کد خبر : 187264
انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۲۳ - 00:08
دسته‌بندی : اخبار ویژه، سیاسی
چاپ

یک خبر جدید از میانکاله/ وقتی دستور رئیس‌جمهور خریدار ندارد!

در حالیکه رئیس جمهور در آخرین جلسه هیات دولت به رئیس سامان محیط زیست دستور داده که موضوع احداث پتروشیمی میانکاله را بررسی کرده و جلوی احداث آنرا بگیرد.

یک خبر جدید از میانکاله/ وقتی دستور رئیس‌جمهور خریدار ندارد!

به گزارش مدارا از اعتماد آنلاین، در حالیکه رئیس جمهور در آخرین جلسه هیات دولت به رئیس سامان محیط زیست دستور داده که موضوع احداث پتروشیمی میانکاله را بررسی کرده و جلوی احداث آنرا بگیرد. و علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست نیز دیروز این طرح را فاقد مجوز محیط زیستی عنوان کرد و  کلنگی که زده شده است را  فاقد اعتبار دانست، تخریب پتروشیمی مراتع حسین آباد در حوالی میانکاله با  ۱۸ ساعت کار از سوی پیمانکار ادامه دارد.

 

به گزارش فارس، منابع محلی و فعالان محیط زیست با ارسال تصاویری از روند تخریب طبیعت بکر میانکاله از سوی پیمانکار، می‌ویند پس از اعلام این دستور از عالی‌ترین مقام اجرایی کشور نه تنها تخریب متوقف نشده است، که با سرعت و شدت بیشتری ادامه دارد.

 

گفته می شود پیمانکار برای اینکه پول بیشتری از کارفرمای خود دریافت کند به روند طبیعت بکر این منطقه ادامه می‌دهد و تاکنون دستگاهی هم برای جلوگیری از این سطح تخریب ها اقدامی نکرده است.

 

احداث پتروشیمی در ذخیره گاه زیست کرده میانکاله از جمله طرح هایی بود که از دولت قبل چندین بار برای اجرایی شدن آن اقدام شده  و با اعتراض فعالان محیط زیست متوقف شد و این بار نیز در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ کلنگ پروژه‌ای فاقد مجوزهای لازم تحت عنوان پتروشیمی میانکاله در مرتع حسین‌آباد واقع در ذخیره‌گاه جهانی زیست‌کره میانکاله بر زمین زده شد.

 

مجریان طرح با استفاده از سکوت خبری تعطیلات نوروز اقدام به فنس‌کشی مرتع مورد نظر کرده‌اند.در حالیکه به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هنوز مجوزهای محیط زیستی لازم برای استقرار این واحد صادر نشده است.

 

جدا از آن‌که محل استقرار این واحد پتروشیمی در مرتعی مناسب برای کشاورزی و دام‌پروری است، به دلیل بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی خطر نفوذ مواد آلاینده به آب شرب و کشاورزی را افزایش می‌دهد و این به معنای ورود این مواد آلاینده به چرخه غذایی جامعه و اکوسیستم منحصر به فرد تالاب بین‌المللی میانکاله است.

 

مردم این بار با فعالان محیط زیست هم صدا شده و کمپین های بسیاری برای مقابله با ساخت آن در رسانه ها شکل گرفت. بیش از ۳  هزار و ۸۰۰  استاد دانشگاه نیز اخیرا با امضای نامه ‌ای با احداث این واحد پتروشیمی مخالفت کرده اند.

اخبار مرتبط:
معاون سابق وزارت نفت: سخنان نفتی ظریف که گفت بایدن پیچ را شل کرده، درست است
معاون سابق وزارت نفت: سخنان نفتی ظریف که گفت بایدن پیچ را شل کرده، درست است

سید مهدی حسینی، معاون سابق وزارت نفت بیان کرد: الان آمریکا نزدیک انتخابات است، از مدتی که رقابت‌های انتخاباتی شروع شده، آمریکا به شدت برای کسب رأی بیشتر، نیاز به نرخ پایین بنزین دارد. آمریکایی‌ها به سرعت نسبت به قیمت بنزین و نفت عکس العمل نشان می‌دهند. بنابراین در این شرایط، دولت بایدن تلاش می‌کند تولید نفت بالا برود و ایران نیز در این بین فرصت تولید بیشتر پیدا می‌کند. من تصور می‌کنم صحبت آقای ظریف که گفته‌اند در دولت بایدن، فروش نفت آسان شده، صحبت درستی است. آمریکایی‌ها می‌خواهند قیمت تابلو پمپ بنزین‌ها پایین باشد و به ایران هم اجازه می‌دهد که عرضه را زیاد کند.

پزشکیان: قاطبه مردم امروز در شعب ابی‌طالب هستند اما مدافعان تحریم در ناز و نعمت زندگی می‌کنند
پزشکیان: قاطبه مردم امروز در شعب ابی‌طالب هستند اما مدافعان تحریم در ناز و نعمت زندگی می‌کنند

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیامبر، اصحاب آن حضرت و همه مردم در تحریم، گرسنگی و انواع سختی‌ها قرار داشتند؛ نه مثل حالا که قاطبه مردم در شعب ابی طالب قرار دارند، اما عموم مسـٔولین و خانواده‌های آنها، مدافعان تحریم و کاسبان تحریم در قلعه‌های امن، در ناز و نعمت زندگی می‌کنند.

پزشکیان از قالیباف و جلیلی پیشی گرفت و در صدر نِشست / نظرسنجی‌ای که مجری سابق صداوسیما منتشر کرد
پزشکیان از قالیباف و جلیلی پیشی گرفت و در صدر نِشست / نظرسنجی‌ای که مجری سابق صداوسیما منتشر کرد

رنجبران، مقام سابق صداوسیما با انتشار یک نظرسنجی خبر داد که پس از مناظره اول انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم، «پزشکیان»، از «قالیباف» و «جلیلی» پیشی گرفته است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است