پاپ فرانسیس: ما نژادپرست هستیم و این بد است

پاپ واتیکان با اشاره به رفتار دوگانه با پناهجویان اوکراینی و دیگر کشورها گفت: ما نژادپرست هستیم. و این بد است.

به گزارش مدارا، از تارنمای رادیو آزاد اروپا، پاپ فرانسیس گفت این واقعیت که بسیاری از کشورها بیشتر از پناهندگان اوکراینی جنگ زده استقبال می کنند تا پناهندگان سایر نقاط جهان، نامی ندارد جز نژادپرستی.

پاپ در گفت و گو با شبکه تلویزیونی رای ایتالیا گفت که ضعیف ترین ها همیشه بیشترین آسیب را در جنگ ها متحمل می شوند.

وی افزود: «آوارگان به دو دسته تقسیم می شوند. درجه یک و درجه دو؛ از نظر رنگ پوست، چه از یک کشور توسعه یافته باشند یا از یک کشور توسعه نیافته آمده باشند».

رهبر کاتولیک های جهان در مصاحبه خود با شبکه رای موضع صلح طلبانه خود در مورد جنگ اوکراین را تکرار کرد.

بر اساس آمار سازمان ملل، از زمان حمله روسیه در پنجم اسفند گذشته، بیش از ۴.۷ میلیون اوکراینی این کشور را ترک کرده اند.

پاپ فرانسیس در روز جمعه خوب، روزی که مسیحیان مرگ عیسی را به یاد می آورند، برای اولین بار از زمان شروع همه گیری ویروس کرونا تا کنون در یک مراسم عمومی در کلیسای سنت پیتر در رم شرکت کرد.

این خطبه توسط کاردینال رانیرو کانتالامسا، واعظ رسمی پاپ ایراد شد. فرانسیس بیشتر مراسم را نشسته دنبال کرد. این پیرمرد ۸۵ ساله مدت هاست که از مشکلات زانو رنج می برد. او همچنین در آغاز نماز جمعه خوب از خواندن نماز در مقابل محراب خودداری کرد و فقط ایستاد.

رهبر کلیسای جامع کاتولیک گفت: «ما بر اساس ایده ای زندگی می کنیم که در آن به دلیل نیاز به قدرت، امنیت و بسیاری چیزها یکدیگر را از بین می بریم. من دولت‌هایی را که سلاح می‌خرند، درک می‌کنم. آنها را درک می‌کنم، اما تایید نمی‌کنم».