کد خبر : 302498
انتشار : ۱۴۰۳/۰۴/۰۲ - 04:30
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان:

خروجی سد زاینده‌رود برای آبیاری باغات غرب امروز افزایش می‌یابد/شنا ممنوع

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: خروجی سد زاینده‌رود امروز به منظور تأمین و توزیع آب باغات و اشجار در شبکه‌های آبیاری و انهار سنتی غرب زاینده رود افزایش می‌یابد.

خروجی سد زاینده‌رود برای آبیاری باغات غرب امروز افزایش می‌یابد/شنا ممنوع

به گزارش سایت خبری مدارا؛ منصور شیشه با اشاره به افزایش خروجی زاینده رود اظهار کرد: این اقدام به منظور به منظور تأمین و توزیع آب باغات و اشجار در شبکه‌های آبیاری و انهار سنتی غرب زاینده رود انجام می‌شود.

به نوشته مهر؛وی افزود: مدیریت بحران استان اصفهان در خصوص عدم شنا در کانال‌های انتقال آاب و نیز استخرهای ذخیره آب کشاورزی، رودخانه در مناطق غرب و جنوب و بالادست زاینده رود و نیز دریاچه سدهای مخزنی استان به لحاظ خطر پذیر بودن این منابع آبی هشدار داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه کانال‌های انتقال آب به علت شدت جریان آب شیب و لغزندگی دیواره و استخرهای ذخیره آب کشاورزی بهعلت عمق زیاد شیب دیواره و لایه پوششی لغزنده ژئوممبران محل ایمنی برای شنا نیست، اضافه کرد:.همچنین شدت جریان آب، ناپایداری بستر، سردی آب و جریان گردابی در رودخانه‌ها باعث بروز حوادث غرق افراد در مسیر رودخانه‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری ۴۴ مورد حادثه در رودخانه‌ها، کانال‌های انتقال آب واستخرهای ذخیره آب کشاورزی و داخل باغات شخصی در سطح استان به وقوع پیوست، ادامه داد: این حوادث متأسفانه منجر به غرق شدن ۱۴ نفر و امداد رسانی سرپایی و انتقال مصدومین به مراکز درمانی توسط عوامل اتش نشانی و اورژانس شد.

شیشه فروش تصریح کرد: با افزایش دما و حضور گردشگران در عرصه‌های طبیعی و مجاور منابع آبی حوادث غرق شدگی به ویژه در روزهای تعطیل و پایان هفته افزایش یافته که برای پیَشگیری از وقوع حوادث به شهرداری‌ها، آب منطقه‌ای، جمعیت هلال احمر، میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی ابلاغ شد با استقرار تیم‌های امدادی مجهز به امکانات امداد در آب و گشت و نظارت در مسیر کانال‌ها و رودخانه‌ها و ارائه آموزش‌های لازم به ساکنین و گردشگران در مناطق خطر پذیر اقدامات پیشگیرانه از وقوع حوادث را اجرایی کنند.

وی ادامه داد: رودخانه‌های خرسان، آب ملخ، ونک در شهرستان سمیرم رودخانه‌های گوکان، یلان و چشمه لنگان در فریدونشهر رودخانه زاینده رود در مناطق غرب استان و باغبادران و کانال‌های انتقال آب شبکه نکوآباد و سدهای باغکل خوانسار، ونک و قره قاچ سمیرم، گلپایگان و کوچری، خمیران و سد زاینده رود از جمله مناطقی است که باید طرح‌های کاهش خطر نصب حفاظ اطراف کانال‌ها در مقاطع پر خطر اجرایی شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: با نظارت سازمان جهاد کشاورزی نصب حفاظ و تابلوی هشدار و تعبیه طناب نجات در استخرهای ذخیره اب کشاورزی توسط بهره برداران اجرایی گردد و در این رابطه اطلاع رسانی و اموزشهای لازم ارائه شود، همچنین مالکان باغات شخصی نیز باید برای ایمن نمودن استخرهای داخل باغات اقدام کنند.

اخبار مرتبط:
همواره به لایه‌های زیستی شهر اصفهان بی‌توجهی شده است
همواره به لایه‌های زیستی شهر اصفهان بی‌توجهی شده است

سرپرست هیات باستان‌شناسی «کمرزرین» گفت: لایه‌های زیستی مختلف متعلق به دوره های تاریخی از هزاران سال قبل تا کنون در شهر اصفهان وجود دارد اما همواره به این مساله بی‌توجهی شده است.

بیش از ۷۷ هزار عملیات امدادرسانی توسط فوریت‌های پزشکی اصفهان انجام شد
بیش از ۷۷ هزار عملیات امدادرسانی توسط فوریت‌های پزشکی اصفهان انجام شد

سرپرست اورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث اصفهان گفت: کارشناسان اورژانس در سه ماه اول امسال، به ۷۷ هزار و ۲۲۴ ماموریت امدادرسانی اعزام شدند.

بستر خشک زاینده رود در طول ۲۰۰ کیلومتر، منبع تولید گرد و غبار است
بستر خشک زاینده رود در طول ۲۰۰ کیلومتر، منبع تولید گرد و غبار است

رئیس مرکز تحقیقات بیابان‌زدایی و مبارره با گرد و غبار دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان گفت: بستر خشک زاینده رود یکی از منابع تولید گرد و غبار به طول ۲۰۰ کیلومتر از «سد نکوآباد» تا تالاب بین المللی «گاوخونی» است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است