کد خبر : 207846
انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۱۰ - 13:04
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

جمهوری آذربایجان در اسراییل سفارت باز می‌کند

​آذربایجان دفاتر تجاری و گردشگری در اسراییل دارد، اما هنوز سفارت خود را باز نکرده است، تا حدی به دلیل اینکه نمی‌خواهد سایر کشورهای مسلمان را از خود دور کند یا ایران را تحریک کند.

جمهوری آذربایجان در اسراییل سفارت باز می‌کند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ همزمان با سی امین سالگرد روابط دیپلماتیک بین جمهوری آذربایجان و اسراییل، رسانه های محلی آذربایجان گزارش دادند که دولت آذربایجان تصمیم به افتتاح سفارت خود در اسراییل گرفته است.

به نقل از وبگاه روزنامه اسراییلی” جروزالم پست” اسراییل، “آرزو نقی اف” نماینده مجلس آذربایجان و عضو گروه دوستی پارلمانی آذربایجان و اسراییل هفته گذشته به سایت خبری “پراودا” کشورش گفت ” این تصمیم از قبل  گرفته شده وگشایش سفارت آذربایجان در اسراییل تنها به دلایل فنی ممکن است به تعویق بیفتد.”

نقی اف خاطرنشان کرد که با وجود فقدان سفارت، دو طرف روابط سطح بالایی دارند.

وی گفت: “اسراییل شریک ما از اهمیت استراتژیک سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی- معنوی است.”

“اسحاق هرتزوگ” رییس جمهوری اسراییل در اوایل سال جاری به مناسبت سی امین سالگرد روابط اسراییل و آذربایجان به “الهام علی اف” رییس جمهوری آذربایجان نامه ای نوشت و از او برای سفر به اسراییل و افتتاح سفارت آذربایجان در تل آویو دعوت کرد.

هرتزوگ نوشت: “در حالی که روابط دو کشوربه نقطه عطف مهمی رسیده، امیدوارم شاهد تحقق یک نقطه عطف دیگر در افتتاح سفارت آذربایجان در اسراییل باشیم.”

هرتزوگ افزود: “مایلم دوباره دعوت خود را از جناب عالی برای دیدار از اسراییل در سال آینده و افتتاح مشترک سفارت شما در اسراییل، تکرار کنم.”

آذربایجان دفاتر تجاری و گردشگری در اسراییل دارد، اما هنوز سفارت خود را باز نکرده است، تا حدی به دلیل اینکه نمی‌خواهد سایر کشورهای مسلمان را از خود دور کند یا ایران را تحریک کند، اما توافق “ابراهیم” و نزدیکی اسراییل و ترکیه – که علی اف در آن نقش داشت – این مشکل را برای باکو کمتر کرده است.

 

اسراییل از سال ۱۹۹۳ در باکو سفارت دارد.

اسراییل و آذربایجان روابط دفاعی نزدیکی دارند. بر اساس گزارش ها ارتش آذربایجان در جریان جنگ قره باغ در سال ۲۰۲۰ از پهپادهای اسراییلی به طور گسترده در جنگ علیه ارمنستان استفاده کرده است.

موسسه تحقیقات صلح بین المللی استکهلم اعلام کرده که ۶۹ درصد از واردات تسلیحات آذربایجان در سال های ۲۰۱۶-۲۰۲۰ از اسراییل بوده است.

ایران و آذربایجان ۴۲۰ مایل مرز مشترک دارند و گمانه زنی ها حاکی است اسراییل از این همسایه شمالی ایران به عنوان پایگاهی برای انجام عملیات های مخفیانه درون ایران، استفاده می کند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، اسراییل را به “تثبیت حضور خود در چندین منطقه آذربایجان” متهم کرده؛ اتهامی که دولت باکو آن را رد می کند.

اخبار مرتبط:
از ضارب دونالد ترامپ چه می‌دانیم؟ / نابغه ریاضی سرخورده یا جمهوری‌خواه شیفته اسلحه؟
از ضارب دونالد ترامپ چه می‌دانیم؟ / نابغه ریاضی سرخورده یا جمهوری‌خواه شیفته اسلحه؟

فردی عصر شنبه در تجمعی انتخاباتی در پنسیلوانیا به سمت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا و نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوریِ نوامبر ۲۰۲۴ شلیک کرد.

حماس: حال الضیف خوب است و بر عملیات نظارت می‌کند
حماس: حال الضیف خوب است و بر عملیات نظارت می‌کند

یکی از رهبران ارشد حماس گفت که در پی حمله اسرائیلی‌ها به غیرنظامیان غزه این جنبش خواست تا مذاکرات را متوقف کند. این مقام حماس در ادامه تاکید کرد که محمد الضیف، فرمانده گردان‌های عزالدین قسام پس از اینکه روز شنبه اسرائیل ادعا کرد او را در نوار غزه مورد هدف قرار داده است، حالش خوب است.

نخستین بیانیه ترامپ پس از ترور ناموفق: چیزی به سرعت مانند صدای ویز از سمت گوش شنیدم / گلوله گوش راست مرا سوراخ کرد
نخستین بیانیه ترامپ پس از ترور ناموفق: چیزی به سرعت مانند صدای ویز از سمت گوش شنیدم / گلوله گوش راست مرا سوراخ کرد

دونالد ترامپ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نخستین واکنش خود پس از حادثه تیراندازی در تجمع حامیانش در پنسیلوانیا، بیانیه‌ای منتشر کرد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است