کد خبر : 301845
انتشار : ۱۴۰۳/۰۳/۲۷ - 13:40
دسته‌بندی : برگزیده ها، سیاسی
چاپ

آیت‌الله اعرافی: حوزه از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کند

مدیرحوزه های علمیه گفت: «حوزه علمیه هیچ گاه به صورت رسمی و مصداقی وارد مباحث مربوط به انتخابات نمی شود؛ رسالت حوزه تبیین شاخص ها و ملاک‌های یک انتخاب خوب است».

آیت‌الله اعرافی: حوزه از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ جماران نوشت: آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیرحوزه‌های علمیه، در نشست مشترک وبیناری نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها، مسئولان بسیج طلاب و روحانیون و مدیران استانی حوزه‌های علمیه با موضوع انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، اظهار کرد: «از دیرباز تاکنون سه نوع نگرش و سیاست در خصوص ورود روحانیت در عرصه سیاست وجود داشت که نگرش اول؛ «سیاست گریزی» و پرهیز از ورود روحانیت در سیاست بود که در طول ادوار تاریخ سوابقی دارد و دین سکولار دوری از سیاست را دامن می‌زنند».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: «ما بر سر سفره قرآن و سنت رسول خدا (ص) و اولیای الهی نشسته ایم که سیاست را در متن منظومه دینی تبیین کرده‌اند. مگر می‌شود حوزه و روحانیت از سیاست جدا شوند، امام راحل بر این اندیشه ناصواب جدایی دین از سیاست خط بطلان کشیده است».

آیت الله اعرافی ادامه داد: «حوزه و روحانیت با سیاست و سیاست‌زدگی، در طول تاریخ و ادوار مختلف فراز و فرودهایی داشته است، ولی راه درست همان است که امام و رهبری به ما آموختند و عمق بخشیدند. سیاست ورزی حکیمانه، اصیل، عقلانی، انقلابی و هوشمندانه است. تجربه‌های پیشین به ویژه در نهضت تنباکو، مشروطه، نفت و بسیاری از نهضت‌ها در ایران، عراق، مصر، پاکستان و سایر نهضت‌های بلاد اسلامی رخ داده که آموزنده است».

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: «با درخش روحانیت در جریان‌های اسلامی و کنشگری عالمان در نهضت‌ها، جریان‌های خودجوش اسلامی موفقیت‌های زیادی حاصل کردند و تاریخ نهضت‌های موفقی در ایران، عراق، مصر و پاکستان و سایر بلاد اسلامی با حضور کنشگرانه علما رقم خورد؛ در مقابل بودند جریان‌ها و نهضت‌هایی که دستاوردی جز استبداد و قوت گرفتن استکبار نداشت، چرا که آن ویژگی‌هایی که می‌بایست داشته باشند را برخورددار نبودند».

مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: «فقر نظری، بنیادی و تئوریک جریانات سیاسی، فقر تحلیل کلان و فراتحلیل از تحولات جهان، انفعال در برابر امواج اجتماعی، فقر در برنامه‌های عملی و میدانی، دچار برخی اختلافات و درگیری شدن، فقدان یک رهبری منجسم، جامع و آگاه، استقلال در گفتمان نهضت، کاستی‌های نهضت‌های گذشته بود که با شکست و انحراف مواجه شد».

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «در میان نهضت‌ها و انقلاب‌های تاریخ، انقلاب اسلامی به گونه‌ای توسط امام راحل سامان و نظام یافت که غالب این آسیب‌هایی که ذکر شد در آن وجود نداشت و از آن آسیب‌ها مصون ماند. انقلاب اسلامی با یک تدبیر جامع و برنامه‌ای منظم به منظور غلبه بر آسیب‌ها و نیفتادن در دام استکبار شکل گرفت».

آیت الله اعرافی افزود: «امام خمینی (ره)، امام قرن هاست؛ امام در زمانی این انقلاب را پایه ریزی کرد که ابزار ارتباطی و رسانه‌ای وجود نداشت، هیچ ابزاری در دست روحانیت قم نبود، اما امام خمینی (ره) در همان زمان در قم این نقشه جامع را ریخت و انقلاب اسلامی را برنامه ریزی کرد. امام راحل در قم و نجف اشرف انقلاب اسلامی و ولایت فقیه را پایه ریزی و بنیان نهاد، البته علمای گذشته به ولایت فقیه نگاه داشتند اما امام نظریه ولایت فقیه را به صورت منجسم تولید کرد».

مدیرحوزه های علمیه خاطرنشان کرد: «امام راحل مردی جهان شناس و آشنا به سیاست‌های عالم بود، زمانی که نه رادیو و تلویزیونی وجود داشت امام به همه عزت، استقلال و عظمت دارد و این نعمت عظیم و بزرگی است که باید به طلاب جوان و اساتید این مسائل را بگویید که حوزه چنین هویت تاریخی و بزرگی دارد. مانیاز به هیچ پیوند بیرونی نداریم واین تاریخ بزرگ حوزه‌های علمیه است».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت‌الله خمینی را پایه گذار نهضت نظام اسلامی و آیت‌الله خامنه‌ای را راهبر این نهضت توصیف کرد و گفت: «امام در برابر امواج منفعل نبود، ایشان ۱۵ خرداد را نماد یک جریان نو و حرکتی جدید، مستقل و برآمده از دین دانست و همیشه تاکید داشتند که روز ۱۵ خرداد نباید از یادها فراموش شود».

استاد درس خارج حوزه علمیه قم افزود: «امام به تدریج اقدام به تولید برنامه کرد، پس از پیروی انقلاب اسلامی برنامه‌های فعلی را در ابتدا اجرا کردند، سپس شورای انقلاب و بعد قانون اساسی و به همین منوال نظام اسلامی را برنامه ریزی و تولید کرد. ایشان، رهبری منسجم را با همراهی مراجع معظم و بزرگان حوزه پایه ریزی کردند ولی یگانه ای که پرچمدان این نهضت بود شخص امام راحل و امروز رهبر معظم انقلاب هستند».

مدیرحوزه های علمیه تصریح کرد: «امام خمینی رهبری بودند که با توده‌های مردم همراه بودند و مردم اتصال به روحانیت داشتند و این حرکتی بود که با حکمت و بصیرت آحاد جامعه امروز نیز ادامه دارد و بسیج ما، روحانیت ما و نمایندگی‌های ولی فقیه درارکان مختلف باید این مسیر را ادامه دهند».

آیت الله اعرافی در ادامه به موضوع انتخابات اشاره و اظهار کرد: «این انتخابات باید استمرار و ادامه دهنده عملیات عظیم و غرورآفرین طوفان الاقصی و تشییع دهها میلیونی شهدای خدمت باشد و با حضور حداکثری است که خط بطلانی بر روی دسیسه دشمنان کشیده خواهد و عزت و عظمت ایران اسلامی را به ارمغان خواهد آورد».

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: «وظیفه حوزه‌های علمیه آن است که با آگاهی بخشی و ترسیم شاخص‌های انتخاب اصلح، برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه اعم از فرهنگیان، صنعتگران، پزشکان، دانشجویان و … تلاش کنند. راهبری این مسیر بر عهده حوزه و روحانیت است».

وی ادامه داد: «چهار خط اصلی؛ «فراخواندن مشارکت مردم در انتخابات»، «تببین عوامل، ملاک‌ها و شاخص‌های انتخاب اصلح»، «همگرایی وانسجام در جریان انقلاب و آرمان‌های آن»، «نگهداری از انتخابات منطبق بر فقه و اخلاق» باید مد نظر روحانیت و مبلغین باشد تا در سایه این اصول یک انتخاب باشکوه با مشارکت حداکثری مردم داشته باشیم».

آیت الله اعرافی بیان کرد: «وظیفه حوزه و روحانیت همین اصولی است که بیان شد؛ حوزه با عنوان رسمی هیچ گاه و در هیچ برهه‌ای از تاریخ خود به صورت مصداقی از کسی حمایت نکرده و تنها به رسالت تبیینی خود عمل می‌کند».

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: «باید تلاش کنیم تا انتخاباتی منطق بر الگوهای فقهی و اخلاقی در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم و لذا می‌بایست آن الگوها را ترویج کنیم».

اخبار مرتبط:
روزنامه کیهان حمایت خود از ترامپ را علنی کرد
روزنامه کیهان حمایت خود از ترامپ را علنی کرد

روزنامه کیهان در شماره امروز خود با انتشار مطلبی به وضوح نشان داد که نامزد محبوب این روزنامه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دونالد ترامپ است.

مراسم تحلیف پزشکیان، عصر سه‌شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد
مراسم تحلیف پزشکیان، عصر سه‌شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد

مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از حضور پنج رئیس جمهور و ۱۰ رئیس مجلس تا امروز در مراسم تحلیف پزشکیان خبر داد.

کیهان: تیتر اسب‌ زین شده بَدجوری اعصاب مدعیان اصلاحات را به هم ریخته
کیهان: تیتر اسب‌ زین شده بَدجوری اعصاب مدعیان اصلاحات را به هم ریخته

روزنامه حسین شریعتمداری نوشت: تیتر دو هفته قبل کیهان با عنوان «‌اسب‌ زین شده زیر پای دولت چهاردهم‌» بدجوری اعصاب مدعیان اصلاحات را به هم ریخته است و هنوز دارند علیه آن جیغ می‌کشند!

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است