کد خبر : 165882
انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ - 11:25
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

احمد خاتمی: به ۴ میلیون نفری که رای باطله دادند تذکر می‌دهیم که فرصت سوزی کردید

احمد خاتمی: به ۴ میلیون نفری که رای باطله دادند تذکر می‌دهیم که فرصت سوزی کردید

به گزارش سایت خبری مدارا؛  حجت الاسلام احمد خاتمی، در مراسم گرامیداشت روز ملی بسیج استادان در تالار فردوسی تهران بیان کرد: دولت اسلامی نیاز به بازوان توانمندی در عرصه فرهنگی دارد که شما عزیزان این بازوان هستید تا بتوانید در اداره کشور و حل معضلات فرهنگی نقش ویژه‌ای داشته باشید. جلسه امروز به نام شهید چمران و شهید فخری زاده مزین است این دو عزیز هم در عرصه دانش و هم جهاد پیشتاز بوده‌اند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به حضور مردم در انتخابات یادآور شد: همواره انتخابات با شکوه برگزار می‌شود، اما این دوره شکوه خاصی داشت و از ویژگی‌های متعددی برخوردار بود، چرا که در طول این سال‌ها بی‌سابقه بود که خارجی‌ها بخواهند مردم را از حضور از پای صندوق‌های رای منصرف کنند. تصور آنها این بود که حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد پای صندوق رای حاضر خواهند شد و حتی در این رابطه نظرسازی‌ها کردند، اما هیچ کدام از این کارها به نتیجه نرسید و شاهد بودیم که بیش از ۴۸ درصد مردم در شرایطی که کرونا بود و عده‌ای ترس از جانشان داشتند انتخابات برگزار شد. حداقل ۱۰ درصد عدم حضور مردم به دلیل کرونا بوده است. همچنین دستگاه‌های هویت سنجش از اول تا آخر شب دچار اخلال بودند و قطع می‌شدند. ما نمی‌خواهیم کسی را متهم کنیم و اما دستگاه‌های قضایی باید به این موضوع رسیدگی کنند به دلیل این اخلال‌ها ما در شورای نگهبان عنوان کردیم اگر دستگاه اشکال داشت رای گیری به صورت دستی انجام شود.

وی ادامه داد: نیامدن ۲۰ تا ۲۵ درصد مردم در پای صندوق رای معمول است. حضور ۹۸ درصدی مردم برای رفراندوم بی‌نظیر بود. این‌که اکنون عده‌ای می‌گویند مردم چرا پای صندوق رای نیامدند باید پاسخ‌گوی این پرسش خودشان باشند که شما مسئول بوده‌اید. فرافکنی‌های شما را کسی باور نمی‌کند. دشمنان ما به صراحت گفتند که می‌خواهیم ایران را براندازیم، اما به کوری چشم‌شان نتوانستند.

امام جمعه موقت تهران با تقسیم مردم به پنج گروه در امر انتخابات، توضیح داد: نخستین گروه افرادی هستند که پای کار آمدند و نامزد آنها رای آورد یعنی جریان انقلابی و مدافع ولایت. گروه دوم آنهایی هستند که نامزدشان رای نیاورد اما حضورشان برای ما بسیار محترم است. شاهد بودیم که نامزدهایی آمدند و صحبت‌هایی کردند که اکنون باید از مردم برای اظهارات خودشان عذرخواهی کنند. گروه دیگر افرادی هستند که آمدند و رای باطله دادند که حدود چهار میلیون نفر هستند ما به آنها تذکر می‌دهیم که شما در رقم‌زدن سرنوشت کشور فرصت سوزی کردید. گروه دیگر مردم افرادی بودند که پای صندوق رای نیامدند آنها به دلیل کرونا یا معطلی زیاد در هوای گرم عذری داشتند که اجرشان کم نیست. همچنین گروه آخر افرادی هستند که با هدف آسیب زدن به انقلاب از حضور پای صندوق رای طفره رفتند و به این گروه اعلام می‌کنم که این انقلاب و نظام شجره طیبه است اصل آن ثابت است و با این بادها نمی‌ارزد.

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی ایران ریشه در عمق جانها و دل‌ها دارد. چنین نظامی جنس‌اش جنس انبیاء و امامان است. رئیس جمهور جدید و مسئولان باید بدانند که وعده‌های خدا مشروط است جریانی که اکنون روی کار آمده باید به عمل‌شان وفادار باشد و مقابله با فساد را در عمل نشان دهد که آقای رئیسی این کار را کرده است. معیشت، بیکاری و مسکن سه نیاز فوری جامعه است.

حجت‌الاسلام خاتمی در پایان با اشاره به ۱۱ نکته اظهار کرد: تعهد، کاربلدی، انقلابی بودن، دست پاک بودن، لیاقت مدار بودن، ولایت‌مدار بودن، توجه به گفته «ما می‌توانیم»، برخورد صادقانه، برخورد وفادارانه، اعتقاد داشتن به توانمندی داخل و اجزای مدیریتی، ۱۱ نکته‌ای است که مسئولان و مدیران در دور جدید باید به آن توجه داشته باشند.

در بخش دیگر این آیین سعید جلیلی در سخنانی اظهار کرد: اگر خواهان رسیدن به کمال و قله اهداف‌مان هستیم باید متناسب با آنها مجاهدت کنیم و این بسیار اهمیت دارد که هدف‌گذاری که انجام می‌دهیم با رفتار و کردارمان متناسب با آن باشد. در چنین جمعی که اساتید حضور دارند ضرورت دارد که بگوییم الزامات رسیدن به اهداف و قله کمال چیست؟ و برگزاری همایش کافی نیست بلکه باید در این راه تلاش کنیم. خوشبختانه بسیج اساتید الگویی مانند شهید چمران دارد که در عمل خود میثاق داشت.

وی ادامه داد: مفهومی که به عنوان دولت سایه مطرح شد یک مصداق‌اش بسیج اساتید است که می‌تواند سایه به سایه تحولات کشور را دنبال کند اگر کاری به خوبی انجام شد آن را یاری کنند اگر نقصی بود تکمیل‌اش کنند و اگر خدای ناکرده خطایی شکل گرفت آن را تصحیح کنند. در این هشت سال وظیفه ما بود که به کمک دولت بیاییم و در برخی از موارد مطالبی بگویم این به معنای تضییع کاری که دولت انجام داده است نیست.

جلیلی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: ملت با حضور و انتخاب خودش یک بستر و مسیر جدید را آغاز کرده است. ما باید آن را غنیمت بشماریم. چهار سال آینده باید همراه با جهش باشد که یک جهاد بزرگ و پشتیبانی همگانی نیاز دارد. کار ویژه‌های مردم و دولت در اهداف مشترک هستند. فرق اندیشه اسلامی با سایر اندیشه‌ها در همین است که در دولت به دنبال قدرت نیستیم و دولت بدون پشتیبانی ملت، اساتید و نخبگان نمی‌تواند بار اساسی را به دوش بکشد. رقابت و رفاقت نباید مانع کمک و چشم پوشی از خطاها باشد. هر دانشگاه می‌تواند یک دولت سایه و شاهد باشد تا کشور به بهترین شکل به فرجام و جهش و جهشی در شأن ملت ایران برسد. اساتید باید رصدی هوشیارانه داشته باشد چرا که دشمنان تلاش می‌کنند تا موفقیتی حاصل نشود، اما دانشگاه این ظرفیت را دارد که به کمک دولت بیاید.

این استاد دانشگاه با اشاره به این‌که باید زمان را مغتنم بشماریم، ادامه داد: انجام کارهای ما باید فراتر از گزارش، نمایش یا همایش باشد و باید زمان را قدر بدانیم. چمران به دنبال این بود که از هر لحظه‌اش استفاده بکند او بدون هیاهو کار انجام می‌داد. ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که اگر کوتاهی یا توقفی وجود دارد در چهار سال آینده جبران شود.

در پایان این مراسم مهدی چمران در سخنانی اظهار کرد: چمران یک انسان جامع‌الاضداد بود. او هم از نظر علمی و هم دینی و عرفانی یا هنر بسیار آگاه بود و همچنین در مجاهدت هم انسانی بی‌نظیر به‌شمار می‌آمد. اگر بعد علمی او را در نظر بگیریم می‌توانست جزو مشاهیر و دانشمندان کشور باشد.

وی یادآور شد: مصطفی چمران یک عارف، یک مدیر و یک مجاهد واقعی بود. همچنین در حوزه سیاست هم تحلیل‌های بسیار دقیقی داشت به عنوان مثال حمله صدام به ایران را پیش بینی کرده بود و برای آن ستاد جنگ‌های نامنظم را تشکیل داد.

اخبار مرتبط:
چند دیدار خارجی کنش موفقیت‌آمیز دیپلماتیک در کلانشهرها نیست
چند دیدار خارجی کنش موفقیت‌آمیز دیپلماتیک در کلانشهرها نیست

عضو شورای شهر اصفهان خطاب به شهرداران گفت: صرفا چند دیدار خارجی، چند حضور بین‌المللی و مخابره چند پیام را کنش موفقیت آمیز دیپلماتیک ندانید.

فعالیت ۱۰ پارکینگ شهرداری اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی(ع)
فعالیت ۱۰ پارکینگ شهرداری اصفهان در تاسوعا و عاشورای حسینی(ع)

رئیس اداره هماهنگی امور مناطق معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان از فعالیت ۱۰ پارکینگ شهرداری اصفهان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی(ع) خبر داد.

هواشناسی اصفهان هشدار سطح زرد صادر کرد
هواشناسی اصفهان هشدار سطح زرد صادر کرد

اداره کل هواشناسی اصفهان نسبت به وزش باد و گردوخاک و کاهش شعاع دید در مناطقی از استان طی ۴۸ ساعت پیش رو، هشدار سطح زرد صادر کرد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است