مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت اصفهان:

کاهش سن استعمال دخانیات در اصفهان نگران‌کننده است

مدیرگروه بهداشت محیط مرکز بهداشت اصفهان گفت: سن شروع استعمال دخانیات در استان کاهش یافته و به ۱۳ تا ۱۵ سال در بین نوجوانان دختر و پسر رسیده که این موضوع نگران‌کننده است.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ سید مهدی میرجهانیان با اشاره به آخرین آمار موجود درباره استعمال دخانیات در اصفهان که مربوط به سال ۱۴۰۰ است، اظهار داشت: طبق این آمار ۱۵ درصد از جمعیت استان، دخانیات استعمال می کنند که ۹۸ درصد آنها مردان و ۲ درصد زنان هستند.

به نوشته ایرنا؛ میرجهانیان با تاکید بر اینکه سهم زنان در مصرف سیگار در سال های گذشته بسیار کمتر بود اما اکنون به ۲ درصد رسیده است، اضافه کرد: استعمال دخانیات در بین بانوان بویژه دختران نوجوان در سه سال اخیر افزایش یافته که این موضوع نگران کننده و بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات انجام شده از سال ۱۳۹۹ تاکنون، سن و جنسیت استعمال دخانیات تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: سن شروع استعمال دخانیات کاهش یافته و حتی مواردی از استعمال سیگار در بین دانش آموزان مقطع پنجم یا ششم دبستان نیز داشته ایم.

این کارشناس با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد جوانان و نوجوانان در استان اصفهان در معرض دود سیگار و دخانیات هستند، تصریح کرد: کاهش سن شروع مصرف سیگار می تواند سبب افزایش ابتلا به بیماری های غیر واگیر مانند فشار خون، قلبی تنفسی، سرطان و ناهنجاری های ژنتیکی به‌ویژه در سنین پایین شود.

وی با تاکید بر اهمیت نقش مسائل فرهنگی و اجتماعی بویژه نهاد خانواده در زمینه استعمال دخانیات، گفت: متاسفانه در سال های اخیر قُبح استعمال دخانیات در بین خانواده ها شکسته شده است و حتی در خیابان یا معابر عمومی خانواده هایی را می بینیم که نوجوانان از جمله دختران ۱۳ تا ۱۵ ساله آنها در حال سیگار کشیدن در کنار پدر و مادر خود هستند.

به گفته وی، تجریه و تحلیل تبلیغات استعمال دخانیات در سال های اخیر نشان می دهد که این کار به‌صورت برنامه‌ریزی شده و گسترده انجام می شود و گروه هدف آن، نوجوانان و دختران هستند.

میرجهانیان خاطرنشان کرد: بدلیل اهمیت این موضوع، امسال شعار هفته ملی بدون دخانیات که از چهارم تا دهم خرداد است، ” ممنوعیت ﺟﺎﻣﻊ تبلیغات دخانیات ” انتخاب شده تا اقدام‌های بیشتری برای آگاه‌سازی خانواده ها و کاهش تبلیغات دخانیات در سطح جامعه صورت گیرد.

هیچ‌یک از چایخانه‌های عرضه‌کننده قلیان در اصفهان مجوز بهداشت ندارند

مدیر گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت اصفهان درباره استعمال قلیان نیز توضیح داد: در کلانشهر اصفهان بویژه پس از رفع محدودیت های کرونایی، شاهد افزایش فعالیت غیر قانونی چایخانه های عرضه کننده قلیان هستیم که مانند قارچ زیاد شده اند.

وی با تاکید بر اینکه برای هیچیک از چایخانه های عرضه کننده قلیان در اصفهان، مجوز و صلاحیت بهداشت صادر نشده است، افزود: پروانه کسب این واحدها بصورت غیر قانونی صادر شده است.

به گفته میرجهانیان، با بازرسی های انجام شده در برخی از چایخانه ها مشاهده شد که حتی برخی از آنها ادوات چای یا غذا یا صبحانه هم ندارند و فقط قلیان عرضه می کنند.

وی با تاکید بر اینکه عرضه قلیان در رستوران ها و باغ تالارها نیز بطور صد درصد غیر قانونی است و با آن برخورد می شود، خاطرنشان کرد: در ۲ ماه نخست امسال حدود پنج هزار قلیان جمع آوری شده از واحدهای صنفی متخلف در استان، معدوم شده است.

وی با اشاره به هفته ملی بدون دخانیات نیز گفت: محور اصلی برنامه های امسال در این هفته، کاهش و کنترل تبلیغات دخانیات با اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگ‌سازی است.

میرجهانیان با بیان اینکه هر نوع تبلیغ دخانیات جرم است، خاطرنشان کرد: جلسه های متعددی با مسوولان استان بمنظور هماهنگی برای کاهش تبلیغات محیطی و مصرف دخانیات در استان برگزار شده است.

چهارم تا دهم خرداد امسال به هفته ملی “بدون دخانیات” نامگذاری شده است؛ این هفته “حفظ ﺳﻼمت ﻣردم ﺑﺎ ممنوعیت ﺟﺎﻣﻊ تبلیغات دخانیات” است.