کد خبر : 187125
انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۲۱ - 15:35
دسته‌بندی : اخبار ویژه، سیاسی
چاپ

مجمع تشخیص مصلحت نظام تغییر جایگاه داده است؟

ایلنا نوشت: نماینده پیشین مجلس گفت: مجمع تشخیص مصلحت باید به کارگشایی اساسی کشور تبدیل شود اما امروز شاهدیم که در برخی موارد به کانون بن‌بست تصمیم‌گیری‌های مترقی تبدیل شده و این آفتی برای کشور است

مجمع تشخیص مصلحت نظام تغییر جایگاه داده است؟

به گزارش مدارا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه ، درباره اقدامات مجمع تشخیص مصلحت نظام در رد مصوبات مجلس که از سوی شورای نگهبان تائید می‌شوند اما این نهاد آن را کنار می‌گذارد، گفت: شأن ایجاد مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدای امر برای این بود که تصمیم‌های مصلحتی به نفع کشور بگیرد و سپس در مواردی که اختلاف‌نظر بین شورای نگهبان و مجلس به وجود می‌آید این نهاد تصمیم مصلحتی بگیرد.اتفاقا تصمیم‌گیری‌های مجمع یک زمانی تصمیم‌گیرهایی در راستای منافع کشور و به روزسازی سیاست‌های کشور در حوزه توسعه و قانون‌گذاری به ویژه مبادلات بود.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که مجمع عوض شده است و به محلی برای محافظه‌کاری تبدیل شده است در صورتی که باید تصمیم‌های اصلاحی بگیرد، ادامه داد: نمونه این تغییر جایگاه را در قضیه «FATF» مشاهده کردیم. ۳ کنوانسیون مرتبط با «FATF» وجود داشت؛ «پالرمو و CFT» هم باید بررسی می‌شد نکته جالب این‌جاست شورای نگهبان درباره «CFT» ایراد گرفته بود ولی در قضیه «پالرمو» اختلافی باقی نماند اما مجمع با کمیته نظارتی که بدعت‌گذاری در قانون‌گذاری بود جایی که شورای نگهبان نظری نداشت، آمد و نظرات مانع‌ساز را مطرح کرد که «FATF» عملاً متوقف شد؛ در آن مرحله نه تنها تصمیم‌گیری اصلاحی صورت نگرفت، بلکه دولتمردان مجبور شدند برای مسائلی همچون مبادلات بانکی در دوران تحریم‌ها هزینه‌های بیشتری به کشور وارد کنند.

فلاحت‌پیشه عنوان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام باید به کارگشایی اساسی کشور تبدیل شود اما امروز شاهدیم که در برخی موارد به کانون بن‌بست تصمیم‌گیری‌های مترقی تبدیل شده و این آفتی برای کشور است و معتقدم باید یک کار اساسی صورت داد.

وی با اشاره به حذف بند واردات ۷۰ هزار خودرو از بودجه سال ۱۴۰۱ عنوان کرد: مجلس کشور بالاخره بعد از مدت‌ها لابی‌گری‌هایی که در صنعت خودرو وجود داشت، تصمیم گرفت تا پیشنهادی که در مجلس هشتم شکل گرفته بود، این بار بسیار ضعیف‌تر از تصمیم اولیه اجرایی کند و اجازه داد در راستای ارتقاء کیفیت خودرو در کشور، ۷۰ هزار خودرو امکان واردات داشته باشند که هدفش هم این بود یک فضای رقابتی به وجود بیاید! اما این بار شاهد مقاومت مجمع بودیم و معمولا چنین اقداماتی هم با یکسری اسامی و الفاظی همچون توسعه، خوداتکایی و دفاع از تولید صورت می‌گیرد.

نماینده مجلس دهم با بیان اینکه واقعیت قضیه نشان می‌دهد لابی خودروسازی یک لابی خطرناک در کشور است، اظهار داشت: اگر قانونی که در مجلس هشتم تصویب شد اجرا می‌کردند در حال حاضر مردم ایران مانند مردم سراسر دنیا بابت پولی که می‌دادند خودرو با کیفیت سوار می‌شدند. همان زمان ۱۰ سال به کارخانجات خودروسازی وقت داده شد تا در یک نظام تعرفه‌ای عملاً خودشان را با استانداردهای جهانی تطبیق دهند و سالیانه هم ۱۰ درصد حمایت‌های تعرفه‌ای از آن‌ها کاهش پیدا می‌کرد که آن روزها مشاهده کردیم که لابی‌گری‌های گسترده‌ای صورت گرفت و قانون مجلس را ملغی کردند، در صورتی که اگر آن زمان قانون اجرایی شده بود، امروز کشور خودروی استاندارد داشت.

وی با بیان این‌که در قالب هر قانونی بحث‌هایی صورت می‌گیرد از همین رو معتقدم ایران نیازمند یک نظام ۲ مجلسی است که در این نظام ۲ مجلسی تصمیم‌گیری‌ها انجام شود و امکان تخلف هم نیست، افزود: مثلا مشاهده می‌کنیم در مجمع برخی از قوانین چند برابر بیش از فرجه‌ زمانی، زمان برای تصمیم‌گیری دارد و در دستور نمی‌آید، در صورتی که مجمع باید جاده صاف‌کن توسعه کشور باشد ولی در مواردی خود تبدیل به محل دست اندازهای واپسگرایانه می‌شود.

فلاحت‌پیشه گفت: در شرایطی که دنیا سعی می‌کند با تسهیل قوانین خودش برای جهانی‌سازی استاندارهای زندگی، زمینه را برای ایجاد سبک زندگی‌ای مناسب فراهم کند ما مشاهده می‌کنیم امکان تصمیم گیری‌های مترقی در ایران با موانع بیشتری رو به رو می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر لابی‌گری همیشگی خودروسازان داخلی که بر خون و پول مردم استوار است و در همه نهادهای تصمیم‌گیر کشور نفوذ دارند عامل مهم در مورد مجلس، سیاست کوتوله‌سازی این نهاد قانون‌گذاری است. سیاست کوتوله‌سازی در حوزه‌های مختلف متاسفانه وجود دارد که در دوره‌های مختلف برخی از معدود نمایندگان مجلس در مقابل آن ایستادگی می‌کردند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حضور نمایندگان ضعیف‌ در مجلس موجب حذف این نهاد در بین مراجع تصمیم‌گیری‌ خواهد شد. امروز ملت متوجه نشده است در بودجه چه کار کرده‌اند؟ نمایندگان بارها اعلام کردند مخالف حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومانی هستند اما در عمل این ارز در حال حذف شدن است. این نشان می‌دهد مجلسی که مدعی است نماینده توده مردم است، نتواسته تا امروز بار تصمیم‌گیری لابی‌گونه را از روی دوش مردم کاهش دهد. معتقدم این نهاد قانون‌گذاری متاسفانه روز به روز در حال تضعیف شدن است.

اخبار مرتبط:
فلاحت‌پیشه: آرایش فعلی نامزدها تنها ظلم به پزشکیان نیست، ظلم به همه مردم ایران است / احتمالاً قالیباف انصراف می‌دَهد
فلاحت‌پیشه: آرایش فعلی نامزدها تنها ظلم به پزشکیان نیست، ظلم به همه مردم ایران است / احتمالاً قالیباف انصراف می‌دَهد

تحلیلگر مسائل سیاسی کشور گفت: آرایش فعلی نامزدها تنها ظلم به پزشکیان نیست بلکه ظلم به مردم ایران نیز است که اکثر منتقد وضع موجود هستند. معتقدم حداقل 2 نامزد اصولگرا هدف انتخاباتی ندارند و فقط آمده اند تا با تبلیغات منفی جلوی رأی آوری نامزد منتقد وضع موجود را بگیرند. آنها از بیت المال هزینه می کنند و وقت مردم را می گیرند مثلا مناظرات می توانست 2 ساعته باشد اما در حال حاضر 4 ساعته برگزار می شود.

زاکانی: دارم توبه می‌کنم که چرا بیشتر در جبهه کار نکردم
زاکانی: دارم توبه می‌کنم که چرا بیشتر در جبهه کار نکردم

زاکانی گفت: بعضی‌ها علاقمندند که به گذشته برگردند و خودشان در مافوق طبقات اجتماعی قرار بگیرند. باید حواسمان جمع باشد که فریب گفته‌ها و افکار آنها را نخوریم. مردم باید انتخاب کنند و بعد انتخاب نظارت کنند که آن قولی که به مردم داده شده به آن عمل می‌کنند یا خیر؛ امروز کشور سرمایه‌های زیادی دارد و برخی علاقه دارند این سرمایه‌ها در اختیار بخشی از جامعه باشد و اکثریت مردم از آن سرمایه‌ها محروم باشند.

عبدالعلی‌زاده: پزشکیان در ۸۰ % نتایج نظرسنجی‌ها اول است
عبدالعلی‌زاده: پزشکیان در ۸۰ % نتایج نظرسنجی‌ها اول است

رئیس ستاد مرکزی مسعود پزشکیان گفت: طبق نظر خبرگزاری‌ها و نظرسنجی‌هایی که بررسی کردیم آقای پزشکیان در ۸۰ درصد این نتایج جایگاه نخست را دارد و این بسیار خوب است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است