تلفات روسیه در اوکراین از مرز ۲۰۰هزار کشته عبور کرد

مجله آمریکایی نیوزویک به نقل از برخی منابع نظامی اوکراینی نوشت که تلفات ارتش روسیه از ابتدای حمله نظامی به اوکراین به بیش از 200هزار کشته و زخمی رسیده است.

به گزارش سایت خبری مدارا، جماران نوشت: دو طرف جنگ اوکراین تا کنون متحمل تلفات سنگینی شده اند اما  کمتر پیش آمده است که تلفات خود را اعلام کنند. بیشتر  آمارهایی که  از تلفات اعلام می شود توسط دشمن اعلام می شود.

روسیه تا کنون یکی دو بار بیشتر تلفات خود را اعلام نکرده است و آخرین بار که آماری از  تلفات خود در  جریان جنگ اوکراین را اعلام کرد به ماه سپتامبر سال ۲۰۲۲ بر می گردد. بعد از آن دیگر آماری را  اعلام نکرد.
در همین زمینه مجله آمریکایی نیوزویک به نقل از برخی منابع نظامی اوکراینی نوشت که تلفات ارتش روسیه از ابتدای حمله نظامی به اوکراین  به بیش از ۲۰۰هزار کشته و  زخمی رسیده است.
دو روز پیش این مجله آمریکایی نوشت که بر اساس آمار روزانه ای که ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین درباره تلفات نیروهای روسی منتشر کرد مسکو فقط در ۲۴ ساعت گذشته ۶۱۰ نظامی خود را از دست داد.
برخی کارشناسان بر این باورند که تلفات ارتش روسیه وحشتناک است و این تلفات به یکپارچگی و سازماندهی نیروهای روسی آسیب زده است.
این کارشناسان تأکید می کنند که تلفات روسیه محدود به سربازان نمی شود بلکه مسکو شمار زیادی از افسران ارتش خود را در میدان های نبرد در اوکراین از دست داده است.
پاول لوزین تحلیگر سیاسی روسی می گوید که روسیه نسلی از افسران خود را از دست داده است.
وی افزود که ارتش روسیه حرفه ای ترین یگان های خود را از دست داده است و بیشتر این یگان ها در شش ماه نخست جنگ از دست رفتند.
همچنین ارزیابی ها از تلفات روسیه از ابتدای جنگ اوکراین تا کنون بسیار متناقض است به طوری که ارزیابی های اوکراین از ارزیابی های غربی ها بسیار بیشتر است اما تحلیلگران سیاسی بر سر این مساله توافق دارند که تلفات ارتش  روسیه به شکل روز افزونی بر توانانی ارتش در جنگ در میدان های نبرد تأثیر می گذارد.
یک تحلیلگر نیز گفت که روسیه نظامیانی که به شکل ضعیفی آموزش دیده اند و بیشتر آنها از نژادهای غیر روسی هستند را به عنوان«سوخت جنگ» استفاده می کند.
از سوی دیگر روسیه تلفات خود را فقط یکی دو بار  اعلام کرده است و آخرین بار «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ اعلام کرد که  از زمان آغاز جنگ در ۲۴ فوریه  ۲۰۲۲ نزدیک به ۶هزار نظامی اش کشته شده اند.
در مقابل ، همپیمانان غربی اوکراین تلفات روسیه را کمتر از آمار اعلام شده توسط اوکراین و بیشتر آمار اعلام شده روسیه ارزیابی می کند. اوایل ماه مه شورای امنیت ملی آمریکا تلفات روسیه ۱۰۰هزار  نظامی اعلام کرد که ۲۰ هزار نفر از این تعداد در ماه دسامبر گذشته بوده اند.
فرمانده گروه واگنر از ناتوانی نیروهایش در تصرف باهموت تا دو روز آینده خبر داد
با شکایت فرمانده‌ گروه شبه نظامی واگنر از عقب‌نشینی نیروهای روسیه در شهر باخموت و تشدید درگیری‌ها میان سربازان واگنر و نیروهای اوکراینی، وی از بعید بودن تصرف این شهر تا دو روز آینده خبر داد.
یوگنی پریگوژین، رهبرگروه شبه‌نظامی واگنر روز جمعه گفت که با ادامه‌دار شدن درگیری‌ها با سربازان اوکراینی در اطراف قلعه‌ای موقت در جنوب شهر باخموت، بعید است که نیروهای وی بتوانند کنترل شهر را به دست گیرند.
شهر باخموت اوکراین که در روسیه‌ دوران شوروی تحت عنوان «آرتیوموفسک» شناخته می‌شود، پس از ویرانی در طی ماه‌ها درگیری شدید بین نیروهای اوکراینی و روسی به «چرخ‌گوشت» معروف شده است.
پریگوژین در پیام صوتی منتشر شده‌اش در تلگرام گفت: «باخموت هنوز تصرف نشده‌است، بعید است که فردا یا پس فردا گرفته شود.» وی در ادامه قلعه‌ای تسخیرناپذیر شامل ساختمان‌های چند طبقه در جنوب غربی این شهر را توصیف کرد که در آن « نبردهای فوق العاده سنگینی در جریان است.»
این سخنان در حالی است که روز قبل از آن، وی از عقب‌نشینی نیروهای روسی و تنها ماندن سربازانش در این منطقه گلایه کرده بود.
سرهی چرواتی، سخنگوی ارتش اوکراین از پیشروی نیروهایش در این منطقه با مسافتی بین ۱۵۰ تا ۱۷۰۰ متر، علی‌رغم برتری نیروهای روسی از نظر تجهیزات و پرسنل گفت. الکساندر سیرسکی، فرمانده نیروی زمینی اوکراین نیز در ویدئوی منتشره‌ خود در شبکه های اجتماعی گفت: «نیروهای واگنر همچون موش‌ها در تله موش باخموت گیرافتاده‌اند.»
دستاوردهای اوکراین با شکاف عمومی عمیق در نیروهای روسیه بین واگنر و ارتش عادی روسیه همراه شده است.
در جبهه دیپلماتیک نیز رهبران گروه هفت برای اجرای تدابیر سخت‌گیرانه علیه روسیه در ژاپن گردهم آمدند.
روسیه از تابستان سال گذشته در طولانی‌ترین و خونین‌ترین نبرد زمینی اروپا از زمان جنگ جهانی دوم سعی در تصرف باهموت داشته‌است که با مقاومت مدافعان اوکراینی روبرو شده است. در صورت تصرف این شهر توسط روسیه زمینه برای پیشروی در دو شهر بزرگتر یعنی کراماتورسک و اسلوویانسک در منطقه دونتسک برای روس‌ها فراهم می‌شود.
بایدن با آموزش خلبانان اوکراینی با جت‌‌های جنگنده اف-۱۶ موافقت کرد
به گفته دو منبع آگاه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با برنامه‌ آموزش خلبانان اوکراینی با جنگنده‌های اف-۱۶ ساخت ایالات متحده موافقت کرد. آقای بایدن در حالی حمایت خود را اعلام کرد که برای شرکت در اجلاس گروه هفت به ژاپن سفر کرده بود.
در این جلسه رهبران قدرتمندترین کشور‌های جهان درباره تشدید مجازارت‌ها علیه روسیه به گفت‌وگو نشستند.
نشست سران گروه هفت روز جمعه در هیروشیما آغاز شد، جایی که قرار است ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه به آن‌ها بپیوندد. این دورترین سفر آقای زلنسکی از زمان آغاز جنگ در کشورش است.
در جلسه روز جمعه که پشت درهای بسته برگزار شد، رهبران این گروه، تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو و همچنین برنامه‌هایی برای افزایش اثربخشی جریمه‌های مالی به منظور محدود کردن تلاش‌های جنگی روسیه ارایه کردند.
آن‌ها در بیانیه‌ای تاکید کردند «در برابر جنگ تجاوزکارانه غیرقانونی و غیرقابل توجیه روسیه علیه اوکراین خواهند ایستاد».
گروه هفت، شامل ژاپن، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، کانادا و ایتالیا و همچنین اتحادیه اروپا است.
خلبانان اوکراینی قرار است در هفته‌های آینده در اروپا پرواز با جت‌های اف-۱۶ را بیاموزند. با این حال آقای بایدن گفته است تصمیم‌گیری در مورد زمان و تعداد این جت‌ها در ماه‌های آینده و زمانی که خلبانان در حال آموزش هستند اتخاذ خواهد شد.
رئیس جمهوری اوکراین با شروع جنگ همواره خواستار تامین جت‌های جنگنده غربی برای تقویت دفاع کشورش در برابر تهاجم روسیه بوده است، اما تاکنون با تردید‌هایی از سوی آمریکا مبنی بر تغییر روند جنگ روبرو بود.
حالا که اوکراین دفاع هوایی خود را با مجموعه‌ای از سیستم‌های ضدهوایی غربی تقویت کرده ، مقامات این کشور بر این باورند، این جت‌ها برای امنیت طولانی مدت این کشور ضروری است.
اولکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، در تلویزیون ملی تایید کرد که زلنسکی در این نشست شرکت خواهد کرد. ‌آقای دانیلوف گفته است مسائل بسیار مهمی در آنجا تصمیم گیری خواهد شد، بنابراین حضور فیزیکی رئیس جمهوری ما برای دفاع از منافع کشور بسیار مهم است.
علاوه بر این روز جمعه آقای زلنسکی به عربستان سعودی سفر کرد، جایی که سران اتحادیه عرب جلسه‌ برگزار کردند.
در هفته‌های اخیر متحدان اروپایی و همچنین اعضای کابینه بایدن، از جمله آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، از ارسال جت‌های جنگنده به اوکراین استقبال کرده‌اند.
ایالات متحده و متحدانش همچنین مجموعه‌ای از اقدامات برای تشدید محدودیت‌ها علیه افراد و شرکت‌هایی که قبلاً تحریم شده بودند، اعلام کردند.
بیش از ۱۲۵ فرد و سازمان در ۲۰ کشور تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند. جریمه‌های مالی در درجه اول مرتبط با افراد و شرکت‌هایی است که بر روی خرید فناوری برای کرملین متمرکز بود. وزارت بازرگانی آمریکا همچنین ۷۱ شرکت را به فهرست خود اضافه کرد.
کشورهای گروه هفت همچنین از سایر کشورها خواستند که از حمایت و ارسال تسلیحات به روسیه دست بردارند وگرنه « با هزینه‌های سنگین مواجه خواهند شد».
در حالی شرکت کنندگان در اجلاس گروه هفت راهی این جلسه در هیروشیما شدند که مسکو یک حمله هوایی دیگر را به پایتخت اوکراین انجام داد. انفجارهای مهیبی در ساعات اولیه شهر کیف را به لرزه درآورد. قرار است در این اجلاس علاوه بر جنگ اوکراین درباره چین نیز صحبت شود.
مهمانان دعوت شده از چندین کشور دیگر قرار است روز شنبه به رهبران گروه هفت بپیوندند تا در مورد چین گفت‌وگو کنند. زیرا نگرانی هایی در مورد تلاش این کشور برای تصرف تایوان وجود دارد. پکن مدعی است این جزیره خودگردان متعلق به چین است. به همین خاطر مرتبا کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی این کشور در نزدیکی تایوان گشت‌زنی می‌کنند.
یک مقام آمریکایی گفته است گروه هفت روز شنبه بیانیه مشترکی در برخورد با پکن صادر خواهند کرد.
از سوی دیگر شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین در یک اجلاس دو روزه در شهر شیان چین میزبان رهبران کشورهای آسیای مرکزی قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان است.
قرار است در این اجلاس درباره تلاش‌ها برای تقویت اقتصاد جهانی به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین تحت فشار قرار داده است، صحبت شود.