین اعطای تسهیلات بانکی مطرح کردند و گزارش عملکرد و ساختار نظارت بر پروژه‌ها و همچنین عملکرد سه ماهه شرکت‌های عضو کارگروه ارائه شد.

اخبار مرتبط:
ظریف: ۴۰۰ نفر گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت در دولت پزشکیان را بررسی می‌کنند / هیچ نامزدی، برای هیچ مسئولیتی، نهایی نشده است
ظریف: ۴۰۰ نفر گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت در دولت پزشکیان را بررسی می‌کنند / هیچ نامزدی، برای هیچ مسئولیتی، نهایی نشده است

«محمدجواد ظریف» معیار‌ها و روند انتخاب اعضای کابینه «مسعود پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب را تشریح کرد. ظریف تاکید کرد: «تا به امروز هیچ مسئولیتی در دولت پزشکیان تعیین نشده است. حتی هیچ نامزدی، برای هیچ مسئولیتی، نهایی نشده است. همه نامزد‌ها از درون این کمیته‌ها به دکتر پزشکیان پیشنهاد خواهد شد و در نهایت این رئیس‌جمهور است که حق دارد افراد مورد نظر را انتخاب و به مجلس معرفی کند.»

نیاز به کارگزاران جدید است / اصلاحات به تغییر نسل نیاز دارد
نیاز به کارگزاران جدید است / اصلاحات به تغییر نسل نیاز دارد

در ایام انتخابات، شاهد تجمعات متعدد جوانان در شهرهای کشور بودیم که تلاش می‌کردند به سهم و اندازه خود، برای ایران کاری بکنند. یکی از این شهرها مشهد بود. جوانانی که به میدان و خیابان می‌آمدند و با پوستر و پلاکارد توجه عابران و خودروهای عبوری را به مساله انتخابات جلب می‌کردند.

اکونومیست: شاید پزشکیان تابوی وزیر زَن و اهل تسنن را بشکند
اکونومیست: شاید پزشکیان تابوی وزیر زَن و اهل تسنن را بشکند

اکونومیست سرمقاله‌ای درباره انتخاب پزشکیان نوشته و گفته: انتخاب مسعود پزشکیان، متخصص قلب و عروق اصلاح‌طلب، به عنوان رئیس‌جمهور ایران باعث شادی شد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است