مردم وظیفه دارند واکسن بزنند

به گزارش مدارا،مسعود یونسیان با اشاره به غلبه اُمیکرون در کشور، قرار گرفتن در شاخه بالا رونده موج این سویه و خطر افزایش بستری و مرگ‌ومیر ناشی از آن، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد موارد کرونایی که در  کشور در حال گردش است، از سویه اُمیکرون بوده و می‌توان گفت که اُمیکرون در […]

به گزارش مدارا،مسعود یونسیان با اشاره به غلبه اُمیکرون در کشور، قرار گرفتن در شاخه بالا رونده موج این سویه و خطر افزایش بستری و مرگ‌ومیر ناشی از آن، گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد موارد کرونایی که در  کشور در حال گردش است، از سویه اُمیکرون بوده و می‌توان گفت که اُمیکرون در کشور غالب شده است. در عین حال در کل دنیا ۷۲ درصد موارد ابتلا به کرونایی که بررسی شده، اُمیکرون بوده و طبیعی است که کشور ما هم مستثنی نباشد. بنابراین اُمیکرون در دنیا غالب شده و در کشور ما هم طبیعتا به ویروس غالب بدل شده است.

 

لزوم تغییر در معیار رنگ‌بندی کرونایی شهرها

 

وی با بیان اینکه طی دو هفته گذشته یعنی از نیمه دی ماه روزانه افزایش موارد جدید کرونا را داشتیم که حدودا روزی ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش نسبت به روز قبلش شاهد بودیم، در عین حال درباره معیارهای رنگ‌بندی کرونایی شهرها، گفت: تصمیم‌گیری درباره تغییر معیار رنگ‌بندی کرونایی شهرها، در سطح وزارت بهداشت اتخاذ می‌شود. البته باید تغییراتی در معیارهای رنگ‌بندی شهرها انجام شود. پیش از این هم در این باره با مسئولان صحبت‌هایی داشتیم که باید در رنگ‌بندی تغییراتی ایجاد شود، اما تا جایی که می‌دانم سناریوهای مختلفی برای معیار رنگ‌بندی شهرها، طرح و بررسی شده بود، اما هنوز به یک نسخه مورد توافق جمعی نرسیده بودند و طبیعی است که تا زمانیکه یک نسخه بهتر پیدا نکرده باشیم، نمی‌توانیم نسخه قبلی را کنار بگذاریم. ‌

 

یونسیان ادامه داد: ایرادی که شاخص رنگ‌بندی کرونایی شهرها دارد، این است که ممکن است دیر به ما هشدار دهد، اما نکته مثبتش این است که هشداری که می‌دهد، کاذب نیست. بر این اساس وقتی که این شاخص اعلام می‌کند که رنگ‌بندی کشور تغییر کرده، به این معناست که واقعا تغییر کرده است. با این حال تمایل بر این است که شاخصی داشته باشیم که زودتر از آن که بستری‌ها افزایش یابد، ‌ بر اساس تعداد موارد سرپایی به ما هشدار بدهد. البته مطرح شده که این موضوع به یک مرکز تحقیقاتی سفارش شده، اما هنوز خروجی آن دریافت نشده و فعلا باید با روال قبلی پیش رویم.

 

تزریق واکسن از واجباتِ مهار بیماری

 

وی در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون علیه کرونا در کشور، گفت: یکی از واجبات ما در کشور تزریق دو دز واکسن علیه کروناست. تمام مردم این حق و وظیفه را دارند که نسبت به تزریق دو دز واکسن کرونا اقدام کنند. در حال حاضر باید برای یافتن و متقاعد کردن افردی که هنوز از تزریق واکسن امتناع می‌کنند، اقدام کنیم. در عین حال باید سراغ هسته‌هایی رفت که سم‌پاشی علیه واکسیناسیون را در فضای عمومی ترویج می‌دهند و با آنها برخورد قانونی شود. این حقی است که آحاد جامعه دارند. باید توجه کرد که هر ادعای عجیب و غریبی که بدون پشتوانه علمی در رسانه‌ای مطرح شود، اثر چندین بسیج واکسیناسیون را خنثی می‌کند. این‌ها نکاتی است که باید آن‌ها را در اولویت خودمان قرار دهیم تا کسانیکه هنوز دو دز واکسن را تزریق نکردند، برای انجام واکسیناسیون و تکمیل آن اقدام کنند.