مونسان: آنچه در موزه‌های سعد آباد بوده سرجایش است/ این ۴۸ تخته فرش اگر نفیس بود در موزه نگهداری می‌شد

وزیر وقت وزارت میراث فرهنگی دولت روحانی در سال‌های ۹۲ تا ۹۵ درباره گم شدن 48 تخته فرش نفیس از کاخ سعدآباد واکنش نشان داد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ رویداد۲۴ نوشت: علی‌اصغر مونسان وزیر وقت وزارت میراث فرهنگی دولت روحانی در سال‌های ۹۲ تا ۹۵ درباره گم شدن ۴۸ تخته فرش نفیس از کاخ سعدآباد گفت: این ربطی به حوزه میراث فرهنگی ندارد و فرش‌ها هم اگر ارزش تاریخی داشت، در موزه نگهداری می‌شد.

او در پاسخ به این سوال که آیا این فرش‌ها به دلیل ارزش تاریخی که داشتند، جزو اموال تحت نظر میراث فرهنگی به شمار نمی‌رفتند؟ گفت: نه. این طور نیست که این فرش‌ها تاریخی بوده باشند. آنچه در اختیار میراث بوده خیالتان راحت باشد که سرجایش است. پروتکل‌های بسیار سختی هم در مورد این اموال اعمال می‌شود. من در جریان این مطلبی که مطرح شده نیستم، اما می‌دانم به موزه‌های سعدآباد ارتباطی نداشته است.

او در مورد اینکه اگر اثری تاریخی باشد، متولی حفظ آن وزارت میراث فرهنگی بوده یا خیر؟ تاکید کرده اگر این فرش‌ها تاریخی بود، در اختیار میراث بود و در موزه‌های ما قرار داشت. اموال ما سر جایش است. امکان ندارد که این فرش‌ها اثر تاریخی بوده باشند و در اختیار نهاد قرار گرفته باشند. هر آنچه که تاریخی بوده و اموال میراث فرهنگی بوده سرجایش است. آنچه در موزه‌های سعد آباد بوده سرجایش است. مونسان درباره ۴۸ تخته فرش می‌گوید «نمی‌دانم این فرش‌ها اصلا چه بوده و به ما هم ربطی نداشته است.»