کد خبر : 301528
انتشار : ۱۴۰۳/۰۳/۲۳ - 23:15
دسته‌بندی : برگزیده ها، سیاسی
چاپ

گزارش جالب گاردین از زندگی پزشکیان

تنها نامزد اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری ایران، یک پزشک 69 ساله است که 3 فرزندش را پس از مرگ همسرش - در یک تصادف رانندگی- به تنهایی بزرگ کرد.

گزارش جالب گاردین از زندگی پزشکیان

به گزارش سایت خبری مدارا؛ عصرایران نوشت: روزنامه “گاردین” (متمایل به حزب کارگر انگلیس)، در گزارشی نامزدی مسعود پزشکیان در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ایران را مورد توجه قرار داده و از او به عنوان تنها نامزد اصلاح طلب و گزینه ای برای اعمال تغییراتی هر چند جزئی در فضای سیاسی و اجتماعی ایران نام برده است.

در این مطلب که به قلم ” پاتریک وینتور” دبیر سرویس دیپلماتیک گاردین تحت عنوان” مبارزه سخت تنها نامزد اصلاح طلب” نگارش شده، آمده است:

تنها نامزد اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری ایران، یک پزشک ۶۹ ساله است که ۳ فرزندش را پس از مرگ همسرش – در یک تصادف رانندگی-  به تنهایی بزرگ کرد.

او با یک نبرد سخت اما نه غیرممکن روبرو می شود تا رای دهندگان سرخورده ایرانی را متقاعد کند که او فرصتی برای تغییر است.

مسعود پزشکیان، نماینده ۲۰ سال اخیر درمجلس، روز یکشنبه مجوز حضور در انتخابات آتی را از ۱۲ عضو شورای نگهبان قانون اساسی گرفت و تا انتخابات ۲۸ ژوئن ( ۸ تیر ۱۴۰۳) فرصت دارد تا در رقابت نامزدهای انتخاباتی حضور یابد. ۳ سال پیش هیچ اصلاح طلبی اجازه حضور در انتخابات ریاست جمهوری را نیافت.

بهترین شانس او این است که شکاف ایدئولوژیک بین پنج کاندیدای اصولگرای دیگر ادامه یابد و در نهایت رای آنها را تقسیم کند.

این جراح قلب از استان آذربایجان غربی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ وزیر بهداشت در دوره ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی بود و در آن دوره تلاش کرد خدمات درمانی روستایی را بهبود بخشد. وی پیش از این رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز بوده است.

پس از اینکه همسر و یک فرزندش را در یک تصادف رانندگی از دست داد، هرگز دوباره ازدواج نکرد. پسرش می گوید حتی زمانی که مادرش زنده بود، این پدر بود که برای خانواده آشپزی می کرد. او در روز ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری با همراهی دخترش در حالی که دست او را گرفته بود به عنوان نامزد ثبت نام کرد.

اگرچه او در پارلمان تجربه اندوخته است، اما آزمون اصلی او در مناظره های تلویزیونی صورت می گیرد، جایی که او با ۵ سیاستمدار دیگر روبرو خواهد شد که دیدگاه های محافظه کارانه مشابهی دارند، از جمله تندروهای معروف.

۵ مناظره تلویزیونی قبل از روز رای گیری برنامه ریزی شده است که هر کدام ۳ ساعت و نیم طول می کشد.

پزشکیان پیشتر حمایت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اصلاح طلب و اکثر جریانات درون اردوگاه اصلاح طلب را به دست آورده است، اما بسیاری در ایران – به ویژه رای دهندگان جوان در مناطق شهری – از سیاست رویگردان شده اند.

حامیان این نامزد می گویند که او در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ پس از مرگ مهسا امینی ، از جمله درباره ادامه کار گشت های پلیس امنیت اخلاقی، از دولت انتقاد کرده است.

اما مخالفان رژیم می گویند حضور او در انتخابات برای افزایش مشارکت طراحی شده است و ادعا می کنند که او در نهایت در صورت لزوم از حجاب حمایت می کند. منتقدان و مخالفان همچنین او را متهم به داشتن افکار تجزیه طلبانه میکنند؛ اتهامی که به دلیل ارتباط او با آذری ها مطرح شده است.

گفته می شود که نظام سیاسی امیدوار است با حضور یک اصلاح طلب در میدان، مشارکت مردم به بالای ۵۰ درصد برسد. همچنین شانس دور دوم را افزایش می دهد که اگر هیچ نامزدی بیش از ۵۰ درصد آرا را در دور اول کسب نکند، لازم است.

دو نامزد پیشتاز دیگر عبارتند از محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس و سعید جلیلی، مذاکره کننده سابق مخالف برجام.

سه کاندیدای دیگر عبارتند از علیرضا زاکانی، شهردار اصولگرای تهران، مصطفی پورمحمدی، از یاران قدیمی رئیسی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید.

با وجودی که ۴ زن نام خود را برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ثبت کرده بودند، اما صلاحیت هیچ یک از آنها از سوی شورای نگهبان احراز نشد.

اخبار مرتبط:
پزشکیان: ایران آماده گفتگو درباره برجام برای احقاق حق است
پزشکیان: ایران آماده گفتگو درباره برجام برای احقاق حق است

رئیس جمهور منتخب گفت: آمریکا بود که ابتدا از برجام خارج شد و سپس شدیدترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال کرد. با این حال جمهوری اسلامی ایران همواره آماده هرگونه گفتگو در این زمینه با ملاحظه همه جوانب جهت احقاق حقوق ملت ایران بوده و هست.

روزنامه کیهان حمایت خود از ترامپ را علنی کرد
روزنامه کیهان حمایت خود از ترامپ را علنی کرد

روزنامه کیهان در شماره امروز خود با انتشار مطلبی به وضوح نشان داد که نامزد محبوب این روزنامه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دونالد ترامپ است.

مراسم تحلیف پزشکیان، عصر سه‌شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد
مراسم تحلیف پزشکیان، عصر سه‌شنبه هفته آینده برگزار خواهد شد

مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از حضور پنج رئیس جمهور و ۱۰ رئیس مجلس تا امروز در مراسم تحلیف پزشکیان خبر داد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است