کد خبر : 187020
انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۲۱ - 00:49
چاپ

نماینده مجلس: دولت هم پارسال و هم امسال اعتبار مقابله با ریزگردها را از بودجه حذف کرد

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با انتقاد از اطلاع‌رسانی در خصوص ورود ریزگردها به پایتخت گفت: ورود ریزگردها به پایتخت باید حداقل بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل توسط سازمان هواشناسی پیش بینی می‌شد. سمیه رفیعی به اعتبارات مقابله با ریزگردها اشاره و تاکید کرد: متاسفانه دولت هم در بودجه پارسال و هم در بودجه امسال هرگونه اعتبار در خصوص مقابله یا مدیریت ریزگردها را حذف کرد.

نماینده مجلس: دولت هم پارسال و هم امسال اعتبار مقابله با ریزگردها را از بودجه حذف کرد

به گزارش مدارا، سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اطلاع‌رسانی در خصوص ورود ریزگردها به پایتخت گفت: ورود ریزگردها به پایتخت باید حداقل بین ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل توسط سازمان هواشناسی پیش بینی می‌شد.

 وی افزود: پس از پیش‌بینی سازمان هواشناسی قاعدتا ستاد مدیریت بحران و دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست از طریق رسانه‌ها باید موضوع را به مردم اطلاع می‌دادند.

نماینده تهران در مجلس ادامه داد: از طرفی اطلاعات ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا باید توسط سازمان محیط زیست به علوم پزشکی ارسال می‌شد که یا از طریق علوم پزشکی اطلاع‌رسانی عمومی صورت می‌گرفت یا خود سازمان محیط زیست وضعیت سریعاً اعلام می‌کرد که متاسفانه تا چند ساعت بعد از ورود سامانه ریزگردها اطلاع رسانی عمومی انجام نشد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به این که باید تصمیم‌گیری‌ها پیشگیرانه باشد، عنوان کرد: جلسه مدیریت آلودگی هوای استان تهران با حضور اعضا باید حداقل یک تا دو روز قبل تشکیل و موارد لازم پیش‌بینی و مراتب جهت تصمیم گیری به استانداری و نهادهای ذیربط اعلام می‌شد که این امر نیز صورت نگرفته است.

رفیعی به اعتبارات مقابله با ریزگردها اشاره و تاکید کرد: متاسفانه دولت هم در بودجه پارسال و هم در بودجه امسال هرگونه اعتبار در خصوص مقابله یا مدیریت ریزگردها را حذف کرد.

وی اضافه کرد: هر چند مبادی ورودی این مساله از مرزهای غربی و جنوب و جنوب غربی است و بیشتر کانون‌ها خارجی است، اما قاعدتا باید جهت برنامه‌های بعدی بودجه لازم تخصیص پیدا می‌کرد که متاسفانه این امر هم مغفول ماند و مرکز ملی مقابله با ریزگردها در سازمان محیط زیست دقیقا معلوم نیست چرا این درخواست برای تامین اعتبارات لازم در خصوص این معضل در شرایط بحرانی نداشت و پیگیر نبوده است.

نماینده تهران در مجلس با اشاره به مصوبات فراکسیون محیط زیست در سال گذشته در خصوص آلودگی هوای تهران، گفت: بر این اساس ایستگاه های سنجش کیفیت هوا باید مرتبا بروزرسانی و کالیبره شوند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس بر لزوم بررسی و رایزنی جدی دیپلماسی در خصوص ریزگردها تاکید کرد و اظهار کرد: احتمال اینکه ما از شرایط هشدار و اضطرار به شرایط مداوم بحران برسیم کم نیست و اگر این وضعیت ادامه داشته باشه قاعدتا در فصل تابستان و پاییز هم با اختلاط ریزگردها و شرایط آلودگی هوای تهران قطعا مشکلات جدی خواهیم داشت.

وی با تاکید بر این که مقابله با ریزگردها و آلودگی هوا بیشتر از همه به توان مدیریتی نیازمند است خاطرنشان کرد: آلودگی هوا نیازمند مدیریت واحد است و فقدان مدیریت واحد در این حوزه بسیار مشهود است.

رفیعی از پیگیری موضوع ریزگردها در فراکسیون محیط زیست مجلس خبر داد و تصریح کرد: مجلس این موضوع را در راستای تحقق قانون هوای پاک پیگیری می‌کند و با هرگونه سهل‌انگاری مدیریت آلودگی هوا برخورد می‌کند.

اخبار مرتبط:
پزشکیان از قالیباف و جلیلی پیشی گرفت و در صدر نِشست / نظرسنجی‌ای که مجری سابق صداوسیما منتشر کرد
پزشکیان از قالیباف و جلیلی پیشی گرفت و در صدر نِشست / نظرسنجی‌ای که مجری سابق صداوسیما منتشر کرد

رنجبران، مقام سابق صداوسیما با انتشار یک نظرسنجی خبر داد که پس از مناظره اول انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم، «پزشکیان»، از «قالیباف» و «جلیلی» پیشی گرفته است.

کنایه نماینده ادوار به قالیباف/ جعفرزاده: اگر وضع ترکیه انقدر خراب است، چرا سیسمونی نوه‌هایتان را از آنجا می‌خرید؟
کنایه نماینده ادوار به قالیباف/ جعفرزاده: اگر وضع ترکیه انقدر خراب است، چرا سیسمونی نوه‌هایتان را از آنجا می‌خرید؟

نماینده مجلس دهم گفت: سالانه دست کم دو میلیون ایرانی به ترکیه می‌روند. ایرانیان رتبه پنج گردشگری در ترکیه را دارند. ملک در ترکیه از 250 هزار میلیارد دلار به 400 هزار میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. در دو ماهه اول سال، از 7 هزار و 452 ملکی که خارجی‌ها در ترکیه خریدند، 972 ملک را ایرانیان خریدند و ما رتبه دوم را داریم. 400 هزار میلیارد دلار یعنی ما به اقتصاد ترکیه در قالب FDA داریم پول تزریق می‌کنیم. اگر می‌گویید ترکیه آنقدر وضعش خراب است چرا سیسمونی نوه‌هایتان را از آنجا می‌خرید»

کنایه پزشکیان به زاکانی و قاضی‌زاده: می‌توانم پرونده آنها را دربیاورم اما خوب نیست
کنایه پزشکیان به زاکانی و قاضی‌زاده: می‌توانم پرونده آنها را دربیاورم اما خوب نیست

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من می‌توانم جلوی برادرانی که حرف‌های گاهاً غیر منطقی و غیر اصولی می‌زنند، جواب دهم؛ من می‌توانم پرونده‌های آنها را دربیاورم چون خیلی از آنها بیخود بالا آمده‌اند؛ این پرونده‌ها را هم من نداشتم بلکه آوردند دادند ولی خوب نیست که آدم در صدا و سیما بیاید و بگوید که «بگم؟» همین «بگم‌ها» مارا به اینجا رسانده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است