کد خبر : 188381
انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ - 00:45
چاپ

افشای جزئیات گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه افغانستان

وزیر امور خارجه در پاسخ به ابراز تاسف عمیق سرپرست وزارت خارجه هیات حاکمه موقت افغانستان از حوادث اخیر و تعرض به نمایندگی‌های کشورمان در کابل و هرات تاکید کرد: ایران نگاهی مثبت و سازنده به افغانستان دارد.

افشای جزئیات گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر امور خارجه افغانستان

به گزارش مدارا، امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه هیات حاکمه موقت افغانستان دوشنبه شب در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه درباره برخی موضوعات مورد اهتمام مشترک گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

 

وزیر امور خارجه در این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد: چند میلیون نفر از برادران و خواهران افغانستانی طی بیش از چهل سال گذشته مهمان جمهوری اسلامی ایران بوده و از امکانات لازم و مناسب بهره‌مند هستند.

 

امیرعبداللهیان از اینکه تبلیغات سوء، هدفدار و دورغین پخش شده در برخی شبکه‌های اجتماعی توسط دشمنان و معاندان روابط خوب دو ملت همسایه ایران و افغانستان باعث وقوع برخی حوادث ناراحت کننده شده است، اظهار تاسف کرد.

 

وی با اشاره به مذاکرات خود با طرف افغانستانی در اوایل این ماه در شهر «تون شی» چین در حاشیه نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نگاهی مثبت و سازنده به افغانستان داشته و تبادل هیات برای همکاری‌های بین دو کشور، ارسال کمک‌های بشر دوستانه و فعال نگه‌ داشتن نمایندگی‌های خود برای ارائه خدمات به مردم افغانستان در همین چارچوب بوده است.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: بدیهی است در مقابل، از هیات حاکمه موقت افغانستان انتظار داریم در زمینه حفظ کامل امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلماتهای جمهوری اسلامی ایران، کنترل مرزها و عدم اجازه به عابرین غیر مجاز و همچنین عمل به تعهدات دوجانبه خود مطابق قراردادهای لازم الاجرای فی مابین از جمله در حوزه حقابه ایران و  آب های مرزی همکاری لازم و جدی را داشته باشد.

 

امیر عبداللهیان همچنین ضمن استقبال از دستور هیات حاکمه موقت مبنی بر ممنوعیت کشت مواد مخدر در افغانستان، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با افغانستان برای توسعه کشت جایگزین خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با همکاری دو کشور، مشکل قاچاق مواد مخدر بر طرف شود.

 

ابراز تاسف عمیق از تعرض به نمایندگی‌های ایران در کابل و هرات

 

سرپرست وزارت خارجه هیات حاکمه موقت افغانستان نیز در این تماس تلفنی ضمن ابراز تاسف عمیق خود از حوادث اخیر و تعرض به نمایندگی‌های کشورمان در کابل و هرات، نسبت به تامین امنیت کامل اماکن دیپلماتیک، دیپلمات‌ها و کارکنان جمهوری اسلامی ایران در این کشور اطمینان داد.

 

امیرخان متقی ضمن قدردانی از مهمان نوازی دولت و مردم ایران و ارائه خدمات گسترده به مردم این کشور در شرایط سخت و دشوار، بر اهتمام این کشور برای توسعه  و گسترش روابط و همکاری‌ها در راستای منافع دو کشور و ملت همسایه و مسلمان تاکید کرد و اطمینان داد که از هیچ تلاشی برای رفع نگرانی ایران دریغ نخواهد کرد.

 

وی موضوع حقابه ایران را مورد توجه قرار داد و از اعزام هیات تخصصی ایران بدین منظور به افغانستان استقبال کرد.

 

امیرخان متقی همچنین بر جدیت طالبان برای مقابله با مواد مخدر تاکید کرد.

اخبار مرتبط:
نماینده مجلس: آقای پزشکیان دقت کند یک شرکت سهامی تشکیل ندهد
نماینده مجلس: آقای پزشکیان دقت کند یک شرکت سهامی تشکیل ندهد

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت برای این که بتواند حوزه اقتصاد را سامان دهد از اشخاص و افرادی که سابقه عدم موفقیت در حوزه اقتصاد دارند استفاده نکند و آن‌ها را تکرار نکند.

حقیقت‌پور: جلیلی و حلقه جلیلیسم در ایران پایه‌گذار یک رفتار خشن توأم با دیکتاتوری هستند  / جلیلی پایه‌گذار حمله به همه سفارتخانه‌هاست
حقیقت‌پور: جلیلی و حلقه جلیلیسم در ایران پایه‌گذار یک رفتار خشن توأم با دیکتاتوری هستند / جلیلی پایه‌گذار حمله به همه سفارتخانه‌هاست

فعال سیاسی اصولگرا خطاب به سعید جلیلی می‌گوید: یک مقدار در حاشیه بنشین و خودت را درست کن، تو که نه نصایح بزرگان اصولگرا و نه نصایح جریان میانه‌روی اصولگرا را قبول داری و خودت را برتر می‌دانی.

آمریکا ماه گذشته به ایران درباره فعالیت‌های هسته‌ای‌اش هشدار داده است
آمریکا ماه گذشته به ایران درباره فعالیت‌های هسته‌ای‌اش هشدار داده است

اکسیوس به نقل از سه مقام آمریکایی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود افزود: «ایالات متحده در این پیغام نگرانی جدی خود از فعالیتهای توسعه اتمی جمهوری اسلامی و تلاشهایش برای تولید سلاح هسته‌ای را ابراز کرده و خواستار توقف این اقدامات شده است.»

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است