باید در شیوه اداره کشور تجدید نظر کرد

به گزارش مدارا، سید مسعود میرکاظمی در مراسم تودیع و معارفه معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه، گفت: میزان کارها و طرح‌هایی که در این معاونت در سطح ملی و استانی داریم، بسیار زیاد است. وی با بیان اینکه بیش از دو هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام در […]

به گزارش مدارا، سید مسعود میرکاظمی در مراسم تودیع و معارفه معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه، گفت: میزان کارها و طرح‌هایی که در این معاونت در سطح ملی و استانی داریم، بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه بیش از دو هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام در کشور وجود دارد، اظهار داشت: متاسفانه گاهی با فشارهای سیاسی طرح‌های بدون توجیه اقتصادی آغاز می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: در حال حاضر متوسط عمر طرح‌ها به ۱۷ سال رسیده است. اگر با شیوه‌های فعلی بخواهیم راه را ادامه دهیم، این طرح‌ها را باید طرح‌های باستانی نامید.

به گفته میرکاظمی، متاسفانه در سال‌های گذشته به علت ایجاد جو بی‌اعتمادی سرمایه‌های بخش خصوصی و مردم در جهت رشد اقتصادی هدایت نشد، در حالی که حجم نقدینگی از مرز چهار هزار هزار میلیارد تومان عبور کرد.

وی مهم‌ترین عامل ایجاد اطمینان را بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی و پرهیز از تصمیمات شتاب‌زده و غلط دانست و تصریح کرد: اولین بودجه دولت سیزدهم با محوریت رشد اقتصادی، بهبود بهره‌وری و کنترل تورم تدوین شده و این بودجه تضمین‌کننده بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت سیزدهم معطل نتیجه مذاکرات نخواهد ماند، ادعا کرد: در دولت‌های پیشین، هشت سال فعال اقتصادی را معطل مذاکره کردند و نتیجه هم وضعیت نامطلوب شاخص‌های اقتصادی شد.

میرکاظمی با بیان اینکه ما کشور فقیری نیستیم ولی باید شیوه مدیریت کشور را متحول کرد، خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم معتقد است راه حل مشکلات حضور سرمایه‌های مردم است و برای این کار در بودجه سال آینده صندوق‌های پیشرفت و عدالت پیش‌بینی شده است.

وی افزود: با اهرم شدن منابع این صندوق‌ها تسهیلات ارزان‌قیمت به بخش خصوصی داده می‌شود تا طرح‌هایی که در رشد اقتصادی موثر هستند و بر مبنای سند ملی آمایش مشخص شده‌اند را اجرا کنند.

معاون رئیس‌جمهور بر ضرورت جذب سرمایه‌گذاری خارجی تاکید کرد و ابراز داشت: در حال حاضر سرمایه‌گذار خارجی بین دستگاه‌ها سرگردان هستند، نمی‌شود به این شیوه شاهد جهش جذب منابع باشیم. حتما باید در شیوه‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی تجدید نظر کرد.

به گفته میرکاظمی، باید در طرح‌های نیمه‌تمام اولویت‌بندی کرد تا موضوعاتی که با معیشت، اشتغال و رشد اقتصادی گره خورده، زودتر به سرانجام برسد.

گفتنی است حمید امانی همدانی، امروز با حکم مسعود میرکاظمی به عنوان معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه و حمیدرضا عدل به سمت مشاور فنی و عمرانی رئیس سازمان برنامه و بودجه منصوب شدند.

همچنین مرتضی خالصی با حکم میرکاظمی به سمت سرپرست امور صنعت، معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه منصوب شد.