کد خبر : 166260
انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۵ - 16:58
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

حداکثر ۱۰ سال حبس برای پدر مرتکب قتل فرزند!

حداکثر ۱۰ سال حبس برای پدر مرتکب قتل فرزند!

به گزارش سایت خبری مدارا؛  اشرف گرامی‌زادگان همزمان با روز جهانی “حمایت از قربانیان خشونت”، به تشریح علل و اهمیت و چالشهای تدوین لایحه “اصلاح ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی” موسوم به لایحه “تشدید مجازات پدر مرتکب قتل فرزند” پرداخت و اظهار کرد: قانون مجازات اسلامی در هر موضوعی که جرم تلقی شود، مجازات تعیین کرده است. در این موضوع نیز مجازات وجود داشته اما طبق نظرات دریافتی، مجازات تعیین شده کافی نبوده است. در چنین جنایاتی همه طالب قصاص یا حبس ابد برای قاتل هستند.

این حقوقدان ادامه داد: موضوع “رومینا” این عدم کفایت مجازات را برجسته کرد. از این رو قوه مجریه و قوه قضاییه در تدوین، اصلاح و بازنگری آن تلاش کردند. این لایحه بار دیگر خلاء کافی نبودن قانون موجود، عدم مسئولیت والدین، ضرورت آموزش و اطلاع رسانی و ضرورت حمایت دستگاه‌های اجرایی برای کاهش این حوادث را برجسته کرد. این لایحه جای کار فراوانی دارد که باید منتظر تصمیم کمیسیون اجتماعی مجلس بنشینیم.

جنایت علیه “رومینا” نشان داد خلاء‌های بسیاری در خانواده‌ها وجود دارد

وی با بیان اینکه موضوع خشونت در خانواده و اجتماع همیشه مسئله نگران کننده ای است، افزود: موضوع چند قتل فجیع در کشور، همه را برآشفته کرد. امنیت خانواده ها متزلزل شد. اطمینان و اعتماد که همیشه در خانواده های ایرانی برجسته و باعث فداکاریهای متعدد شده بود، آسیب دید. جنایت علیه “رومینا” نشان داد که خلاء های بسیاری در خانواده ها وجود دارد که منجر به چنین جرایمی می‌شود. آن خلاء ها شامل کمبودهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و … متعدد است که باید با اقدامات بازدارنده، کمبودها را کاهش داد و با اطلاع رسانی و آموزش و آگاهی، موجب شناخت زودهنگام این بلایا شد.

گرامی زادگان یادآور شد: هنگام قتل “رومینا”، معاونت امور زنان و خانواده با تماسهای نگران کننده خانواده ها روبرو شد. همه نگران بودند بخصوص وقتی که از بد رفتاری و یا بد اخلاقی پدران خانواده می‌گفتند. در جلسه داخلی معاونت این گلایه ها و مطالبات مطرح شد. نخست پیشنهاد اصلاح قانون در دستور کار قرار گرفت. همکاران حقوقی لایحه پیشنهاد اصلاح ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی ( تعزیرات) را مطرح کردند و پیش نویس اولیه آماده شد.

به گفته وی، معاونت امور زنان و خانواده بانی این لایحه قرار گرفت و با تعامل با معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری و کمیسیون لوایح و همکاری قوه قضاییه با یک مشارکت خوب لایحه تدوین و مجازاتهای مربوط تعیین شد.

 

اعدام و قصاص باید کاهش یابد

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، با بیان اینکه قصاص یکی از مجازات های سنگین در قانون مجازات اسلامی است، تصریح کرد: در اکثر نشست های مربوط به مجازات ها، اغلب  متخصصان خواهان کاهش صدور حکم قصاص توسط قضات محاکم هستند. مطلع هستید که برخی از قوانین، مجازات اعدام را هم حذف کرده‌اند. در کل اعدام و قصاص باید کاهش یابد. این را بسیاری از حقوقدانان و قضات به مجازات های دیگری تبدیل کرده‌اند.

گرامی‌زادگان افزود: برای همین لایحه، نشستی با مشارکت معاونت امور زنان و خانواده با مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم و دانشکده حقوق دانشگاه مفید در دی ماه سال گذشته برگزار شد. در این نشست تصریح شد که بنا به نظر مشهور فقیهان امامیه، یکی از شرایط حکم قصاص این است که قاتل، پدر یا جدپدری نباشد. از سوی دیگر بیان شد که نظام حقوقی ما در دو حوزه، حقوق مدنی و حقوق کیفری « رویکرد ارفاقی» نسبت به «والدین کودک آزار» دارد. در همین نشست مواد قانونی مورد توجه قرار گرفت.

پیشنهاد تشدید مجازات تعزیری درجه یک به حبس حداقل ۲۵ سال

قصاص منتفی اعلام شد

وی معتقد است که دلایل بیان شده در این نشست‌ها بیانگر این موضوع بود که مصلحت عمومی و سیاست کیفری و عدالت ایجاب می‌کند که در میزان مجازات تعزیری پدران معاف از مجازات قصاص، بازنگری شود و حتی پیشنهاد تشدید مجازات تعزیری درجه یک به حبس حداقل ۲۵ سال با اعمال جرائم و برخی محرومیتهای اجتماعی تاکید شد.

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تصریح کرد: نتیجه این که در کلیه نشستها، قصاص پدر منتفی اعلام شد ولی در افزایش مجازات حبس تعزیزی پذیرش وجود داشت. پیشنهادی که در نشست شورای فقهی حقوقی در شهر قم برگزار شد مجازات ۲۵ سال تا ۴۰ سال در نظر گرفته شده بود اما قوه قضاییه در آخرین بررسی مجازات درجه ۲ و ۳ پیشنهاد داده بود. 

حداکثر ۱۰ سال حبس قطعی خواهد بود

گرامی‌زادگان در پاسخ به این سوال که مطابق با لایحه “تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند” که هم اکنون به مجلس ارسال شده  است، پدر مرتکب قتل فرزند چند سال محکوم به حبس می‌شود، تصریح کرد: در ماده ۶۱۲ اعلام شده است که « هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته و یا شاکی داشته باشد ولی از قصاص گذشت کرده باشد، به حبس تعزیری درجه چهار محکوم می‌شود.» مجازات درجه ۴ طبق قانون مجازات اسلامی حبس بیش از پنج تا ۱۰ سال است. البته در تبصره ۱ گفته شده است که « در مواردی که فرد با علم به عدم امکان قصاص مرتکب قتل مذکور شود،به حداکثر مجازات مذکور محکوم می‌شود.» بدین ترتیب حداکثر ۱۰ سال حبس قطعی خواهد بود. 

گرامی‌زادگان معتقد است که هرچند پیشنهاد دهنده این لایحه، معاونت امور زنان و کارشناسان مربوط بودند اما پیشنهاد باید هم از کمیسیون فرعی و اصلی دولت و هم هیئت وزیران و هم در تعامل با قوه قضاییه در بخش مجازاتها عبور کند و باید اجماع در خصوص لوایح انجام گیرد.

این حقوقدان خاطر نشان کرد: نظرات مخالف و موافق در جلسه ها مطرح می‌شود و باید برای تثبیت نظر بسیار تلاش شود. در واقع نظر معاونت مجازات بیشتر پدر بود ولی پس از بررسی فقهی و دیدگاه کارشناسان و اعضای کمیسیون ها، لایحه نهایی همان است که به مجلس تقدیم شد. البته تبصره ۲ و ۳ این لایحه پیشنهادی بود که معاونت روی آن اصرار داشت و مورد موافقت قرار گرفت. معاونت حقوقی قوه قضاییه نیز مجازات های حبس بیشتری را در نظر داشت.

رای اکثریت ملاک است

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره کارشکنی‌هایی که در راستای تدوین این لایحه ایجاد شد، اظهار کرد: موضوع مخالفت فرد و یا دستگاه نیست. موضوع نگاهی است که در جامعه وجود دارد و قاعدتا در اذهان کارشناسان نفوذ پیدا می‌کند. هر کارشناسی با توجه به تجربیات و شواهدی که از پرونده‌های قضایی دارد، نظر می‌دهد و نظر خود را بیان می‌کند. این جمع است که رای می‌دهد و رای اکثریت ملاک خواهد بود.

وی همچنین این را هم گفت که لایحه مذکور هشتم خرداد امسال از دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شده اما هنوز اعلام وصول نشده است که بی شک به‌زودی اعلام وصول می‌شود.

امیدوارم مجلس مجازات‌های لایحه را کاهش ندهد بلکه بر آن بیافزاید

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با بیان اینکه امیدوارم مجلس مجازات‌های لایحه را کاهش ندهد بلکه برخی مجازاتهای دیگر را بر آن بیفزاید، گفت: نظر شخص من این است که تنها با تدوین لایحه نمی‌توان مانع چنین جنایاتی شد. مشخص است که خانواده ضربه پذیر شده است و حقوق و مسئولیت به معنای واقعی در خانواده حاکم نیست. فرزند نیاز به توجه و مراقبت دارد. این حوادث نشان داد که باید یک بازنگری در احوالات خانواده صورت گیرد. از متخصصان علوم رفتاری و تربیتی، روان شناسان و جامعه شناسان کمک گرفت. باید سطح آموزش اجتماعی را بالا برد و هم چنین مسئولین کشوری برای خلاء های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خانواده ها برنامه ریزی کنند. باید علتها را جستجو کرد.
این حقوق دان در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه متاسفانه تا حادثه ای اتفاق نیفتد، در صدد چاره بر نمی‌آییم، یادآور شد: اکنون جامعه دریافته است که باید قبل از دیرشدن به فکر چاره بود. در ادامه  البته جنبه حمایتی در قوانین ما وجود دارد. مانند خانه‌های امن و یا اورژانس اجتماعی که تاحدودی میتوانند با توجه بیشتر از آسیب‌ها بکاهند. برنامه های اجتماعی دیگری هم مانند توانمند سازی، کارآفرینی، گفتگوی بین نسلی و… موارد مشابه که بخصوص از ابعاد فرهنگی و اجتماعی قابل توجه هستند.

وی با اشاره به ضرورت تصویب لایحه “حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت” افزود: همچنین تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت در مجلس شورای اسلامی می‌تواند گام بلندی در جهت کاهش خشونت باشد، ضمن آن که دستگاه‌های اجرایی هرکدام بنا به وظایفشان باید از خشونت دیده حمایت کنند. این لایحه یکی از بهترین لوایح تدوین شده در کشور است که امیدوارم نمایندگان هر چه زودتر آن را در دستور کار قرار دهند.

گرامی‌زادگان در پایان گفت: کشور ما داری مردمی بسیار نجیب و صبور است. رعایت حقوق مردم بخصوص زنان و کودکان باید در اولویت باشد. جامعه‌ای که از خشونت به دور باشد و مردمش دارای رفاه نسبی و امنیت و آرامش باشد، می‌تواند بهترین نسل را تربیت کند و ارتقاء یابد.

اخبار مرتبط:
درگیری مسلحانه در خوزستان؛ ۵ نفر کشته شدند / دادستان خوزستان: تاکنون ۲۷ نفر بازداشت شده‌اند
درگیری مسلحانه در خوزستان؛ ۵ نفر کشته شدند / دادستان خوزستان: تاکنون ۲۷ نفر بازداشت شده‌اند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان از بازداشت ۲۷ نفر از عوامل درگیری روستای کبیره مدینات بخش غیزانیه اهواز خبر داد. جعفری چگنی گفت: متاسفانه تاکنون پنج نفر در این درگیری مسلحانه به قتل رسیده‌اند. تحقیقات قضایی توسط بازپرس ویژه در مجتمع جنایی دادسرای مرکز استان درحال انجام است.

رئیس صداوسیما: ظریف امشب میهمان تلویزیون است
رئیس صداوسیما: ظریف امشب میهمان تلویزیون است

پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما گفت: محمد جواد ظریف رئیس شورای راهبردی دولت چهاردهم امشب میهمان تلویزیون است.

عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد
عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد

مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران، درباره احتمال برکناری شهردار توسط اعضا شورا گفت: در ساختار قانونی کشور، به گونه‌ای پیش‌بینی شده که امور مدیریت شهری به اعضا شورای شهر که نمایندگان مردم هستند، واگذار شود. در حال حاضر آقای زاکانی که نماینده مردم نیست، خانم سلیمانی نماینده مردم است. در تهران نیز اعضا شورا طبق قانون وظیفه دارند که مصوبه‌های مرتبط با شهر را تصویب کنند و برعملکرد شهردار و شهرداری نظارت کنند. در نتیجه نظارت بر عملکرد شهردار و شهرداری، یک حق قانونی اعضا شوراست.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است