کد خبر : 236453
انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - 03:14
دسته‌بندی : خوزستان
چاپ

سیلاب خوزستان در فروردین‌ماه چقدر محتمل است؟

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به گمانه‌های مطرح شده درباره وقوع سیلاب در استان خوزستان در بارش‌های پیش رو، توضیحی ارائه داد.

سیلاب خوزستان در فروردین‌ماه چقدر محتمل است؟

محمد سبزه‌زاری با اشاره به احتمال وقوع بارندگی‌های شدید و سیلاب اظهار کرد: بارش‌های سیل‌آسای خوزستان، همین دو بارش اخیر در اسفندماه بود و در فروردین‌ماه بارندگی‌ها کمتر خواهد بود.

وی افزود: فعلا مدل‌های هواشناسی نشان می‌دهند که هسته‌های بارشی ضعیف‌تری در فروردین‌ماه خواهیم داشت و در هفته نخست فروردین شدت بارندگی‌ها زیاد نیست بنابراین تا اوایل این ماه، خطر وقوع سیلاب وجود ندارد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: سیل سال ۹۸ خوزستان یک استثناء بود به گونه‌ای که دو هسته بارشی ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیمتری در فاصله کمتر از چهار روز در گستره زیاد رخ داد و حدود ۱۵ میلیارد مترمکعب آب به سمت خوزستان سرازیر شد این در حالی است که کل حجم سدهای خوزستان حدود ۱۹ میلیارد مترمکعب آب است و در مدت کمتر از ۱۰ روز ۱۵ میلیارد مترمکعب آب به سمت استان خوزستان آمد. چنین چیزی هر ۱۰۰ سال یک بار اتفاق می‌افتد و دیگر بارش‌ها این گونه نیستند.

وی با بیان اینکه وضعیت آبگیری سدهای خوزستان به جز کرخه خوب است، افزود: در شرایطی به غیر از سال ۹۸، در صورت برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت سدها، سیلاب مهار می‌شود.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط:
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است