کد خبر : 263172
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ - 13:35
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

کاروانسرای «گبرآباد» پنجمین اثر میراث جهانی کاشان است

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان گفت: کاروانسرای تاریخی «گبرآباد» قمصر به عنوان پنجمین اثر شهرستان کاشان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

کاروانسرای «گبرآباد» پنجمین اثر میراث جهانی کاشان است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ احمد دانایی نیا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در چهل و پنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که از ۱۹ شهریور به میزبانی عربستان سعودی آغاز شده است، ۵۰ میراث فرهنگی و طبیعی از بیش از ۴۰ کشور برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو نامزد شده‌اند که ثبت کاروانسراهای تاریخی ایران یکی از آنها است.

به نوشته مهر؛ وی ابراز داشت: ۵۴ کاروانسرا متعلق به ۲۴ استان به عنوان بیست و هفتمین اثر از ایران در فهرست یونسکو ثبت جهانی شد که نام «کاروانسرای شاه عباسی گبرآباد قمصر کاشان» نیز در بین این ۵۴ کاروانسرا به چشم می‌خورد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ثبت پنج اثر در این شهرستان در فهرست میراث جهانی یونسکو را نشانه تاریخ و تمدن کهن این منطقه دانست و تصریح کرد: بیش از این روش سنتی بافت فرش کاشان‌، باغ تاریخی فین، مراسم سنتی_مذهبی قالیشویان مشهد اردهال و شهر جهانی نساجی سنتی در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده بود و اکنون با ثبت کاروانسرای شاه عباسی گبرآباد قمصر تعداد آثار ثبت شده شهرستان کاشان در یونسکو به پنج رسیده است‌.

وی کاروانسرای گبرآباد را یکی از مهمترین بناهای تاریخی متعلق به دوره صفوی در مسیرجاده ابریشم دانست و گفت: کاروانسرای تاریخی گبرآباد یکی از بناهای کاروانی بین راهی دوره صفویه در مسیر تاریخی اصفهان_ ری و در فاصله پنج کیلومتر شهر قمصر واقع شده است.

دانائی‌نیا افزود: کاروانسرای گبرآباد، بر فراز ساختمان اصلی کاروانسرا یک نیمه گنبد قرار دارد که داخل آن با رنگ‌های سیاه، زرد و آبی قاب‌سازی و زینت داده شده است.

وی خاطرنشان کرپ: برج‌های دو سمت نمای شمال دروازه را با همان ارتفاع متصل و ادامه داده‌اند و برجی که در طرف مغرب است و از یکی از سطوح پخ یک سرپوشیده ۵ ضلعی راه گرفته دارای یک محل چهار گوش است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: برجی که در سمت مشرق جای دارد و ترتیب ورود آن مشابه با برج اولی است ولی محدوده چهارگوش آن با سه دهنه باریک که در آنجا تعبیه شده چشم‌اندازی به روی دره دارد و دیوارهای این بنا از آجر ساخته شده است و سرسرای ورودی مستطیل و پوشش آن به صورت یک گنبد کم خیز بر روی چهار پخ بر چهار زاویه فضای میان هشتی استقرار یافته است.

وی گفت: این بنای ارزشمند تاریخی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۵۴ با شماره ۱۰۹۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط:
ضعف در بیلبوردهای فرهنگ‌ساز فضای شهری اصفهان/ زیرساخت‌های فرهنگی و ورزشی برای بانوان عادلانه باشد
ضعف در بیلبوردهای فرهنگ‌ساز فضای شهری اصفهان/ زیرساخت‌های فرهنگی و ورزشی برای بانوان عادلانه باشد

اعضای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های اصفهان به مناسبت روز دانشجو با حضور در صحن علنی شورا دیدگاه‌های خود را در خصوص مدیریت شهر و کشور مطرح کردند.

دانشگاه علوم پزشکی آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را ارائه دهد
دانشگاه علوم پزشکی آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را ارائه دهد

رئیس شورای شهر اصفهان گفت: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی باید آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را ارائه دهند.

فرماندهی انتظامی اصفهان: تبعیضی بین قهرمانان ورزش در معافیت سربازی نیست
فرماندهی انتظامی اصفهان: تبعیضی بین قهرمانان ورزش در معافیت سربازی نیست

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: کلیه ورزشکاران قهرمان در صورت کسب مقام قهرمانی مسابقات المپیک، جهانی و آسیایی ازمعافیت سرباز قهرمان بهره‌مند می‌شوند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است