کد خبر : 175056
انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۳ - 09:50
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

۲۸ ماه صفر، روز مصیبت بزرگ اهل بیت(ع)

۲۸ ماه صفر، روز مصیبت بزرگ اهل بیت(ع)

به گزارش مدارا، ماه‌های محرم و صفر یادآور اتفاقات بسیار تلخی برای اهل بیت عصمت و طهارت است، که  ۲۸ صفر، روز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) یکی از آن روزها است.

وفات پیامبر اسلام (ص) در روز ۲۸ صفر

پیامبر اسلام در یازدهمین سال هجرت و در آخرین سفر حج در مکه و غدیرخم، در مدینه قبل از بیماری و بعد از آن در جمع یاران و یا در ضمن ‏سخنرانی عمومی، با صراحت و بدون هیچ ابهام، از رحلت ‏خود خبر داد. چنان که قرآن در خصوص رحلت رسول خدا (ص)، یاران ایشان را آگاه کرد.

از «ابن‏ ماجه‏» چنین نقل شده است که مسلمانان در تعیین محل قبر پیامبر(ص) اختلاف نظر پیدا کردند، برخی گفتند که در مسجد دفن شود و گروهی نیز بر این باور بودند که او با اصحابش دفن شده و ابوبکر نیز می‌گفت که از پیامبر شنیدم که هر پیامبری، هر جا که از دنیا رفت، در همان جا دفن می‌شود، از این‏رو پیامبر(ص) در یکی از اتاق های منزلش، در شهر مدینه که در همان مکان از دنیا رفتند، به خاک سپرده شدند.‏ در حال حاضر مرقد شریف رسول خدا (ص) چسبیده به مسجد النبی و جزو آن مسجد است.

شهادت امام دوم شیعیان، امام حسن مجتبی (ع)

بعد از آنکه حکومت اموی صلح را بر امام حسن (ع) تحمیل کرد، با اینکه این حکومت به بسیاری از اهداف خود رسیده بود، اما حضور امام حسن (ع) مانع از به اجرا درآوردن برخی از افکار شوم آنان بود؛ از این رو از هر راهی برای به شهادت رساندن وی استفاده می‌کردند، بعد از بررسی‌های بسیار آنها جعده همسر امام حسن (ع) را مناسبترین فرد برای رسیدن به این هدف پلید دیدند.

تا اینکه مروان صد هزار درهم به جعده بصورت کاملا محرمانه ارسال کرد و به وی قول ازدواج با یزید را در ازای به شهادت رساندن همسرش، امام حسن مجتبی را داد. به همین دلیل جعده آن حضرت را در روز ۲۸ صفر در سال‌های ۴۹ ، ۵۰ و یا ۵۱ هجری قمری با ریختن زهر در آب آشامیدنی مسموم کرد و طولی نکشید بر اثر آن، امام حسن (ع) به شهادت رسید و در قبرستان بقیع به خاک سپرده شد.

اعمال روز ۲۸ صفر

این روز مانند بسیاری از روزهای دیگر اعمال مستحبی دارد که در مفاتیح الجنان نیز ذکر شده است.

صدقه دادن

صدقه دادن در ماه صفر به ویژه در روزهای پایانی این ماه که وفات پیامبر گرامی اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) در آن واقع شده است بسیار سفارش شده است.

خواندن ۱۰ مرتبه دعای مخصوص ماه صفر

خواندن دعای یا شَدِیدَ الْقُوَی در تمام روزهای ماه صفر از توصیه‌های اکید است. در این دعا می‌خوانیم: «یا شَدِیدَ الْقُوَی وَ یَا شَدِیدَ الْمِحَالِ یَا عَزِیزُ یَا عَزِیزُ یَا عَزِیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِکَ جَمِیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنِی شَرَّ خَلْقِکَ یَا مُحْسِنُ یَا مُجْمِلُ یَا مُنْعِمُ یَا مُفْضِلُ یَا لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کَذلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنِینَ وَ صَلَّی اللَّهُ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِین‏‌؛ ای سخت نیرو، و ای سختگیر!‌ای عزیز،‌ای عزیز،‌ای عزیز! خوارند از بزرگی‏ ات همه خلقت. پس کفایت کن از من شرّ خلق خودت را،‌ ای احسان بخش!‌ ای نیکوکار!‌ ای نعمت بخش!‌ ای عطا دِه!‌ ای که معبودی جز تو نیست! منزهی تو! به راستی من از ظالمانم. اجابت کردیم برایش و نجاتش دادیم از غم و همچنین نجات دهیم مؤمنان را و صلوات خدا بر محمّد و آل پاک و پاکیزه‏ اش!

روزه گرفتن

بر روزه گرفتن در روزهای ابتدایی، میانی و پایانی هر ماه تأکید بسیاری شده است، بر همین اساس، روزه در ۲۸ ماه صفر نیز که از روزهای پایانی این ماه قلمداد می‌شود، دارای ارزش بسیاری است.

غسل کردن

از آنجا که یکی از اعمال ۲۸ صفر، خواندن زیارت حضرت رسول(ص) است، مستحب است که قبل از خواندن زیارت حتی از راه دور، غسل انجام شود.

خواندن زیارت حضرت محمد(ص) از راه دور

شیخ مفید و سید بن طاووس گفته‌‏اند که چون در غیر مدینه طیبه خواهی حضرت رسول(ص) را زیارت کنی، غسل کن و شبیه به قبر در پیش روی خود بساز و اسم مبارک آن حضرت را بر آن بنویس و بایست و دل خود را متوجه آن حضرت گردان و زیارت ایشان را بخوان.

خواندن زیارت امام حسن مجتبی(ع) از راه دور

زیارت امام حسن مجتبی(ع) در روز شهادت آن حضرت نیز از اعمال مستحبی ۲۸ صفر است، همچنین به دلیل اینکه رحلت حضرت رسول(ص) بزرگ‌ترین مصیبت در جهان اسلام است، در این روز بر تعطیل شدن بازارها و دوری از انجام هر گونه فعالیت کاری سفارش بسیاری شده است.

به گزارش ایسنا، روز ۲۸ صفر یکی از مهمترین روزهای تاریخ اسلام است که به گفته‌ی روایات، رحلت رسول گرامی اسلام (ص)، بزرگترین مصیبت در جهان محسوب می‌شود لذا با الگو گرفتن از سیره پیامبر(ص) و امام حسن(ع) باید راه ابن بزرگواران را جامعه ادامه داد.

اخبار مرتبط:
به ما گفتند زَنها در این منطقه باید فقط بزایند/ گزارشی از بارداری اجباری در روستاهای محروم
به ما گفتند زَنها در این منطقه باید فقط بزایند/ گزارشی از بارداری اجباری در روستاهای محروم

روزنامه اعتماد در گفت‌وگو با چند بهورز در روستاهای محروم از وضعیت فرزندآوری در این روستاها گزارشی تهیه کرده است.

دورخیز اطرافیان قالیباف و رئیسی برای تصاحب صندلی ریاست دیوان محاسبات
دورخیز اطرافیان قالیباف و رئیسی برای تصاحب صندلی ریاست دیوان محاسبات

رای‌گیری برای انتخاب رییس دیوان محاسبات چهارشنبه صبح، سوم مردادماه ۱۴۰۳، در مجلس دوازدهم انجام می‌شود. تعدد و ترکیب سیاسی کاندیداهای این جایگاه، نشان از دورخیز طیف‌های مختلف اصولگرا برای تصاحب این صندلی را دارد. چرا تصاحب ریاست دیوان محاسبات مهم است؟

جلسه مهم پزشکیان و تیم اقتصادی‌اش درباره یارانه‌ها
جلسه مهم پزشکیان و تیم اقتصادی‌اش درباره یارانه‌ها

داود منظور پس از دیدار با رئیس جمهوری منتخب گفت: ما به عنوان مشاور حتما در خدمت پزشکیان خواهیم بود و قرار بر این شد؛ در باب مواردی که ایشان صلاح بدانند، مجددا خدمتشان برسیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است