افزایش ۷ برابری فراوانی وزش بادها با سرعت میانگین ۹۰ کیلومتر در منطقه سیستان

[ad_1] مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: فراوانی وزش بادها با سرعت میانگین ۹۰ کیلومتر برساعت در منطقه سیستان و بیشتر از آن نسبت به سال گذشته، هفت برابر افزایش یافته است. حیدری در گفت وگو با _سایت خبری مدآرا- افزود: امسال سرعت وزش بادهای سیستان در ۳۳ سال گذشته بی سابقه بوده است. مدیرکل […]

[ad_1]

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: فراوانی وزش بادها با سرعت میانگین ۹۰ کیلومتر برساعت در منطقه سیستان و بیشتر از آن نسبت به سال گذشته، هفت برابر افزایش یافته است.
طوفان

حیدری در گفت وگو با _سایت خبری مدآرا- افزود: امسال سرعت وزش بادهای سیستان در ۳۳ سال گذشته بی سابقه بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان در ادامه گفت: از ابتدای امسال تا کنون حدود ۳۱ روز، سرعت وزش بادهای  منطقه سیستان به بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید که در ۳۳ سال اخیر بی سابقه بوده است.

حیدری اظهار کرد: بادهای منطقه سیستان، مشهور به بادهای ۱۲۰ روزه، اکنون به لحاظ مدت زمانی و سرعت وزش آن بر حسب کیلومتر افزایش یافته است که به طور مثال در ۲۱ مردادماه امسال، از هر ۲۰ گزارش جوی از ایستگاه هواشناسی زابل، به پدیده طوفان گرد و خاک اختصاص یافت و سرعت وزش باد به ۱۹۹ و کمینه آن به ۸۶ کیلومتر بر ساعت رسید.

مدیرکل هواشناسی استان همچنین به افزایش غلظت ذرات معلق در ۲۱ مرداد ماه امسال اشاره کرد و گفت: در این روز بیشینه غلظت ذرات معلق به اندازه ۱۰ میکرون در هر متر مکعب هوای زابل به ۹ هزار و ۴۳ میکروگرم بر متر مکعب معادل ۶۰ بابر حدمجاز رسید که این نشانه شدت گرفتن ذرات معلق در طوفان های منطقه سیستان است.

حیدری همچنین بیان کرد: از ۲۱۳ روز سپری شده امسال، تا کنون ۱۶۰ روز آن در زابل همراه با پدیده های باد و گرد و خاک و توفان شن بوده که در واقع امسال تنها ۵۳ روز شرایط عادی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بادهای ۱۲۰ روزه سیستان ، در زمان پر آبی تالاب هامون موجب تعادل دما و رطوبت و هوای مطبوع در منطقه می شد و زمان وزش آن از ا خرداد ماه تا اواخر شهریور بود، اما در حال حاضر با خشک بودن دریاچه هامون دیگر از لطافت هوا خبری نیست و با وزش هر بادی، گرد و غبار منطقه را فرا می گیرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link