کد خبر : 175106
انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۳ - 20:57
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

ایران طالبان را به رسمیت شناخت

ایران طالبان را به رسمیت شناخت

به گزارش مدارا، محمدصادق معتمدیان در جریان سفر به افغانستان که با هدف بررسی و حل موانع توسعه تجارت و ترانزیت میان  این استان و افغانستان صورت گرفت، در کابل با قاری دین محمد حنیف وزیر اقتصاد، نورالدین عزیزی وزیر تجارت و بازرگانی، خیرالله خیرخواه وزیر اطلاعات و فرهنگ، مولوی وثیق وزیر امنیت ملی، ملا ناصر معاون امور مالی و رییس گمرک افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

بنا بر این گزارش، طی این دیدارها، توافقاتی سازنده در حوزه توسعه تجارت و ترانزیت کالا میان استان خراسان رضوی و افغانستان صورت گرفت.

افزایش ساعت کاری گذرگاه  مرزی دوغارون-اسلام قلعه به صورت شبانه روزی، ادامه بهسازی جاده ارتباطی دوغارون- اسلام قلعه تا مسیر میدان گمرک، بررسی تعرفه‌های اخذ شده از کالا و خدمات مختلف بین دو کشور، بررسی مشکلات مرتبط با مرز دوغارون-اسلام قلعه توسط هیات‌های تام الاختیار از طرف ایران و افغانستان از جمله این توافقات بود.

استفاده از ظرفیت‌های معادن سنگ آهن افغانستان هم مرز خواف در ایران، مطالعات و بررسی‌ انتقال کالاها و محصولات کشور افغانستان به هندوستان از طریق مسیر جاده‌ای دوغارون- چابهار، ایجاد چهارچوب‌ها و ساختار لازم در خصوص ایجاد بازارچه مشترک خرده فروشی دوغارون-اسلام قلعه و برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کابل یا هرات در صورت اعلام آمادگی طرف افغانستانی، از دیگر توافقات حاصل شده میان طرف ایرانی و افغانستانی بود.
در پایان مقرر شد، جمهوری اسلامی ایران همکاری لازم در خصوص ارایه آموزش‌های حوزه بهداشت و درمان و توریسم درمانی با طرف مقابل کرده و هیاتی مرتبط از دو طرف در این خصوص، توافقات و مذاکرات لازم را داشته باشند.

استاندار خراسان رضوی دیروز در رأس هیاتی با همراهی معاون امور عمرانی استانداری و فرماندار تایباد به افغانستان سفر کرده بود همچنین با "مولوی عبدالقیوم روحانی"، والی منصوب طالبان در استان هرات افغانستان دیدار و گفت و گو کرد.

طی سفر محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان رضوی به این کشور، با توجه به شرایط کرونایی افغانستان یک محموله اهدایی از جانب جمهوری اسلامی ایران شامل ماسک، اکسیژن و تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با کرونا و برخی دیگر از کالاهای اساسی در اختیار مردم افغانستان قرار گرفت.

خراسان رضوی از سمت شرق ۳۰۲ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد. سه شهرستان " تربت‌جام، تایباد و خواف" استان خراسان رضوی با افغانستان هم مرز هستند. 

۱۴ درصد از مجموع مرزهای خاکی جمهوری اسلامی ایران به طول ۸۳۴ کیلومتر در شرق کشور واقع در حوزه جغرافیایی استان خراسان رضوی همجوار با کشورهای ترکمنستان و افغانستان است. 

۳۰ درصد صادرات ایران به افغانستان و ۵۰ درصد صادرات آن به آسیای میانه مربوط به خراسان رضوی است و عمده بازرگانان فعال در آن کشورها خراسانی هستند.

اخبار مرتبط:
چند دیدار خارجی کنش موفقیت‌آمیز دیپلماتیک در کلانشهرها نیست
چند دیدار خارجی کنش موفقیت‌آمیز دیپلماتیک در کلانشهرها نیست

عضو شورای شهر اصفهان خطاب به شهرداران گفت: صرفا چند دیدار خارجی، چند حضور بین‌المللی و مخابره چند پیام را کنش موفقیت آمیز دیپلماتیک ندانید.

فعالیت ۱۰ پارکینگ شهرداری اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی(ع)
فعالیت ۱۰ پارکینگ شهرداری اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی(ع)

رئیس اداره هماهنگی امور مناطق معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان از فعالیت ۱۰ پارکینگ شهرداری اصفهان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی(ع) خبر داد.

هواشناسی اصفهان هشدار سطح زرد صادر کرد
هواشناسی اصفهان هشدار سطح زرد صادر کرد

اداره کل هواشناسی اصفهان نسبت به وزش باد و گردوخاک و کاهش شعاع دید در مناطقی از استان طی ۴۸ ساعت پیش رو، هشدار سطح زرد صادر کرد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است