کد خبر : 166583
انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۸ - 17:40
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

۹۰ درصد «تریاک» جهان توسط ایران کشف می شود

۹۰ درصد «تریاک» جهان توسط ایران کشف می شود

به گزارش سایت خبری مدارا؛ اسکندر مومنی در نشست ویژه دیپلمات‌های مقیم تهران که به مناسبت سالروز جهانی مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر برگزار شد، افزود: از دلایل این موفقیت، بدون تردید موضع گیری جمهوری اسلامی ایران در کشف مبارزه با مواد مخدر است و اگر همه مجامع بین ‌المللی همانند این استراتژی عمل کنند، بدون تردید ساماندهی خواهد شد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مبارزه جمهوری اسلامی ایران با موادمخدر، براساس برخی مولفه‌ها است، گفت: آموزه‌های دینی نخستین مولفه است. همچنین در فرهنگ، تاریخ و ادبیات ما این موضوع ریشه دوانده، چنانچه شاعر پرآوازه ایران حکیم سعدی شیرازی می فرماید «بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند.»

مومنی همچنین با بیان اینکه ایران صادقانه و قاطعانه با موادمخدر مبارزه می‌کند، گفت: از نظر جمهوری اسلامی ایران، سلامت و کرامت انسان‌ها و امنیت در دنیا، یکپارچه است و تفاوتی میان جوان ایرانی و غیر ایرانی وجود ندارد لذا با موادمخدر چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور مقابله می‌کند.

وی همچنین اظهار کرد: مولفه بعدی ساختار ستاد مبارزه با موادمخدر است که به دلیل اهمیت این موضوع، ریاست آن بر عهده ریاست جمهور است و بیش از ده‌ها دستگاه انتظامی، امنیتی و فرهنگی عضو آن هستند در حالی که در بسیاری از کشورها این ساختار به یک وزارتخانه یا زیرمجموعه وزارتخانه‌ای واگذار شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همه اجزای کشور را برای مبارزه با مواد مخدر در ابعاد مختلف بسیج کرده است، گفت: سال ۹۹ سال ویژه ای برای ایران در کشف مواد مخدر بود و حدود ۱۲۰۰ تن مواد مخدر در این سال کشف شد، به دست آوردن این حجم از آمار کشف مواد مخدر بدون بسیج همگانی و بدون ساختار و اهتمام حاصل نمی شد به عبارتی می توان گفت همه ارکان جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با مواد مخدر بسیج شده‌اند.

مومنی اظهار کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با موادمخدر، متوازن است و بر مبارزه همه جانبه و همسو با مواد مخدر تاکید دارد و همراه با رویکرد مقابله‌ای، به رویکردهای درمان، پیشگیری و توانمندسازی توجه جدی دارد و این ۴ حوزه را همسو پیش می‌برد.

به گفته وی، در حوزه کاهش تقاضا و پیشگیری از اعتیاد، طرح یاریگران زندگی در حال اجرا است که در اجرای آن، همه آحاد جامعه، سازمان‌ها، اساتید دانشگاهی، هنرمندان و مردم برای کاهش شیوع مصرف موادمخدر کمک می‌کنند.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، تاکید کرد: بدون تردید اتخاذ رویکرد متوازن و یکپارچه براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی، از راه‌های موثر در برون رفت از معضل جهانی اعتیاد است و تاکید بر یک مولفه، ما را به هدف خود نمی‌رساند و در این امر همه کشورها باید مشارکت کنند.

مومنی گفت: در آستانه پنجمین دور از برنامه همکاری با سازمان ملل متحد در عرصه مبارزه با مواد مخدر، لازم است اشاره کنم که همکاری با دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد در تهران، از سال ۱۹۹۹ با تاسیس دفتر تهران در این سال و اجرای پروژه نوروز آغاز شد و هم اکنون بیش از ۲۲ سال از همکاری مشترک جمهوری اسلامی ایران با سازمان ملل متحد در عرصه مبارزه با مواد مخدر می گذرد و در آستانه پنجمین برنامه مشترک هستیم.

وی در ادامه ضمن استقبال از ادامه همکاری ها با سازمان ملل متحد، تاکید کرد که لازم است سازمان ملل متحد تدابیر لازم را به منظور افزایش منابع مالی مستقل در امر مبارزه با مواد مخدر و به تبع آن پرهیز از بهانه جویی های سیاسی و رفتارهای یکجانبه گرایانه برخی کشورها، به عمل آورد.

مومنی در پایان، همچنین ضمن تبریک مجدد سالروز جهانی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر و سپاس از همکاری کلیه دفاتر سازمان ملل متحد همچون UNODC، و یونیسف با جمهوری اسلامی ایران در جهت پیشبرد اقدامات مشترک در عرصه مبارزه با مواد مخدر، تاکید کرد که معضل جهانی مواد مخدر یک مساله انسانی، تخصصی و فراگیر بوده و سیاسی شدن آن نه تنها کمکی به مبارزه با این مساله نمی کند، بلکه می تواند به انحراف فرایند مبارزه موثر و جامع در این خصوص، منجر شود که بر همین اساس، ضمن تاکید بر عزم و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای ادامه همکاری با سازمان ملل متحد و کلیه کشورها، آرزو می کنم تا در سایه همکاری و همدلی بتوانیم به جهانی امن و عاری از کرونا و مواد مخدر برای خود و فرزندان مان دست یابیم.

اخبار مرتبط:
دوچرخه‌های شهرداری اصفهان در ناژوان دپو و دچار آسیب شده است
دوچرخه‌های شهرداری اصفهان در ناژوان دپو و دچار آسیب شده است

عضو شورای شهر اصفهان گفت: بیش از ۱۰۰۰ دستگاه دوچرخه در ایستگاه‌های دوچرخه سطح شهر بود، اکنون نه ایستگاه هست نه دوچرخه و قدمی در این زمینه برداشته نشده است.

۵۰ میلیارد فرار مالیاتی یک شرکت تجاری در اصفهان کشف شد
۵۰ میلیارد فرار مالیاتی یک شرکت تجاری در اصفهان کشف شد

رئیس پلیس امنیت اقتصادی فرماندهی انتظامی استان اصفهان از کشف فرار مالیاتی به ارزش ۵۰ میلیارد ریال در یک شرکت تجاری خبر داد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است