کد خبر : 187305
انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۲۳ - 00:09
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

ابهامات زیادی در عملکرد اقتصادی دولت وجود دارد

یک فعال سیاسی با انتقاد از وضعیت بد معیشتی مردم جامعه گفت: دولت سیدابراهیم رئیسی پس از گذشت هشت ماه هنوز نتوانسته یک برنامه مشخص اقتصادی برای رفع مشکلات موجود در کشور ارائه کند.

ابهامات زیادی در عملکرد اقتصادی دولت وجود دارد

به گزارش مدارا، زمانی‌که محمدباقر قالیباف از وجود یک طبقه بورژوا در جامعه با عبارت چهار درصدی‌های برخوردار خبر داد، کمتر کسی تصور می‌کرد خود او تنها چهار سال بعد در مقام ریاست مجلس شورای اسلامی تا این حد منفعلانه در قبال این طبقه برخورد کند.

سیدابراهیم رئیسی نیز که با شعار مبارزه جدی با رانت و فساد در یک انتخابات پرحرف و حدیث راهی پاستور شد، تا به امروز نتوانسته گامی جدی در جهت کاهش مشکلات مردم و یا به قول خود مبارزه با جریان دلالی در کشور بردارد.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی براین‌عقیده هستند که دولت و مجلس فعلی به‌طور کل توانایی سر و سامان بخشیدن به مشکلات عظیم اقتصادی را ندارند. علاوه‌براین کارشناسان، فعالان سیاسی همچون حمیده زرآبادی براین‌باور هستند که عدم وجود یک برنامه کارشناسی مشخص از سوی دولت و مجلس موجب رقم خوردن مشکلات فعلی شده است.

وی تأکید می‌کند تا دیر نشده باید اعضای کابینه سیزدهم و شخص رئیس‌جمهور تدابیر لازم در حوزه اقتصاد را اتخاذ کنند تا زمینه‌های بروز اعتراضات اجتماعی گسترده را از بین ببرند.

ابهامات زیادی در عملکرد اقتصادی دولت وجود دارد

حمیده زرآبادی، نماینده سابق مجلس، در گفت‌وگو با قرن نو درباره علل اوج‌گیری انتقادات از کارنامه اقتصادی کابینه سیدابراهیم رئیسی اظهار کرد: وضعیت مبهم اقتصادی فعلی و مشکلات موجود، معلول دستورکار نامشخص و حتی خلأ برنامه اقتصادی در دولت سیزدهم است.

او گفت: وزارتخانه‌های اقتصادی فاقد هماهنگی لازم با یکدیگر هستند و فراتر از آن؛ ارتباط مؤثری نیز با سایر ارکان مرتبط با اقتصاد در کشور ندارند.

انتقاد از جزیره‌ای عمل کردن بخش‌های مختلف اقتصادی

این بهارستان‌نشین سابق با تشریح اشکالات موجود در بخش‌های اقتصادی دولت بیان داشت: وزارتخانه‌ها و سازمان‌های اقتصادی به صورت مستقل تصمیم می‌گیرند و برنامه‌های درون‌سیستمی خود را عملیاتی می‌کنند. این بخش‌های اقتصادی حتی بدون در نظر گرفتن دامنه مشکلات موجود بدون هیچ برنامه مشخصی به حرکت انفرادی خود ادامه نیز ‌می‌دهند.

بی‌اعتنایی محسوس دولت و مجلس نسبت به مشکلات معیشتی

زرآبادی ضمن مقایسه رفتار نمایندگان مجلس با اعضای کابینه سیزدهم عنوان داشت: به نظر می‌رسد رفتار مجلسی‌ها نیز در مباحث اقتصادی شبیه عملکرد فعلی دولتی‌ها است. شاهد هستیم نمایندگان مجلس یازدهم نیز کمتر توجهی به برنامه‌ها و حتی مباحث اقتصادی و معیشتی ندارند.

او ادامه داد: می‌توان به این نتیجه رسید دولت و مجلس فعلی و به‌تبع آنها سایر بخش‌های مهم اقتصادی از عدم هماهنگی با یکدیگر در جهت حل مشکلات موجود رنج می‌برند.

بی‌تجربه‌ها در جایگاه تصمیم‌سازی قرار گرفته‌اند

این عضو شاخص فراکسیون زنان در مجلس دهم گفت: متأسفانه افرادی در جایگاه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی قرار گرفته‌اند که فاقد تجربه لازم هستند و تنها با «آزمون و خطا» کارها را به پیش می‌برند. برایند رفتار این افراد نیز تبدیل به تورم و مشکلات معیشتی فعلی، آن هم در شرایط بد اقتصادی کشور در برهه کنونی شده است.

دولتی‌ها در سخنرانی‌ها به دنبال حل مشکلات اقتصادی هستند

زرآبادی با انتقاد از وضعیت فعلی بازار پس از استقرار دولت سیزدهم بیان داشت: دولتی‌ها در سخنرانی‌های خود مرتب از لزوم کنترل بازار سخن می‌گویند، اما در چند ماه گذشته شاهد هستیم قیمت بسیاری از اقلام مورد زندگی مردم با رشد قیمتی محسوسی افزایش پیدا کرده و مشخص نیست کدام بخش از دولت قرار است جلوی این گرانی‌ها را بگیرد.

او در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با قرن نو ضمن یادآوری عملکرد همکاران خود در مجلس دهم از رفتار سختگیرانه مجلسی‌ها در قبال اشکالات دولت قبل گفت و بر لزوم دفاع از حق مردم فراتر از تفکرات جناحی و حزبی تأکید کرد.

روایتی از رفتار مجلس دهم با حسن روحانی!

زرآبادی گفت: اکثریت نمایندگان مجلس دهم با وجود نزدیکی فکری به جریان حاکم، در ماجرای سؤال از رئیس‌جمهور (حسن روحانی) با آرای خود مبنی‌بر قانع نشدن از توضیحات رئیس دولت وقت، اعتراض خود را به صورت علنی و شفاف نسبت به برخی قصورات اعضای کابینه اعلام کردند.

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که چرا نمایندگان کنونی مجلس تا این حد منفعلانه در قبال دولت مستقر عمل می‌کنند، ابراز داشت: نباید فراموش کنیم که اعضای پارلمان دهم برآمده از یک انتخابت پرشور در سال ۹۴ بودند و با همین پشتوانه خود را در قبال مردم مسئول و البته پاسخگو می‌دانستند. این مسئولیت مردمی حتی عاملی شده بود تا نمایندگان مجلس سابق مردم را ارجح بر روابط درون گفتمانی سیاسی خود بدانند.

برخی مجلسی‌ها خود را بی‌نیاز از مردم می‌دانند

او اضافه کرد: زمانی‌که نمایندگان مجلس با یک انتخابات حداقلی وارد پارلمان می‌شوند، دیگر این احساس را ندارند که بدون عزم مردم آنها قدرت سیاسی نخواهند داشت. به‌همین‌دلیل نوعی عدم پاسخگویی به توده‌ها در بین این اعضای پارلمان شکل می‌گیرد.

آستانه تحمل جامعه محدود است

زرآبادی در مواجهه با این سؤال که ادامه روند فعلی و بی‌برنامگی موجود تا چه حد منجر به افزایش اعتراضات مردمی و حتی شکل‌گیری برخی کنش‌ها شبیه به آبان ۹۸ خواهد شد، تصریح کرد: تاب‌آوری و صبر جامعه در برابر مشکلات محدود است و اگر تدبیر و برنامه مشخصی برای حل مشکلات ارائه نشود، وقوع هر اتفاقی دور از انتظار نیست.

این نماینده سابق مجلس اظهار داشت: بنده نمی‌توانم درباره نوع کنشگری توده‌ها در برابر مشکلات موجود پیشگویی کنم، اما امیدوار هستم مسئولان دولت با یک برنامه جدی و مشخص در مسیر حل مشکلات اقتصادی فعلی گام بردارند.

دیگر نمی‌توان مشکلات را به گردن دولت قبل انداخت

او گفت: نزدیک به هشت ماه از آغاز به کار دولت سیزدهم گذشته و دیگر نمی‌توان مشکلات موجود را به دولت‌های قبل ارجاع داد. قطعاً اگر برنامه مشخصی از سوی دولت وجود داشت، وضعیت بد معیشتی و البته گرانی‌های افسارگسیخته کنونی شکل نمی‌گرفت.

اخبار مرتبط:
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد نبی موسوی فرد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی (ره) این شهر با اشاره مطالبات مردم استان خوزستان و ضرورت رسیدگی مسئولان به وضعیت شهر اظهار کرد: برخی از مناطق ما با مشکل فاضلاب و آسفالت و... روبرو هستند؛ بنابراین رسیدگی و رفع این مشکلات از سوی مسئولان ضروری است.

امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد
امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد

رسول فلاحتی، امام جمعه رشت: مردم باید به کسی رای دهند که دلسوز مردم بوده و خود را در انقلاب اسلامی ثابت کرده باشد، اهل سیاسی کاری و جناح بازی نباشد و مسیری مقدس انقلاب اسلامی را بپیماید و از رهبری اطاعت محض داشته باشد؛ انتخاب خواهند کرد.

امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم
امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم

آیت‌الله اعرافی گفت: در گذشته تجربه فتنه‌ای پس از برگزاری انتخابات داریم که به قانون تمکین نشده است.باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم. در گذشته برخی‌ها تن به قانون ندادند و انتظار می‌رود از نامزدها، ستادها و طرفداران که پایبند به اخلاق و قانون باشند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است