آیت الله مکارم شیرازی: هفته ای به نام حوزه های علمیه نامگذاری شود

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: نامگذاری هفته به نام حوزه علمیه از نیازها و خواست های مشروع حوزه است تا حوزویان دراین ایام خدمات و اقداماتی که انجام داده اند را برای جامعه بیان کنند. به گزارش سایت مدآرا، وی روز چهارشنبه در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم، افزود: […]

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: نامگذاری هفته به نام حوزه علمیه از نیازها و خواست های مشروع حوزه است تا حوزویان دراین ایام خدمات و اقداماتی که انجام داده اند را برای جامعه بیان کنند.


به گزارش سایت مدآرا، وی روز چهارشنبه در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم، افزود: باید خدمات حوزه را تبیین کرد تا بدکاران و بداندیشان که فکرشان تخریب حوزه است ، بدانند در دنیا چه خبر است.
وی اظهار داشت: بیان کردن خدمات حوزه ریاکاری نیست، گاهی باید اعمال نیک را تابلو نمود تا دیگران هم بفهمند،یکی از محرومیت های حوزه این است که خبررسانی کافی ندارد.
آیت الله مکارم شیرازی گفت: چند روز قبل در دیدار شورای عالی حوزه های علمیه خواهران آماری از تعداد طلاب،مدارس و اساتید حوزه خواهران در کشور نقل شد؛ درحالی که قبل از انقلاب حتی یک طلبه خواهر نداشتیم، امروز ۶۲ هزار طلبه خواهر در سطح دو، سه و چهار مشغول به تحصیل هستند.
وی ادامه داد: تعداد مدارس دینی حوزوی خواهران درکل کشور ۴۸۸ مدرسه، تعداد دانش آموختگان خواهران ۵۰ هزار تَن در ۱۸۰ رشته درسی و تعداد اساتید که بیشتر از خواهران است، هفت هزار و ۳۰۰ تَن است ؛ این آمار غیر از بخش جامعه الزهرا هست که ۱۶ هزار طلبه دارد.
آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: اصلاح جامعه به این است که مردم مذهبی و دینی شوند؛ آدم هایی که ایمان دارند اگر طرفداری از انقلاب ننمایند،خیانت هم نمی کنند، اما امان از کسانی که ایمان ندارند.
وی افزود: حوزه علمیه هر آدم با ایمان مقید به اسلام را تربیت کند، فرد انقلابی، علاقه مند به کشور و اسلام تربیت کرده که محال است به کشورش خیانت کند.
آیت الله مکارم شیرازی گفت: کسی باور نمی کرد روزی ۶۲ هزار طلبه خواهر با اساتید ممتازی داشته باشیم تا بهتر برای هم جنسانشان مسائل اسلام را بیان کنند.
این مرجع تقلید با انتقاد از منفی بافی علیه حوزه، گفت: پرورش دادن انسان هایی با ایمان، باسواد، آشنا به قرآن و مکتب اهل بیت(ع) نمونه ای از کار حوزه علمیه است.
وی با بیان این که پیشنهادی دارم که قبلا هم به مسئولان امر گفته ام و امیدوارم عملی شود، گفت: تمام گروه ها در سال روزی و هفته ای دارند، چرا حوزه علمیه هفته ای ندارد تا کارهایی که انجام داده از طریق رسانه ملی بیان کند.
آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: به تازگی برای جوابگویی برای سئوالاتی که مربوط به محل هزینه وجوهات پرسیده می شود، گفته ایم مجموعه ای درست کنند و تمام بناهایی که در کل کشور ساخته ایم اطلاع رسانی شود.
وی با اشاره به تحصیل تعداد بالای طلاب از ۱۰۰ کشور جهان، گفت: آیا اینها خدمات نیست؟ آیا صحیح است چشم ها را بست و حوزه را تخریب کرد.
به گفته آیت الله مکارم شیرازی ، کسی نمی گوید حوزه کاستی ندارد، ؛ هر تشکیلاتی کاستی دارد، ولی باید خدمات را هم نگاه کرد.
این مرجع تقلید اضافه کرد: صدا و سیما بداند انقلاب از قم و حوزه های علمیه برخاسته شده و مدیون قم و حوزه های علمیه است، برای این ها در سال روز یا هفته ای بگذارند، خدمات را شرح دهند تا مردم امیدوار شوند و بدانند این ها بیکار نیستند.
آیت الله مکارم شیرازی همچنین بیان کرد: آنچه از دولت برای ساختمان ها و مدارس داده می شود در مقابل آنچه مراجع و خیران خرج حوزه می کنند خیلی ضعیف است؛ امیدوارم برنامه هایی ریخته شود که حوزه از این نظر هم خودکفا شود.