کد خبر : 263129
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۳۰ - 15:06
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

نماینده مجلس: ما این اختیار را داریم که به برخی از بازرسان آژانس اجازه بازرسی نَدهیم

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: موضوع تایید بازرسان آژانس یکی از حقوق اختیاری ایران طبق بند نه توافقی است که بین ما و آژانس وجود دارد.

نماینده مجلس: ما این اختیار را داریم که به برخی از بازرسان آژانس اجازه بازرسی نَدهیم

به گزارش سایت خبری مدارا؛ راه دانا نوشت: ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در واکنش به درخواست رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران مبنی بر تجدید نظر درخصوص لغو انتصاب چند بازرس آژانس اظهار داشت: موضوع تایید بازرسان آژانس یکی از حقوق اختیاری ایران طبق بند نه توافقی است که بین ما و آژانس وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هم آژانس به اندازه‌ کافی بیش از آن بازرس تایید شده برای بازدید از سایت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب پادمان دارد، گفت: این که چند نفر از بازرسان که زیر ده درصد کل بازرس که از ایران مجوز بازرسی دارند، محدود شوند و دسترسی‌ آن ها تایید نشود یک امر کاملا پذیرفته شده و در چارچوب اختیارات ایران است و آژانس نمی‌تونه برای آن عواقبی در نظر بگیرد.

همکاری‌های خودمان را با آژانس ادامه میدیم

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه ما همکاری‌های خودمان را با آژانس ادامه میدیم، عنوان کرد: ما کشوری هستیم که سابقه‌ی بیشترین تعداد بازرسی آژانس از یک کشور را داریم، هرچند همیشه سوال این بوده که وقتی ما بیشترین همکاری را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می دهیم، چرا پرونده‌ی هسته‌ای ایران دائما با سوالات بیشتری مواجه میشود، درصورتی که همکاری بیشتر باید منجر به رفع مسائل شود، اما اراده‌ی سیاسی که شکل می گیرد، متاسفانه مانع حل و فصل بعضی موضوعات باقی مانده شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان افزود: مواضع منفی بعضی کشورهای اروپایی و همچنین بیانیه‌ای که در حاشیه مجمع شورای حکام دادند نسبت به نیات بعضی از این بازرسان برای ما سوالاتی را ایجاد کرد و از این جهت این حق اختیاری ایران بود که از آن استفاده کرد و مجوز بعضی از این افراد را لغو کرد.

گفتنی است روز شنبه گذشته گروسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران تصمیم خود برای لغو مجوز چند بازرس آژانس را به ما اطلاع داده است و این اقدام به گونه ای اجرا شد که به طور مستقیم و شدید بر توانایی آژانس برای انجام بازرسی های موثر در ایران تأثیر می گذارد.

 

اخبار مرتبط:
شکوری‌راد: فساد در کشور ما به یک امر روتین تبدیل شده / پوست مسئولان هم کلفت شده حسایت نشان نمی‌دهند
شکوری‌راد: فساد در کشور ما به یک امر روتین تبدیل شده / پوست مسئولان هم کلفت شده حسایت نشان نمی‌دهند

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران گفت: وقتی حاکمیت شهروندان را به خودی و غیرخودی تقسیم می‌کند و همه توجهات خود را برای کنترل غیرخودی‌ها می‌گذارد، ناگزیر چشمش را بر تخلفات و فسادی که در مجموعه نیروهای خودی رخ می‌دهد، می‌بندد یا حساسیت‌های خود را کاهش می‌دهد؛ به نوعی که این فسادها بسیار دیر کشف یا با آن برخورد می‌شود.

محمدباقر نوبخت: همین مجلس انقلابی نگذاشت تحریم‌ها را لغو کنیم
محمدباقر نوبخت: همین مجلس انقلابی نگذاشت تحریم‌ها را لغو کنیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت روحانی گفت: من و دوستانم بلد نیستیم در شرایط تحریم کشور را اداره کنیم، هیج وقت هم چنین ادعایی نداشتیم. داشتیم کاری می‌کردیم که تحریم‌ها لغو شود، همین مجلس کنونی نگذاشت.

نماینده مجلس: اختلاس چای دبش بیش از ۱۵۰هزارمیلیارد دلار است / ساختار مدیریتی ما خاوری‌پرور است
نماینده مجلس: اختلاس چای دبش بیش از ۱۵۰هزارمیلیارد دلار است / ساختار مدیریتی ما خاوری‌پرور است

محمد وحیدی نماینده بجنورد با اشاره به فساد سه میلیارد دلاری واردات چای می‌گوید: اختلاس کنونی که بیش از سه هزار میلیارد دلار است، می‌شود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان، یعنی ۱۵۰ همت. حال اگر این مبلغ عظیم که فساد شده، یک‌جا به سیستم آموزش و پرورش کشور تزریق می‌شد، حداقل ۱۰۰ هزار کلاس درس در مملکت ایجاد می‌شد و این یعنی بستن پرونده مدرسه‌های تخریبی.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است